2 kanałowy przekaźnik zigbee dla zwykłych przełączników

Hej,

Poszukuję 2 kanałowego przekaźnika zigbee który zmieści się do puszki pod podwójny przełącznik (nie dzwonkowy).
Chodzi mi aby działał podobnie jak Aqara (ten z zewnętrzną antenką).

Niestety przekaźnik od Moes pozwala na użycie z przełącznikiem dzwonkowym, a stosując ze zwykłym podwójnym przełącznikiem ściennym częściej jeden z przycisków będzie wciśnięty drugi nie (pojawia się większa losowość).

Do tego lampy mają 3 tryby oświetlenia (kontrolowane za pomocą włącz-wyłącz) także to dodaje kolejne utrudnienia.

Osobiście zmieniłbym przełącznik na dzwonkowy, ale domownicy… :slight_smile:

Załóżmy, że taki istnieje… jak sobie wyobrażasz ich współpracę?
Przy włączniku stabilnym zawsze jeden będzie zależny od drugiego (tzn. klawisz i elektronika)

Normalnie: wyzwalanie zboczem, a nie stanem, w przypadku Z-wave znam takie moduły, choć nie wiem czy by się sprawdziły w tym wypadku, bo zupełnie nie zrozumiałem przedstawionego przez OPa zagadnienia.

tu też nie wiem o co chodzi (skąd założenie, że każdy z nas ma “Aquara z zewnętrzną antenką”?)

Normalnie?.. przy klawiszu bistabilnym będzie trzeba cofnąć klawisz aby go ponownie użyć.
np. właczyłeś z klawisza, wyłączyłeś z aplikacji i chcesz ponownie włączyć z klawisza.
Jakoś tego nie widzę :slight_smile:

Nie trzeba, moduły, które mam na myśli reagują zarówno na zbocze rosnące jak i opadające.

Zachowanie przełącznika fizycznego trochę “ryje beret”, bo stan zapalony/zgaszony nie jest powiązany z położeniem klawiszy (właśnie zależy czy stan wyjściowy był zmieniany z integracji).
Zachowanie defaultowe po zaniku napięcia też się ustala.

Mam zarówno przyciski jak i przełączniki i podobne obawy mieli domownicy przed tymi “dzwonkowymi”. Nie ma z tym żadnego problemu, człowiek szybko się przyzwyczaja do tego rozwiązania. Naszym zdaniem (domowników) bardziej denerwujące są te bistabilne, zwłaszcza w wykonaniu schodowy/krzyżowy. Moim zdaniem domownicy szybko zmienią zdanie, a ty pokaż kto w tej kwestii rządzi :wink: :index_pointing_at_the_viewer:

2 polubienia

Aquara - wymaga stałego zwarcia, czyli klawisz / przycisk musi być cały czas wciśnięty aby uzyskać stan załączenia.

Moes - wystarczy chwilowe zwarcie / sygnał do przełączenia przekaźnika.

Szukam takiego który będzie działał jak Aquara (stałe zwarcie aby utrzymać stan), z tym że zmieści się pod przełącznik ścienny. Czyli wielkość jak Moes / Supla.

@angler
Mam w innych miejscach dzwonkowe - garaż, pomieszczenia gospodarcze. Minęło już trochę czasu i nikt poza mną się do tego nie przekonał :wink:

Mam jeszcze chwilę to opiszę jak to działa na przykładzie jednego kanału
załóżmy stan początkowy:
światło zgaszone (L1 off) przełącznik S1 w pozycji off

włączamy S1 (on) → światło zapalone L1 (on)
wyłączamy S1 (off) → światło zgaszone (L1 off)

zmieniamy stan z integracji ze zgaszonego na zapalone
S1 (off) a mimo to światło zapalone L1 (on)
włączamy S1 (on) → światło zgaszone (L1 off)

zmieniamy stan z integracji ze zgaszonego na zapalone
S1 (on) → a mimo to światło zapalone L1 (on)
zmieniamy stan z integracji z zapalonego na zgaszone
S1 (on) → a mimo to światło zgaszone (L1 off)

wyłączamy S1 (off) → światło zapalone L1 (on)
włączamy S1 (on) → światło zgaszone (L1 off)

Mając więcej kanałów zamieszanie jest odpowiednio większe, oczywiście jeśli S1 to np. grupa 3 żarówek a S2 grupa czterech (taki średnio rozbudowany żyrandol, modny 40-50 lat temu) to uzyskamy 3 poziomy jasności.

