Temperatury waszych maszyn, terminali

Cześć jakie macie średnie temperatury waszych terminali czy też nucą bądź q920, ja mam q920 i mam temp cpu około 58stopni wcześniej miałem dell wyse i również miałem około 60stopni, ciekaw jestem jak to jest u was… Pozdrawiam

Od siebie wrzucę parę archiwalnych screenshotów na których załapały się temperatury.

RPi4B+ 4GB instalacja testowa (co jeszcze nie znaczy, że się nudzi) po lewej stronie wykresu kompresja wideo

RPi0W instalacja ultra-eksperymentalna i ze względu na moc obliczeniową tego sprzętu bardzo skromna

przy okazji wpływ złego zasilania na temperaturę RPi3B+ (ten środkowy fragment)

NUCe NUC6CAYH się u mnie nie nudzą, więc niestety nie mogę znaleźć screeshotów gdy pracował na nich w miarę “goły” HA, ale mam temperatury przy dodatkowym obciążeniu 1 lub 3 rdzeni w 100% (HA potrzebuje ułamka jednego rdzenia do poprawnej płynnej pracy), jeśli nie zapomnę to jutro skończy się liczyć work-unit na jednym z nich to wtedy zajrzę jak wyglądają temperatury, ale podejrzewam, że koło 40-50 °C

Obrazki przedstawiają je anormalnie obciążone, aaa i w dodatku z chłodzeniem w trybie pół-pasywnym (nawet w upały nie słyszałem by pracował wentylator).

tu po lewej 3 rdzenie zajęte na full + HA oczywiście, a po prawej 1 rdzeń + HA

ten sam sprzęt co na screenshocie co powyżej - obliczenia zatrzymane (na potrzeby tego wątku) na tym kawałku po prawej, skala wykresu zmieniona z 10 na 1 dobę

a tu inna instalacja 1 rdzeń na 100% + HA, skala wykresu bodajże 5 dni

Samsung TC241 dwurdzeniowy AMD G-T40N 1GHz 2GB RAM 16GB ssd HassOS “bare metal” z eksperymentu opisanego tam:

na obrazku widać niecałą dobę, oczywiście HA jest dość “pustawy konfiguracyjne” ale z ciekawości ile zostanie wolnego miejsca wrzuciłem niemal wszystkie dodatki jakie uważam za konieczne w prawdziwej instalacji + kilka prostych integracji, które powinny generować w miarę sporo danych


i parę słów komentarza - temperatura spadła dość znacznie, gdy wymyśliłem obejście problemu włączonego monitora - teraz pracuje w uśpieniu po przełączeniu na wejście VGA na które ma podany kabel vga wpięty w nigdzie nie podłączony przetwornik hdmi->vga :stuck_out_tongue: więc przechodzi w normalne uśpienie (edit: przy samym kablu da się jednak go uśpić, ale trwa to zdecydowanie za długo).

Mały update - eksperymentalna instalacja na TC241 ma już 1550h przebiegu czyli 64,5 doby (byłoby pewnie troszkę więcej gdyby nie to, że TC241 nie ma opcji automatycznego startu po powrocie zasilania…)
TC241_Sandisk_ssd_Screenshot 2021-06-18 at 23-02-57 Poziomo - Home Assistant
Jak widać 2 miesiące pracy pod HA zapewniły porównywalny a nawet większy przebieg tego malutkiego ssd niż kilka lat pracy w korpo (a szacuję ten czas na 2 do 4 lat z tendencją do tej wyższej wartości), odczytów teraz jest 5x więcej, zapisów 4x.

Tu chyba trochę przesadziłem z eksperymentami (oba rdzenie obciążone na full + jeszcze HA) :smiley: - temperatura procka osiągnęła 75°C


za to fajnie widać jak kształtują się zegary CPU - przy wysokiej temperaturze nie przekracza nigdy 1GHz a zimny potrafi podnieść zegar do 1,3GHz w pośrednim przedziale temperatur górną granicą jest 1,13GHz.
Ostatecznie ten sprzęt jednak słabo nadaje się na bazę pod HA ze względu na brak opcji automatycznego startu (od biedy mógłby pracować z użyciem UPS, ale nie rozwiąże to przypadku sytuacji rozładowania akumulatora) w menu monitora jest wprawdzie opcja uruchamiania timerem, ale daje to opcję automatycznego uruchomienia raz na dobę (o ile zegar się nie zresetuje podczas zaniku zasilania).

A tu inna instalacja - NUC zainstalowany na poddaszu bez klimatyzacji (i z założenia się nie nudzi - ma odpalone F@H na jednym rdzeniu przez cały czas - ta mała “dziurka” w obciążeniu CPU to czas oczekiwania na kolejne zadanie)


i idealnie widać wpływ temperatury otoczenia (granatowa linia na ostatnim wykresie) na temperaturę procesora i ssd.