1-wire instalacja kontrolera USB

Witam, zakupiłem ostatnio kontroler 1-wire pod usb ponieważ używam NUC’a i nie wiem jak się zabrać do konfiguracji czujnika temp podłączonego do niego - ktoś coś może podpowiedzieć ?
znalazłem wszędzie opisy jak to zrobić pod raspberry ale nie potrafię doszukać się info odnośnie kontrolera USB bo on nie ma portów GPIO tylko magistralę

Prawdę mówiąc nie widzę szans (oczywiście mogę się mylić), ale ponieważ znam tylko jedną rodzinę czujników temperatury 1-wire, to zamiast przez USB zabrałbym się za to nieco inaczej - używając płytki ESP + ESPHome:

tak ale ESP można podłączyć tylko bezprzewodowo do WiFi a chcę uniknąć podłączenia czujników po wifi - no chyba że się mylę ?

Da się to obskoczyć przewodowo, ba nawet są moduły z możliwością zasilania PoE (co może naprawdę ułatwić życie w pewnych sytuacjach :stuck_out_tongue: wiem, bo mam w ten sposób zasilane… RPi)

tylko, że moduły z Ethernetem są nieprzyzwoicie droższe (więc nie mam ich w stadku swoich zabawek).

PS też nie wierzyłem w WiFi, ale niekrytyczne instalacje działają u mnie w ten sposób od dość dawna w 100% niezawodnie.

u mnie wszystkie kabelki z czujników są doprowadzone do szafy która jest ekranowana i jest w niej problem z zasięgiem a nie chce tam dawać AP tylko po to żeby moduły ESP się łączyły…

Rozumiem sytuację, gdybym był w takiej to pewnie bym odżałował kasę na ESP32 z Ethernetem (a może i z PoE) by to odpalić pod ESPHome, ale nie mam musu.

Niestety drugie rozwiązanie, które jako-tako znam (a raczej kojarzę, bo po wstępnych testach jednak nie używam) to użycie RPi w charakterze drugiej instalacji HA (remote-ha), na której sobie ogarniesz potrzebne sensory DIY (mogła by to być jakaś bieda-wersja, ale np. RPi “jedynka” już nie jest obsługiwana, a z tego co widzę repertuar sensorów podpinanych po 1-wire jest dość szeroki dla RPi), ale mam pocieszenie - istnieją też inne rozwiązania, ale jedyne inne jakie mi przyszło do głowy to taki projekt głównie na bazie Arduino

konkretnie Dallasy masz opisane tam

a co do reszty tematu to musisz sam pokopać

Próbowałeś to po prostu wyklikać w HA?

The 1-Wire bus can be connected directly to the IO pins of Raspberry Pi or by using a dedicated interface adapter, for example DS9490R

Ten DS9490R jest właśnie USB.

@Graffy
0 osób korzysta z tej integracji, a powstała ona gdy HA był w wersji 0.12 (pomyśl ile lat temu to było i jak bardzo HA różnił się od dzisiejszego - przypuszczalnie to z czasów ResinOS lub wcześniejszych)

Mnie tam się wyświetla 275 instalacji i są w miarę świeże commity na GITHUBie :slight_smile:

Niech się wypowie zainteresowany bo do tej pory nie wiemy jaki ma ten kontroler USB.

Jest szansa, że zadziała.
https://owfs.org/index_php_page_bus-masters.html

1 polubienie

Też rozważałem taką konfigurację ale przy użyciu dodatkowego konwertera 1-wire na Modbus 46.27zł 1% OFF|DC 6 24V czujnik 8 kanałowy moduł R4DCB08 pokładzie RS485 DS18B20 dla rejestratorem temperatury PLC akwizycji moduł przekaźnika|Części i akcesoria do instrumentów| - AliExpress. Modbus można już integrować z HA na kilka sposobów i wykorzystać w innych integracjach, np. z licznikiem energii elektrycznej, falownikiem itd.