Przy ustawieniu braku włączenia przy zaniku zasilania przełączniki na ścianie zostają w ostatniej pozycji, a światło jest zgaszone na każdym kanale.

Jak dla mnie, to takie wytłumaczenie było wystarczające :slight_smile:

Skoro dzwonkowe autorowi nie pasują to tym bardziej te.

Hehe praktyka pokaże.


Pomijając modę :stuck_out_tongue: u siebie mam żyrandol z 6 żarówkami, każda teoretycznie sterowana indywidualnie, bo to “żarówki” Zigbee, a zamiast wyłącznika mam kontroler scen ZGP mający łącznie 4 przyciski przy czym używam 4 poziomów jasności żyrandola - to zajmuje 1 przycisk używając multikliku, wyłączanie/włączanie do sceny domyślnej główny przycisk - cała obudowa pilota, no i pilot steruje jeszcze 2 innymi źródłami światła - 3 przycisk to sceny dedykowane, a 4 jako dodatkowy przełącznik lampy biurkowej - można zapalić/zgasić przy drzwiach bez podchodzenia, i ta konfiguracja się sprawdza dość dobrze (kiedyś miałem więcej poziomów jasności, zredukowałem do 4 bo wielokliki są upierdliwe jeśli trzeba za wiele razy naciskać, być może dałoby się zredukować do 3 poziomów jasności i też by wystarczyło (a biorąc pod uwagę, że jedna z dedykowanych scen to “kino domowe” to może i 2 poziomy by wystarczyły? ale w praktyce tv zwykle oglądamy przy najniższym poziomie jasności, a nie scenie dedykowanej, jednak dla lepszego wczucia się w filmy kinowe scena dedykowana ma jednak rację bytu, bo robi specyficzny klimacik - jest jeszcze ciemniej bo używa tylko 2 wybranych żarówek na minimum jasności za to odpala delikatne oświetlenie ambientowe w tle).
Te 4 poziomy wynikają z tego, że tzw. salon używam też czasem jako “homelab”, więc specjalnie w tym celu dobrałem sobie “za jasne” żarówki i przy codziennym użytku pracują z nieco więcej niż połową maksymalnej mocy (w/g integracji to 72%jasności a w/g mocy to koło 4W z 7W maksymalnie), ze względu na technologię LED takie użytkowanie (z wykorzystaniem częściowej mocy) ogranicza ich starzenie - luminofor wypali się po znacznie dłuższym czasie niż gdybym używał pełnej mocy domyślnie.

1 polubienie

Dobra sam sobie odpowiem :slight_smile:

Istnieją nawet lepsze przekaźniki niż mi się wydawało z 3 trybami pracy: toggle, state, momentary.

Gdyby ktoś pytał lub był po prostu ciekaw jaka różnica między toggle a state to wyjaśniam.

toggle - przełączanie stanu za pomocą przełącznika fizycznego lub z Z2M. Czyli przełączenie fizycznym na włączony i przełączenie w Z2M na wyłączony powoduje zwykłą zamianę stanów.

state - zmiana tylko z poziomu Z2M/UI. Przełącznik fizyczny nie zmieni stanu - mimo że słychać tykanie przekaźnika.

momentary - wystarczy chwilowe zwarcie do zmiany stanu. Zamiana stanów między fizycznym a z poziomu UI jest możliwa (podobnie jak toggle)

Przykładowe urządzenie które zamówiłem z przeczuciem że będzie miało takie opcje AVATTO ZWSM16-2-Zigbee. Możliwe że niedawno dodane wsparcie albo słabo szukałem na stronie Z2M takich przekaźników z tego typu opcjami.

Dodam że ten przekaźnik jest mega mały (3,5x3,5cm), ograniczeniem jest 150W na kanal.