Na czym najlepiej postawić HA?

Ok, ja chyba ostatecznie kupiłem adapter pod SATA ale tam gdzie był dysk 16GB.

Czy tam jest jakiś problem z różnymi dyskami ? Kupiłem:
Dysk KINGSTON 240GB 2.5’’ mSATA UV500 (SUV500MS240G) i nie widzi go ;(
Ten 4GB widzi normalnie
Mówię o wpinaniu go do Futro S920

@Yrrah_pl
4GB to jest raczej DOM a nie ssd :stuck_out_tongue:
Jeśli jesteś z Wrocławia, to możesz wpaść do mnie z tym sprzętem - chętnie zobaczę co to za cudo, w starym sprzęcie zdarzały się problemy z kompatybilnością, a TC to już generalnie specyficzna kategoria.
Ale jedno pytanie się nasuwa samo - czy aktualizowałeś BIOS do absolutnie ostatniej wersji, i czy ten co masz nie jest jakiś nieco dziwaczny (nie wiem czy dotyczy to twojego sprzętu, ale bywają konstrukcje TC z BIOSem przeznaczonym pod konkretny system).

PS jeśli jest miejsce na montaż (a często w TC nie ma) możez pomyśleć o przejściówce msata->m.2 sata wtedy wybór ssd jest większy.

PPS Z tego co mi się kojarzy (ale nie jestem pewien czy sprawa dotyczy właśnie S920) bez oryginalnego risera nie należy próbować wykorzystywać “dużego” slotu pcie (chodzi o niektóre wyprowadzenia sprzeczne ze specyfikacją pcie, a które koryguje tylko riser dedykowany do tej płyty głównej).

Bios komputer sam sprawdzał, nowszej wersji nie było.
Może ssd jest wadliwy ?
Komputer raczej jest OK, bo stary dysk widzi. Muszę poszukać jeszcze innego biosu, może tu jednak jest problem.

Może być po prostu niekompatybilny.
W czasach gdy panowało msata było kilka różnych pinoutów (generalnie jest to złącze zaadaptowane z minipci), więc ssd z urządzenia jednego brandu nie musiał pasować do innego, potem zapanowała jakaś względna standaryzacja (ale fabryczny rozmiar 4GB sugeruje wcześniejsze czasy, no i to jest zapewne DOM, a nie typowy ssd).

Tak się zastanawiam czy mam jakąś przejściówkę w której by pracował dysk msata, ale chyba nie…
Jeśli masz starszego laptopa to czasem mają taki slot (ale uwaga mimo mechanicznej zgodności ssd nie musi ruszyć w slocie minipci, slot musi mieć oznaczenie sata lub hdd/ssd).

Z drugiej strony w ChRL kupisz wszystko - istnieją przejściówki umożliwiające np. montaż innego dysku i w innym miejscu (np. format risera msata do m.2 sata z tym, że gniazdo m.2 jest na oddzielnej płytce spiętej taśm ą z riserem).

Bodajże na hej-dom widziałem artykulik na blogu o tym modelu, a potem temat jakoś dziwnie przysechł :stuck_out_tongue:

Tam jest mało aktywnie, przynajmniej w komentarzach na stronach, ludzie nie odpisują późną nocą :slight_smile: hehe

Raczej miałem na myśli, że autor bloga olał aktualizacje, a w każdym razie nie próbuje rozbudować tego sprzętu by uzyskać jakąś rozsądną konstrukcję, więc może nawet nie wie o potencjalnych pułapkach.

