2-fazowy switch Zigbee z pomiarem mocy POSZUKIWANY

Moi Drodzy,
Chciałbym dokonywać pomiarów zużycia energii dla dwu-fazowej kuchennej płyty indukcyjnej.
Niestety w necie nie znalazłem takiego switcha zigbee, który spełniałby tę rolę i który dałoby się zintegrować z Z2M. Czy macie jakieś sugestie, jak ten temat ogarnąć? Czy w ogóle jest ogarnialny?
Będę wdzięczny za podpowiedzi.

2 polubienia

Podpinam sie do tematu :slight_smile: ciekaw jestem ile moja indukcja bierze prądu myślałem nad czymś takim żeby zrobić 2 wtyczki i podłączyć 2 zwykle mierniki na wifi (gniazdka) ale nie wiem czy nie wybuchnie :wink: albo nie będzie jakiś przekłamań

Jeśli pomiary mają być długotrwałe to trzeba kupić tani licznik 3-fazowy (jednokierunkowy) zamontować na obwodzie kuchenki. Będzie to taka sama sytuacja gdy masz obwody trójfazowe i na jednej fazie masz zerowe obciążenie. Bez kombinacji licznik sam sobie wszystko policzy.

Podlinkuj proszę model takiego licznika…

Trudno coś proponować nie znając wymagań.
Wpisz w wyszukiwarce frazę “licznk 3 fazowy modbus”
Wybierz na co możesz się cenowo zgodzić.
Zobacz czy pasuję Ci gabaryty i będziesz mógł to zainstalować.
Upewnij się czy posiada Modbus i czy będziesz miał do niego dokumentację.
Warto też porównać inne posiadane funkcje i możliwe do odczytania dane pomiarowe.
Z reguły posiadają więcej niż potrzebujesz a elektrycznie będzie pasował chyba każdy.
W Twoim zastosowaniu nie jest ważne czy posiada MID i czy jest jedno/dwukerunkowy.
Nie robiłem rozeznania cenowego ale na forum powszechnie stosują SDM72D-M.
Pisząc tani miałem na myśli - stosunkowo tani a nie bezwzględnie tani.
Trzeba doliczyć jeszcze parę złotych na coś czym będzie można go odczytać (jakiś konwerter RS485).

Znalazłem taki oto 3-fazowy miernik mocy. Proszę, oceńcie, czy nadaje się on do pomiaru mocy zużywanej przez płytę indukcyjną - to jest jedyny wymóg.
Nie mam pojęcia w jaki sposób wysyłać dane pomiarowe z licznika do HA. Pewnie potrzebny jest jakiś konwerter z RS485 na wifi…

Przesadziłeś :wink: Do tego potrzebne są jeszcze przekładniki. Szukaj takiego z odczytem bezpośrednim.
Poza tym nikt nic o nim nie wie i będziesz sam się z nim pałował.
Dlaczego nie ten SDM72?

Nie wiem czy cena gra rolę. Może popatrz na MEW-01 Zamela. Supla bardzo ładnie integruje się z HA. Dokładne pomiary z trzech faz. Własna aplikacja, historia pomiarów, napięcia na poszczególnych fazach w czasie rzeczywistym itp.

Poczytaj o miernikach VCX. Jest model DTS1946 za ok 250PLN.

Brawo! Dziękuję! :beer:
Widzę, że to sprawdzone i działające rozwiązanie. Chyba więc pójdę tą drogą… :slight_smile:

Jak masz kuchenkę na osobnym bezpieczniku/welsie to też możesz go zmienić na welsa Zigbee i masz to co chciałeś uzyskać.

1 polubienie

Tak rzeczywiście mam, płyta ma wydzielone/dedykowane zasilanie od samego licznika z odrębnym 3-fazowym zabezpieczeniem. Więc jest to faktycznie opcja technicznie najprostsza. @Krzyszof_K, czy mógłbyś podać jakiś link do takiego zabezpieczenia wspieranego przez HA+Z2M?

Coś takiego tylko tanie to to nie jest

https://allegro.pl/oferta/bezpiecznik-nadpradowy-zigbee-4p-3-fazowy-tuya-11787993804

Czy aby na pewno? :wink:

A dlaczego nie jeśli wels raportuje ?
Dałem nie konkretny model a przykład że są takowe tylko trza poszukać pod własne obciążenie

Stąd moje pytanie, bo ten podlikowany nie raportuje.

Znalazłem licznik na 3 fazy ale 500+ kosztuje, mierzy praktycznie wszystko.
Opisy nawet u Chińczyków pozostawia wiele do życzenia.