Na czym najlepiej postawić HA?

Podpuściłeś mnie…
i zdecydowałem się na eksperyment z Samsungiem TC241 (choć to dla mnie dość bezproduktywny test, ze względów które wspomniałem wyżej), ale jak tak patrzę na wysiłki co niektórych z równie cienkimi Thin Cient’ami rzucającymi się na proxmoxa, to może to nie jest mój czas stracony - ludzkość na tym zyska :smiley:

Właśnie czekam na koniec instalacji (tj rozpanoszenia się partycji danych na całym, o mój Boże szesnasto-gigabajowym ssd)

Jak mówiłem specka tyłka nie urywa (a nie da się zastosować do użytkowego wykorzystania jako baza pod HA, ponieważ to jest AIO z niewyłączalnym monitorem, gdy pracuje TC, edit - udało mi się osiągnąć połowiczny sukces w wyłączaniu monitora - jest przełączony na wejście vga, do którego jest wpięty kabel vga i nigdzie indziej nie podłączony przetwornik hdmi->vga, w ten sposób osiągnąłem możliwość uśpienia części monitorowej tego AIO i co ciekawsze temperatura procesora spadła o około 10C)
dwurdzeniowy AMD G-T40N 1GHz
2GB RAM
16GB ssd
(nie rozbierałem, ale liczę się z tym że ssd i RAM mogą być wlutowane, choć podejrzewam ddr3 so-dimm i mSata half size).

[Tue Apr 13 00:43:40 CEST 2021][INFO] Run performance test
     Category                  Test                      Result              
HDParm                    Disk Read                  MB/s                    
HDParm                    Cached Disk Read           MB/s                    
DD                        Disk Write                45.4 MB/s                
FIO                       4k random read             IOPS ( KB/s)            
FIO                       4k random write            IOPS ( KB/s)            
IOZone                    4k read                   31466 KB/s               
IOZone                    4k write                  18360 KB/s               
IOZone                    4k random read            13726 KB/s               
IOZone                    4k random write           7760 KB/s                
                          Score:                                             
Compare with previous benchmark results at:
https://storage.jamesachambers.com/ 
[Tue Apr 13 00:45:53 CEST 2021][INFO] Performance test end

po tegorocznych update’ach bodajże supervisora już nie da się wykonać wszystkich testów, ale i tak to daje jakiś pogląd na wydajność - ssd nie jest jakiś zajeżdżony, bodajże koło 5000 godzin przepracowanych, później sprawdzę, jak reszta przebiegów.
edit: nawet mniej używany (w przeliczeniu na dniówki 8-godzinne jakieś 2 lata), ciekawe ile jeszcze pociągnie (bo systemy w TC raczej minimalizują zapis lub wręcz ograniczają go do zera), ale raczej nie za długo biorąc pod uwagę, że moja mała rzeczywista instalacja generuje bodajże koło 3TB zapisów rocznie (chyba muszę pomyśleć o optymalizacji?)
SanDisk_U110_16GB__TC241_L_Screenshot_2021-04-13 Poziomo - Home Assistant

edit: tak wygląda stan ssd po tygodniu pracy (dociążyłem system ponad 100% możliwości choć jeszcze nie było to 100% wykorzystania procesora :stuck_out_tongue_winking_eye: - trafiła mi się integracja z wyciekiem pamięci i zaczął pracować swap)
TC241_SSD_1_tydzień_Screenshot_2021-04-19 Przegląd - Home Assistant
Jak widać w tydzień pod HA stopień eksploatacji tego ssd pod względem ilości zapisów niemal równa się praktycznie całej jego wcześniejszej kilkuletniej pracy przy wykorzystaniu sprzętu jako TC.

W tej chwili testy potencjalnego zastosowania użytkowego jako baza pod HA wstrzymałem - ze względu na tę integrację z wyciekiem pamięci, ale myślę, że w niezbyt rozbudowanym systemie dałoby się wykorzystać użytkowo nawet tak slaby sprzęt - po dołożeniu takiego chińskiego dongla BT4 bez problemu uzyskałem współpracę z osprzętem BLE (nieoficjalna integracja Passive BLE monitor), instalacja wszystkich podstawowych dodatków i integracji, które uważam za niezbędne tez nie stanowiła problemu, jedynie należałoby się zastanowić nad wymianą ssd, bo 16GB to zdecydowanie za mało (i raczej nawet głęboka optymalizacja tu nie pomoże).

1 polubienie