O ile akcji z pci-e nie jestem na 100% pewien (pamięć ludzka jest zawodna, a nie robiłem skrupulatnych notatek przy swoim researchu - po prostu odrzucałem potencjalnie trefne konstrukcje) - może dotyczyła innego modelu bądź nawet innego producenta?, ale jakoś mi się tak kojarzy z Fujitsu Futro właśnie… to jest dość groźna, bo włożenie normalnej karty pci-e do slotu powoduje zwarcie na zasilaniu - kiedyś po prostu dla siebie robiłem jakiś mały research dotyczący Thin Client’ów do potencjalnego wykorzystania pod HA czy generalnie jako energooszczędnego biurowego komputera, ale efekt moich poszukiwań dla niektórych jest zaskakujący - zdecydowałem się na jeden z niższych modeli intelowskiego NUC’a (i to 6 generacji mając na rynku już 10gen), w tej chwili oba egzemplarze pracują już 14 miesiąc właśnie jako HA (“bare metal” HassOS i to mimo, że mógłbym sobie pozwolić na nich na wirtualizację i instalację czegoś jeszcze oprócz HA), a nadmiar mocy obliczeniowej oddaję do projektu Folding@home (był długi czas, że odbywały się istotne obliczenia naukowe związane z covid w tym projekcie), szczególnie, że praca w idle (to niemal wystarcza dla HA) niewiele się różni pobieraną mocą od pełnego obciążenia 1 rdzenia czy nawet 3 rdzeni (zależnie od tego ile mocy obliczeniowej zamierzam oddawać - w gorszym egzemplarzu jest to 1 rdzeń, a w tym gdzie chodzenie działa efektywniej to 3 rdzenie, jeśli przyjdzie upalne lato to zredukuję pewnie odpowiednio do 0 i 1, bo nie zamierzam rezygnować z półpasywnego chłodzenia).

Wracając do twojego ssd - w zasobach na dysku mam jakieś datasheety tego modelu i w jednym z nich jest taka informacja:
“Moduł pamięci flash nie jest fabrycznie chroniony przed zapisem w przypadku zamówienia wraz z systemem Windows w celu umożliwienia łatwej konfiguracji dopasowanej do potrzeb klienta.Firma Fujitsu zaleca włączenia filtra zapisu po zakończeniu konfiguracji.Jest to obowiązkowe dla najwyższego poziomu zabezpieczeń (np. przed atakami wirusów) i zwiększa trwałość
modułu pamięci flash.”
więc może powinieneś przejrzeć dokładnie ustawienia w BIOSie

Druga kwestia jest taka - w żadnej z tych specyfikacji nie ma ssd większego niż 64GB, ale faktycznie wersja 4GB jest dyskiem ssd (i to nawet SLC, taki występował również w rozmiarze 8GB nowsze wersje w pojemnościach od 8GB do 64GB to już MLC), ale też nie ma informacji, by to były moduły DOM.

PS Sam używam Thin Clienty AIO Samsunga - TC241 (bo były w cenie niższej od monitorów o porównywalnych parametrach :smiley: ) jeden w charakterze biurowego PC a drugi jako zabawka do eksperymentów, ale oba służą głównie jako monitory dla innego sprzętu,

Widzisz, kolega ma model z 1.5 Ghz i tam 120GB śmiga, nie wiem jak zmusić proxmoxa, żeby widział dysk pod SSD, bios mi go wykrywa, ale niestety nie proxmox, a Debian sam wykrywa. Można coś w Proxmoxie zmienic ?

Nie wiem - nie używam - moje TC są zdecydowanie za cienkie na wirtualizację (myślałem o rozbudowie, ale obudowy są z gatunku nieotwieralnych, czy mówiąc inaczej otwieralnych, ale raczej tylko raz), a te kilka instancji HA mam zainstalowanych “bare metal” a nie w proxmoxie - biorąc pod uwagę kierunek rozwoju HA być może powinieneś spojrzeć w tą stronę?

1 polubienie

Patrząc po specyfikacje weszli z tym na rynek z rok za późno (rok temu byłbym skłonny poświęcić taką kwotę na tv-boxa przerobionego w bramkę IoT i to bazującą na zmodyfikowanym HA, po covidowych zawirowaniach ściąłem zbędne wydatki do zera…), mimo wszystko cena jest raczej do przyjęcia dla kogoś, kto chce wejść w temat ID.

Z takim stwierdzeniem bym polemizował - w/g mnie i nie tylko, na takiej bramce jest 100% kodu HA i parę dodatków od AI-S. Więc proszę nie wprowadzaj potencjalnych użytkowników w błąd.

No pewnie masz rację, że tego co kojarzę sam masz ich sprzęt to na 100% wiesz lepiej (a jak pisałem wyżej - sam dzięki covidovi przestałem planować takie wydatki).

