Zigbee2MQTT dwie instalacje na dwóch różnych HA - problem

Krótki opis sytuacji.
Mam w domu prawidłowo działający HA (na proxmox Dell5070) do którego podłączony jest ZBDongle-P CC2652P.
W tej chwili pobudzam do życia drugą taką samą maszynę, która docelowo stanie na działce. Do nowego HA też jest podłączony drugi ZBDongle-P CC2652P.
I teraz taka sytuacja… próbuję dodać jakieś urządzenie na nowej maszynie, włączam zezwól na dodawanie i urządzenie się dodaje ale jednocześnie jest też dodawane na tej pierwszej maszynie mimo, iż tam nie jest włączone zezwalanie na dodawanie. W konsekwencji urządzenie dodaje się na obu maszynach ale prawidłowe sterowanie np. włącznikiem jest tylko na tej pierwszej maszynie gdzie de facto nie zezwalałem na dołączanie urządzenia. Na nowym HA urządzenie jest widoczne w z2m ale nie można nim sterować. Nie zmienia się to nawet jak usunę to urządzenie z tej pierwszej maszyny.
Taka sytuacja nie mam miejsca jeśli z pierwszej maszyny usunę dongla, wtedy do tej nowej urządzenie dodaje się poprawnie i można nim sterować.
Gdyby nie to, że muszę pewne rzeczy zrobić w domu gdzie podłączone będą obie maszyny to nie robiłbym z tego problemu. Poza tym chciałbym też ustalić czemu tak się dzieje. Czy to jakiś mój błąd ustawień, czy coś innego.
Jeśli gdzieś był już poruszony podobny problem proszę o odesłanie bo mnie nie udało się znaleźć odpowiedzi. A jeśli nie było takiego problemu bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu.

Na jakiej postawie czytający powyższy wpis ma Ci pomóc?

Tylko na podstawie szklanej kuli.

Wyłączone na “czasówce” czy jak być powinno w zigbee2mqtt->ustawienia-> główne
zigb

Wyłączone na czasówce i Permit join też wyłączone

@rafkan Nie jestem specjalistą póki co od HA ale myślałem, że mój opis jest dosyć obrazowy. Mimo wszystko dziękuję za odpowiedź.

Czytam ze szklanej kuli - używasz integracji Z2M i zrobiłeś sobie “pierdolnik” kreując drugą instalację z backupu pierwszej - gdzieś się pokrywają adresy np. brokera MQTT? (tzn. nowa instalacja odwołuje się do jakiegoś z serwerów pracujących na pierwszej instalacji - to co przyszło mi w pierwszym momencie do głowy to broker).

Nowej maszyny nie robię na backupie. Jest postawiona od podstaw i wszystko instaluję od nowa. Taką opcję z backupem ze starej maszyny testowałem przedwczoraj ale sumarycznie wróciłem do “gołej” instalacji i wszystko robię od podstaw.

A zatem świadomie na nowej maszynie użyłeś jakiegoś odniesienia do IP starej instalacji, skoro nie chodzi o backup, to może po prostu skopiowana konfiguracja.

Teoretycznie możliwe jest też, że użyłeś te same klucze sieci Zigbee i być może sieci zakłócają sobie pracę w bardziej zaawansowany sposób niż można sobie to łatwo wyobrazić, ale ja stawiam na wspólny broker.

Bez konkretów to co najwyżej możemy sobie pogdybać i po zgadywać, albo sam sprawdzisz obie konfiguracje, ale nam je podrzucisz w poście do weryfikacji, może się ktoś dopatrzy babola…

Co zauważyłem, to w obu integracjach Z2M mam taką samą nazwę hosta ( 45df7312-zigbee2mqtt) tylko ta nowa integracja nie była żadną kopią starej. Nie wiem czy ma to znaczenie ale na obu maszynach jest ta sam nazwa użytkownika i hasło.

