Actionable push notification iOS

Cześć, korzysta może ktoś z powiadomień na iOS które mają możliwość wykonania dodatkowych akcji? W sieci jest całe mnóstwo poradników jak to zrobić z poziomu HA (ręczne wpisywanie w automations.yaml) ale nie mogę nic sensownego zrobić w NR :frowning:
W configuration.yaml wprowadziłem:
ios:
push:
categories:
- name: Alarm
identifier: ‘BRAMA’
actions:
- identifier: ‘Zamknij brame’
title: ‘Zamknij brame’
activationMode: ‘background’
authenticationRequired: true
destructive: true
behavior: ‘default’

Domyślam się, że w NR musze skorzystać z noda function, przed którym będzie jakiś tam wyzwalacz, a za nim call service node z notify mobile app
Jak powinien wyglądać node function?

Narazie mam tak:

msg.payload =
{
“data”:
{
“message”: “test”,
“data”:
{
“push”:
{
“badge”: 5,
“category”: “alarm”
},

}

}
}
return msg;

Generalnie takie powiadomienia można fajnie wykorzystać w wielu miejscach:
Jeśli otwarta brama - czy chcesz ją zamknąć
Jeśli tv jest włączony za długo czy chcesz go wyłączyć lub czy chcesz wysłać TTS z wiadomością dla dzieci
Jesteś blisko domu - czy chcesz zapalić dodatkowe oświetlenie
Wykryto ruch przy bramie - czy chcesz aktywować syreny

I pewnie jeszcze wiele innych -tylko jak to zrobić? :slight_smile:

K.

Temat w sumie okazał się prosty :slight_smile: przykład jak w załączniku, ale możliwości sa znacznie większe. Jeśli ktoś potrzebuje to mogę w weekend zrobić instrukcje i tu wrzucić.

1 polubienie

Oczywiście, jak tylko możesz to wrzuć instrukcję.

Będziemy wdzięczni za instrukcję.

Ok to próbuje :slight_smile:

Zaczynamy od konfiguracji powiadomień z poziomu aplikacji mobilnej

Po kliknięciu dodaj pojawi się „Nowa kategoria”

Wklikujemy się w nią

Teraz nadajemy nazwę kategorii i najważniejsze czyli identyfikator - to właśnie do niego będziemy się odwoływać w Node Red. Ważne żeby był unikatowy i pisany wielkimi literami. U mnie to np BRAMA_ALARM

Następnie definiujemy jakie akcje chcemy w ramach tej kategorii wykonywać ( np zamknij i Ok ) to sa właśnie nazwy przycisków które się pojawia w powiadomieniu.

Każda akcja może mieć różne właściwości, po wpisaniu nazwy i identyfikatora mamy kilka dodatkowych opcji

Wpisz tekst - zaznaczamy jeśli chcemy aby pod przyciskiem była opcja wpisania tekstu np w celu późniejszego wysłania na głośnik TTS

Niebezpieczne - nasz przycisk będzie miał czerwona ramkę :slight_smile:

Pozostałe dwie sa dobrze opisane wiec nie będę się powtarzać.

Tyle jeśli chodzi o aplikacje mobilna - cała reszta to już zabawa w Node Red

Żeby się nie rozpisywać podsyłam przykłady procesów z komentarzami żebyście mogli zobaczyć jakie są możliwości.

Sam dopiero zaczynam się tym bawić, ale jak macie pytania to postaram się pomoc :slight_smile:
Powiadomienia_Ios.json (7,4 KB)

6 polubień

To ja dodam notyfication action na androida jakby ktoś potrzebował.
lampa.json (5.6 KB) pogoda.json (4.2 KB)

Powiadomienie lampa włącza mi lampę przed zachodem słońca, powiadamia na głośnik i na telefon. Dodałem do tego actionable notyfication (przycisk) dla przykładu. Gdy automatyzacja włączy lampę można ją wyłączyć klikając z powiadomienia wyłącz lampę.

Żeby action (przycisk) działał trzeba utworzyć w ha automatyzację jak na screenie i ustawić atrybut action w nodered
z

Powiadomienie pogoda informuje o pogodzie (openweathermap), następnie można kliknąć otwórz w home assistant(otwiera karte pogoda w aplikacji ha) lub otwórz zdjęcie śmiesznego kota (dla przykładu otwierania url :slight_smile: )

3 polubienia