1 polubienie

@szopen - Pisałeś parokrotnie, że instancje wykonujesz bez stawiania VM. Obraz dla NUC instaluje się obecnie, np na komputerze poleasingowym, podobnie jak wcześniej praktykowany kontener docker’a w linux?

Jestem zwolennikiem takich rozwiązań, ponieważ lubię wykorzystywać elektronikę zamiast kupować nową. Jeśli coś może jeszcze sprawnie służyć, to czemu utylizować zamiast coś z tego stworzyć?

Obraz dla NUC to jest obraz fizycznego dysku podobnie jak dla platform SBC: RPi, Odroid czy Tinkerboard.
Ostatnio instalowałem niemal 1,5 roku temu (tj w sumie to trudno to nazwać instalacją - jest to przepisanie obrazu na fizyczny nośnik), ale nie wydaje mi się aby coś się zmieniło w kwestii sposobu instalacji (spod linuxa wystarczy dd a spod windows balena ether i podobne narzędzia), można dysk podłączyć do innego komputera w celu przepisania obrazu lub można odpalić jakiś system z pendrive i z niego zrobić tę operację.
Oczywiście przy pierwszym uruchomieniu partycja danych podlega rozszerzeniu na całą dostępną pojemność dysku (zdaje się że cały “czysty” obraz ma 4GB, a przynajmniej tyle miał gdy instalowałem ostatnio), dlatego pierwsze uruchomienie trwa niemiłosiernie długo.

Wersja 6 systemu jak gdzieś pisałem ma mieć zmienioną nazwę obrazu na bardziej adekwatną do sytuacji (bodajże generic_x86-64, tak przy okazji - czuję w kościach, że będą w związku z tym problemy z update z 5.x do 6.x właśnie tej platformy), do niedawna wymaganiem sprzętowym była platforma w miarę zgodna z konstrukcją NUCów, ale już w tej chwili obraz jest bardziej uniwersalny
(kiedyś wstępnie to był prawdopodobnie procesor intela z linii core lub nowszej. 64bit oczywiście, chipset z serii centrino lub nowszy, obsługa EFI i jakaś karta sieciowa intel lub realtek, ale teraz na zagranicznych forach widziałem na czym ludzie odpalają obrazy NUC i w zasadzie jedynym ograniczeniem jest w miarę normalny pecet).

Nie mam teraz tyle “mocy przerobowych” (a raczej chęci bo to byłby czysty eksperyment bez zastosowania użytkowego) by sprawdzić czy da się zainstalować na Thin-Cliencie Samsung TC241 (to stosunkowa słaba konstrukcja na AMD G-Series 1 generacji, ale głównym “przeciw” jest fakt, że to konstrukcja AIO zintegrowana w monitorze, a praca TC wyklucza wyłączenie tego monitora, z tego powodu nawet nie chce mi się rozbierać tej konstrukcji by zbadać możliwość upgrade, bo zarówno RAMu mało - 2GB co przy HA “bare metal” jeszcze może nie jest tragedią, to jednak ssd 16GB jest tu strzałem w kolano - z moich doświadczeń wynika dość jasno, że okolice 128GB są wystarczające do bardzo skromnej instalacji ze względu na spory wear-out ssd gdy jest zajęty bardziej niż w kilkunastu procentach, no chyba że ktoś bardzo dba o zoptymalizowanie bazy by nie zapisywało się w niej dokładnie nic zbędnego, ale nawet wtedy nie zalecałbym zajęcia dostępnego miejsca w większym stopniu niż w połowie). Wychodziłem z założenie że całkowity wear-out ma nastąpić nie wcześniej niż po 10 latach (i jak na razie moje “produkcyjne” instalacje powinny wytrzymać po 16 lat gdybym się ograniczył do konfiguracji jaką mam dziś, no ale raczej się nie ograniczę, w dużej instalacji mam 240GB i zużywa się mniej więcej w takim samym tempie jak 120GB w naprawdę minimalistycznej instalacji).

edit: dla wersji 5.13 obraz po rozpakowaniu ma już 6GB i ten wzrost prawdopodobnie wynika z uzupełniania systemu o bardziej uniwersalne sterowniki (oprócz ogólnego “puchnięcia” samego HA)

taki mały Off-Topic 1
W sumie to bardzo mnie ciekawi czy emmc w tv-box’ie zmodyfikowanym przez AIS ma jakieś algorytmy zapewniające równomierny wear-out flasha (wiadomo - system jest RO, ale baza danych jest nieuniknionym elementem HA).

taki mały Off-Topic 2
TC241 z takimi podzespołami nadają się do wykorzystania jako bardzo słaby biurowy desktop pod linuxem (np. Mint lub LMDE), właściwie innego zastosowania dla nich nie znalazłem , no właściwie może jeszcze jako player Volumio (ale Volumio wymaga zewnętrznej karty audio, bo bazuje na jakimś starożytnym linuxie i nie obsługuje poprawnie wbudowanej, a przydałby się digitajzer, bo obsługa myszką jest nie na miejscu), wręcz najrozsądniejszym rozwiązaniem wydawało mi się użycie FreeDOSa tylko w celu zamykania przypadkowo uruchomionego TC, a użycie konstrukcji jedynie w charakterze monitora (też tyłka nie urywa, bo ma tylko wejście vga full-hd ale w sumie głównie ich używam własnie jako monitory do “dużych” PC)

Bardzo Ci dziękuję za soczystą partię wiedzy. Mam w tym momencie jasny obraz i gdyby tylko czasu było więcej, to z ciekawości poćwiczył bym obrazy pod x86 na różnych mniej oczywistych sprzętach. W końcu taki obraz HA opiera się na jądrze linux’a więc ciekawe jak wiele w swojej kompilacji upchali sterowników.
Ciekawi mnie czy jest jakaś baza takowych…

Proponuję w te zapytanie przenieść do tematu, który już mamy odnośnie AIS.
Pozwolę więc sobie je tam zacytować i odpowiedzieć.

Podpuściłeś mnie…
i zdecydowałem się na eksperyment z Samsungiem TC241 (choć to dla mnie dość bezproduktywny test, ze względów które wspomniałem wyżej), ale jak tak patrzę na wysiłki co niektórych z równie cienkimi Thin Cient’ami rzucającymi się na proxmoxa, to może to nie jest mój czas stracony - ludzkość na tym zyska :smiley:

Właśnie czekam na koniec instalacji (tj rozpanoszenia się partycji danych na całym, o mój Boże szesnasto-gigabajowym ssd)

Jak mówiłem specka tyłka nie urywa (a nie da się zastosować do użytkowego wykorzystania jako baza pod HA, ponieważ to jest AIO z niewyłączalnym monitorem, gdy pracuje TC, edit - udało mi się osiągnąć połowiczny sukces w wyłączaniu monitora - jest przełączony na wejście vga, do którego jest wpięty kabel vga i nigdzie indziej nie podłączony przetwornik hdmi->vga, w ten sposób osiągnąłem możliwość uśpienia części monitorowej tego AIO i co ciekawsze temperatura procesora spadła o około 10C)
dwurdzeniowy AMD G-T40N 1GHz
2GB RAM
16GB ssd
(nie rozbierałem, ale liczę się z tym że ssd i RAM mogą być wlutowane, choć podejrzewam ddr3 so-dimm i mSata half size).

[Tue Apr 13 00:43:40 CEST 2021][INFO] Run performance test
     Category                  Test                      Result              
HDParm                    Disk Read                  MB/s                    
HDParm                    Cached Disk Read           MB/s                    
DD                        Disk Write                45.4 MB/s                
FIO                       4k random read             IOPS ( KB/s)            
FIO                       4k random write            IOPS ( KB/s)            
IOZone                    4k read                   31466 KB/s               
IOZone                    4k write                  18360 KB/s               
IOZone                    4k random read            13726 KB/s               
IOZone                    4k random write           7760 KB/s                
                          Score:                                             
Compare with previous benchmark results at:
https://storage.jamesachambers.com/ 
[Tue Apr 13 00:45:53 CEST 2021][INFO] Performance test end