Nazwa hosta (tego kontenera) jest ta sama i to jest OK (bo one są w osobnych środowiskach), sprawdź adresy brokera (obstawiam, że Z2M w nowej instalacji łączy się z brokerem w starej) oraz ewentualnie klucze sieci Zigbee, no naprawdę szklana kula nie jest wyjściem - bez konkretów nikt nie znajdzie niczego - opublikuj swoje konfiguracje, inaczej nikt tego diagnozować nie będzie.
Potrzeba konfiguracji Z2M oraz brokerów i podstawowe informacje o konfiguracji urządzeń w LAN (tylko tych które nas interesują). Oczywiście to dotyczy obu instalacji, bo tylko tak będzie można porównać gdzie leży przyczyna.

Jaka nazwa użytkownika?

Nazwij sobie inaczej te home assistanty (nie mogą być oba homeassistant.local, bo wtedy odwołanie po nazwie jest niejednoznaczne).
Np. jednego nazwij ha-dom a drugiego ha-dzialka, aby było to rozróżnialne w póki co jednej sieci (właściwie to starej instalacji możesz nie ruszać byleby nowa miała inną nazwę, bo nie wiem czy sobie czegoś nie rozwalisz wprowadzając zmiany w dotychczasowej instalacji)


Oczywiście po takiej zmianie reboot systemu (czy tam maszyny wirtualnej).
Nie mam bladego pojęcia gdzie się nazwy dublują, ale jeśli masz defaultowe ustawiania to właściwie wszystko może być zdublowane w drugiej instalacji…

@jarekHA na początek zmień kanał Zigbee lub klucz w konfiguracji Zigbee na nowym sprzęcie i sprawdź objawy problemu.

@macek Kanały są różne na obu.
@szopen Zmieniłem teraz na nowej maszynie nazwę Hostu

Konfiguracje z configuration.yaml

Stary HA

homeassistant: true
mqtt:
  server: mqtt://core-mosquitto:1883
  user: addons
  password: RoShiebaefi9aeKoh5EZea2eothood1dohyuZ0mieChee8aimeSh3leeN0ohpaht
serial:
  port: >-
    /dev/serial/by-id/usb-Silicon_Labs_Sonoff_Zigbee_3.0_USB_Dongle_Plus_0001-if00-port0
frontend:
  port: 8099
devices:
  '0x70b3d52b6001652f':
    friendly_name: Gniazdo telefon
    measurement_poll_interval: 1

…(tu brakuje tej części advanced:)…

Nowy HA

homeassistant: true
mqtt:
  server: mqtt://core-mosquitto:1883
  user: addons
  password: fak7ateekeijahPh1pish7Iu3aipu9Johnum7oogh4eziejeiNg6be6Ahga0phai
serial:
  port: >-
    /dev/serial/by-id/usb-Silicon_Labs_Sonoff_Zigbee_3.0_USB_Dongle_Plus_0001-if00-port0
frontend:
  port: 8099
devices:
  '0xa4c138d1df32bda1':
    friendly_name: '0xa4c138d1df32bda1'
advanced:
  log_syslog:
    app_name: Zigbee2MQTT
    eol: /n
    host: localhost
    localhost: localhost
    path: /dev/log
    pid: process.pid
    port: 514
    protocol: udp4
    type: '5424'
  channel: 15

No OK, z tego co widać każda instancja Z2M jest w postaci Dodatku i teoretycznie łączy się do “własnego” brokera MQTT również w postaci Dodatku.
(założenie jest takie - nie masz “fałszywego” ruchu w sieci LAN między tymi 2 instalacjami HA)

Pozostaje zatem sprawdzić klucze sieci Zigbee (generalnie Z2M nie powinien zezwolić na uruchomienie koordynatora, jeśli słyszy on drugą sieć Zigbee z tymi samymi kluczami, no ale wiadomo bywa różnie).

@szopen Zmiana nazwy Hosta pomogła :slight_smile: Póki co działa i jest tak jak powinno być. Nie brałem tego na początku pod uwagę bo wydawało mi się, że jeśli obie maszyny mają różne adresy IP w sieci, to nie powinno to mieć znaczenia… a jednak miało.
Dziękuję za pomoc i nakierowanie :+1: