Na czym najlepiej postawić HA?

Jest też sprzęt od HA:


to brandowany SBS oparty na ODROID-N2+ z zewnętrzną kartą 128GB eMMC Flash i dedykowaną obudową, wszystko także można złożyć samemu :slight_smile:. Jak można zauważyć dostępna przestrzeń dyskowa to już 128GB, do tej pory było a 32 GB or bigger card is recommended.
Koszt takiej “przyjemności” to $140, czyli ~510 zł (na podstawie ODROID-N2+ Home Assistant Blue bundle Limited edition Czy to dużo, czy mało?

Wyprzedane, przynajmniej u producenta (w Korei), trzeba by doliczyć porto (>30$) oraz ewentualne opłaty importowe (nie pamiętam jak to wygląda przy kupnie w Hardkernel’u, ale zazwyczaj jest to 23%VAT + 0% cła + opłata za obsługę celną rzędu 20-100zł).
U nas podobna konfiguracja w sklepach dla hobbystów kosztuje koło 1000zł i to bez tej bajeranckiej obudowy… (nieco ponad 500zł sam SBC + ~450zł eMMC + 20-30zł zasilacz + trzeba sklecić jakąś obudowę). Więc w naszych warunkach w tej cenie “z palcem w nosie” można mieć konstrukcję na bazie NUCa.

FUJITSU FUTRO S920 AMD GX-424 2,4GHz 4GB Radeon R5

Ma ktoś konkretnie ten model ? Chodzi mi głównie o ten procesor, zastanawiam się nad poborem w czasie pracy, wersja 1.5 ma ok 15W, a ta 25W, tylko jak to wygląda w rzeczywistości ?

Pobór zależy od tego co zainstalujesz w HA, im więcej automatyzacji, nodered, baza, grafana i różne dodatki tym większe będzie zużycie

Przeglądam wątek od początku. Mam teraz HA postawione na Pi3b+. HA “pomaga” w niedużym mieszkaniu więc na razie poza padem słabej karty sd spokojnie daje radę. Tylko, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Zainteresowała mnie wersja z Nas. Chciałbym na Nasie oprócz HA zrobić sobie dodatkowy backup zdjęć i filmów. Na co zwrócić uwagę przy wyborze by nie zostać z cegłą… Ile ramu jaki procek? Czy celować koniecznie w Btrfs, więc tylko synogy? Czy może nie zawracać sobie głowy bo tanie NASY to słaby kompromis?

Najważniejsze aby procesor NAS-a wspierał wirtualizację.

1 polubienie

O wirtualizacji nie wspomniałem, bo to podstawa.

Witam chciałem zapytać o opinię na temat sprzętu pod instalacje HA, zależy mi na uruchomieniu uruchomieniu dodateku motionEye , na hp t620 procek cały czas pracował na 100%. Propozycje:
https://allegro.pl/oferta/mini-pc-lenovo-tiny-m700-8gb-ddr4-256ssd-win10-4k-9584536851
https://allegro.pl/oferta/fujitsu-q920-micro-i5-4590t-8-240ssd-dp-win10-9729194238
https://allegro.pl/oferta/hp-elite-slice-i5-6500t-8gb-ddr4-256ssd-win10-4k-10028018547
https://allegro.pl/oferta/komputer-mini-pc-gigabyte-gb-blpd-5005-usb-hdmi-9918041863
https://allegro.pl/oferta/mini-pc-gigabyte-brix-gb-br-i5-8250u-barebone-10196997086

W mojej opinii Komputer HP Elite Slice G1 8 / 256 G
Warto tez poczytać recenzje.

Zanim zmienisz sprzęt poeksperymentuj z opcjami - w szczególności rekompresja i transkoding powinny być wyłączone lub ustawione w taki sposób który zużywa najmniej procesora (najlepiej streamy zapisywać z kamer 1:1 czyli takie jakie są), a jest szansa na znaczny spadek obciążenia CPU (no i warto zrezygnować z kamer USB, bo wtedy kwestie kompresji wideo są nie do przeskoczenia).
Detekcja ruchu też używa procka, więc tnąc wykorzystanie procka trzeba zapisywać materiał “jak leci”.

1 polubienie

U siebie korzystam z dockera, testowałem VM na Debianie KVM/QEMU.
Maszyna obciążała procka na wszystkich rdzeniach/wątkach do 15% w IDDLE.
Dla mnie to niepotrzebna strata zasobów i energii.
Docker śmiaga aż miło ale trzeba trochę się pomęczyć z ręczną konfiguracją dodatków.
Mam nadzieję, że nie zrezygnują z tej formy.

1 polubienie
1 polubienie

Hej, przymierzam się do migracji z HP T620 (Proxmox) na HP MicroServer Gen8, na którym chcę postawić Proxmox a na nim dwie 2VM, jedną HA a na drugą z XPenology jako NAS. Chcę włożyć 4 dyski tj 2 x 240 SSD pod VM i backupy VM-ek oraz 2 x HDD na dane (zdjęcia, pliki).
Nie wiem tylko jak ugryźć temat RAID’a. Czy ma być sprzętowy (2 x RAID1), czy może ZFS?

A sprawdzałeś czy po zainstalowaniu Proxmoxa możesz wirtualnej maszynie XPenology jako NAS wystawić bezpośrednio dyski (i tam zastosować ZFS)? Bo wg mnie nie ma takiej możliwości wiec przestrzeń dla NASa będzie i tak musiała zostać wystawiona najpierw z Proxmoxa.

A sprawdzałeś czy po zainstalowaniu Proxmoxa możesz wirtualnej maszynie XPenology jako NAS wystawić bezpośrednio dyski (i tam zastosować ZFS)? Bo wg mnie nie ma takiej możliwości wiec przestrzeń dla NASa będzie i tak musiała zostać wystawiona najpierw z Proxmoxa.

Właśnie nie sprawdzałem bo cały czas czekam na mój MicroServer. A może lepiej zrobić 2 x RAID1?
Pierwszy: 2xSSD RAID1 i na nim Proxmox + VM HA + VM Xpenology + backupy z poziomu Proxmoxa
Drugi: 2xWD RED RAID1 tworzony już bezpośrednio z Xpenology?

Zawsze można wcześniej przeczytać dokumentację :slight_smile:.

Hey, czy ktoś stawiał system proxmox na Futro s920 ale na dysku podłączonym pod SATA, bez dysku mSATA ?

@Yrrah_pl A w czym jest problem? na jakimś innym forum ktoś się chwalił wykorzystaniem takiej przejściówki w jakimś TC (choć nie pamiętam czy chodziło konkretnie o S920)

Tak mam zrobione, i działa bez problemu.

Ja pisze o złączu SATA tym pod radiatorem, mnie proxmox nie wykrywa go przy instalacji.
Ew. Jaki macie wgrany bios i gdzie go znalesc?
Może to jest problemem. Choć bios go widzi.