po tegorocznych update’ach bodajże supervisora już nie da się wykonać wszystkich testów, ale i tak to daje jakiś pogląd na wydajność - ssd nie jest jakiś zajeżdżony, bodajże koło 5000 godzin przepracowanych, później sprawdzę, jak reszta przebiegów.
edit: nawet mniej używany (w przeliczeniu na dniówki 8-godzinne jakieś 2 lata), ciekawe ile jeszcze pociągnie (bo systemy w TC raczej minimalizują zapis lub wręcz ograniczają go do zera), ale raczej nie za długo biorąc pod uwagę, że moja mała rzeczywista instalacja generuje bodajże koło 3TB zapisów rocznie (chyba muszę pomyśleć o optymalizacji?)
SanDisk_U110_16GB__TC241_L_Screenshot_2021-04-13 Poziomo - Home Assistant

edit: tak wygląda stan ssd po tygodniu pracy (dociążyłem system ponad 100% możliwości choć jeszcze nie było to 100% wykorzystania procesora :stuck_out_tongue_winking_eye: - trafiła mi się integracja z wyciekiem pamięci i zaczął pracować swap)
TC241_SSD_1_tydzień_Screenshot_2021-04-19 Przegląd - Home Assistant
Jak widać w tydzień pod HA stopień eksploatacji tego ssd pod względem ilości zapisów niemal równa się praktycznie całej jego wcześniejszej kilkuletniej pracy przy wykorzystaniu sprzętu jako TC.

W tej chwili testy potencjalnego zastosowania użytkowego jako baza pod HA wstrzymałem - ze względu na tę integrację z wyciekiem pamięci, ale myślę, że w niezbyt rozbudowanym systemie dałoby się wykorzystać użytkowo nawet tak slaby sprzęt - po dołożeniu takiego chińskiego dongla BT4 bez problemu uzyskałem współpracę z osprzętem BLE (nieoficjalna integracja Passive BLE monitor), instalacja wszystkich podstawowych dodatków i integracji, które uważam za niezbędne tez nie stanowiła problemu, jedynie należałoby się zastanowić nad wymianą ssd, bo 16GB to zdecydowanie za mało (i raczej nawet głęboka optymalizacja tu nie pomoże).

1 polubienie

Dzięki za testy, a ja sprzedałem niedawno HP T620 w fajnej specyfikacji (z dwoma dyskami, RAM 6GB i WiFi).
Nie przyszło mi do głowy, że obraz NUC można wgrywać na takie platformy… miałbym rezerwową instancję. HA w kontenerze pod Linuxem w nim śmigał aż miło, ale podobno to już bee rozwiązanie,więc puściłem.

A taki jeszcze mini komputerek poszedł u mnie za 50PLN - oj.


Tyle peryferii na pokładzie… :disappointed_relieved:

Prawdopodobnie byłby w zupełności wystarczający na taki rodzaj instalacji, w tak zainstalowanym HassOS może być problem z wykorzystaniem drugiego dysku (tzn. tak “czuję w kościach” nie próbowałem bo, ani czasu zwykle się nie ma, ani tyle sprzętu u mnie jednak się nie wala :stuck_out_tongue: )

Być może po paru dniach testów wrzucę jakieś podsumowanie, ale nie chcę nic obiecywać.
Miałem rację, że nie obiecywałem, mini-podsumowanie jako edycja poprzedniego posta (właśnie praca mnie zawaliła po uszy…).

1 polubienie

Witam wszystkich,
Jest mój pierwszy post.
Do tej pory programowałem i korzystałem z urządzeń na SUPLI. Chciałbym przejść na HA. Pierwsze pytanie, czy będę w stanie wykorzystać stary laptop dell inspiron z dyskiem SSD 128, Ram 4Gb, ażeby zainstalować Proxmoxa i Home Assistant? Chciałbym korzystać z HA do sterowania bramami, roletami , kamerami, światłem itp.
Myślałem o RPI 4, ale po przeczytaniu wiadomości m.in na tym forum, wyciągnąłem wnioski , że jednak odpowiedni będzie NUC. Tutaj jednak zaczęła się bariera cenowa (ponad 1 tys.zł.). Stąd pomysł na wykorzystanie nieużywanego dell’a.
Proszę o pomoc i wskazówki.