Adapter USB pod SSD

“Malina” to zwykły komputer (może nie do końca, bo to SBC), więc rządzi się zasadniczo tymi samymi prawami co każdy inny komputer, tylko w tym wypadku nie ma slotu na kość pamięci, więc jej nie wymienimy ani nie dołożymy… :frowning:

W tamtym poście na 1 wykresiku widać właśnie RPi4B 4GB, ale w tej instalacji nie używam żadnych pamięciożernych dodatków (a może powinienem zacząć? skoro to instalacja testowa :stuck_out_tongue: )

ze względu na wykorzystanie zasobów nawet zastanawiałem się nad “downgrade”, czyli de facto na fizycznej podmianie sprzętu na wersję 2GB (która pracuje u mnie w innym projekcie), UWAGA tu nikogo nie namawiam do kupna niedoszacowanego sprzętu!, wręcz jeśli sprzęt ma być wykorzystywany długoterminowo to lepiej mieć spory nadmiar zasobów niż ich nie mieć (np. swoje instalacje oparte o NUCe planowałem z założeniem 10-letniej trwałości i tam zapobiegawczo wrzuciłem po 8GB RAMu, a teraz - po ponad roku - zaczynam przypuszczać, że mogłem się wstrzymać o parę lat z taką rozbudową).

W przypadku zbyt małej ilości pamięci system będzie musiał zacząć korzystać ze swap i to po prostu zrobi (podejrzewam, że to właśnie jest jedna z przyczyn częstych problemów z kartami TF w przypadku RPi3 i rozbudowanej konfiguracji HA, niestety z tamtych czasów nie zostawiłem sobie za dużo na pamiątkę)

Może trochę więcej powie kilka screenshotów (w przygotowaniu - dam najpierw normalnie popracować tym instalacjom, bo przed chwilą były aktualizacje i inne zmiany), wszystkie systemy pracują na “bare metal” HassOS (czyli sposób instalacji z obrazu gotowego systemu typowy dla RPi bez dodatkowej warstwy wirtualizacji), wszystkie te systemy w wersji 64-bit (są nieco bardziej zasobożerne od 32-bit, ale równocześnie podejrzewam, że systemy 32-bitowe na RPi i podobnych platformach nie mają już za długiej przyszłości, jedyny wyjątek to wykorzystanie GPIO, ale tak naprawdę z tego rozwiązania pod HA korzysta znikomy ułamek procenta użytkowników - przy okazji - podziękujmy za te dane analityce wprowadzonej w ostatnich wersjach HA, oczywiście by był z tych danych statystycznych jakiś sensowniejszy użytek, użytkownicy muszą się zgodzić na przesyłanie danych analitycznych, ja sugeruję ich przesyłanie i to w “pełnej wersji” czyli 4 checkbox’y - dane są i tak anonimizowane).

  • Realny w miarę rozbudowany system; NUC 8GB RAM
    NUC_1_Screenshot_2021-04-14 Przegląd - Home Assistant

  • Realny dość minimalistyczny system; NUC 8GB RAM
    NUC_2_Screenshot_2021-04-14 Przegląd - Home Assistant

  • System testowy (nie jest rozbudowany, wręcz minimalistyczny jak na system testowy); RPi4B 4GB RAM
    RPi4_4GB_swap_ram_Screenshot_2021-04-14 Poziomo - Home Assistant

  • System czysto eksperymentalny, póki co brak konfiguracji oddającej realne obciążenie (niemal “pusty” HA - po pierwsze ten system ma 1 dzień, a po drugie ssd to zaledwie 16GB !); Samsung TC241 2GB RAM
    TC241_ram_swap_ssd_Screenshot_2021-04-14 Poziomo - Home Assistant

edit: długo nie musiałem czekać by pobudzić swap do działania na systemie z 2GB RAMu - wystarczyło kilka zasobożernych dodatków + jeden trefny komponent niestandardowy (ma wyciek pamięci, co przy odpowiednio długiej pracy bez restartów spowoduje zajęcie dowolnej ilości RAM a potem wykorzystanie całego swapa i maszyna się zawiesi), na obrazku oczywiście restartowałem HA, ale może pozostawię na dłużej - niech sobie popracuje, tylko może się nie udać wykonać screenshota gdy przegapię moment krytyczny)
swap_2GB_ram_Screenshot_2021-04-15 Przegląd - Home Assistant

1 polubienie