Na czym najlepiej postawić HA?

I to jest doskonały trop - pochwal się co to za pożyczona obudowa i na jakim jest chipsecie, kup dowolną inną na takim samym.

PS jakiś czas temu z RPi3B+ używałem obudowy bazującej na mostku JMicron JMS578 jeśli wierzyć w PID, bo nie rozbierałem jej “do rosołu” by zobaczyć elektronikę (z dyskiem m.2 sata) i nawet “trójka” bootowała z niego (oczywiście nie HassOS, bo wtedy nie było jeszcze o tym mowy), ale nie używałem tej obudowy do bootowania “czwórki”, a nie mam teraz czasu na eksperyment.

niestety to jakiś noname i nie wiem co to za obudowa podobno to było kiedyś kupione razem z dyskiem.

Nawet noname ma jeden z powszechnie stosowanych chipsetów, można spróbować go zidentyfikować, nawet jeśli nadruk na układzie scalonym jest nieczytelny - w linuxie choćby lsusb pokaże identyfikatory wszystkich aktualnie podpiętych urządzeń USB, a nieco więcej wydobędziesz np. tak:
dmesg | grep “usb”
w windows możesz użyć tego


albo pogrzebać w menadżerze urządzeń.

PS na innym forum ktoś zachwalał ten adapter


ale ostrzegam, że nie testowałem i nie wiem, jak się zachowuje (a cena tyłka nie urywa - znalazłem go na Allegro za ~70zł no jednak taka cena to przegięcie).

Nie da się edytować starszych postów? (rozumiem to z moderatorskiego punktu widzenia, ale chyba jest ustawiony za krótki czas do blokady edycji).
W każdym razie mały update odnośnie mostka USB-sata odradzam JMicron (nie wspiera UAS, co właśnie sprawdziłem), natomiast wypusty na ASMedia są ponoć w pełni OK

Gdyby się zdarzył egzemplarz ASMedia ze starym firmware, to linki są tu:

Cześć, jestem tu nowy.
Dorzucę info że RPI4 od niedawna posiada natywna opcje bootiwania z SSD (trzeba firmware zaktualizować - link). Jeszcze tego nie testowałem ale ponoć działa to lepiej niż wcześniejsze próby czyli karta SD tylko po to żeby odpalić z SSD. Teraz powinni działać nawet bez karty.

Zastanawiam się tylko czy zostać przy tym czy celować w Dell Wyse lub HP t620.
Chciałbym postawić HA do tego serwer mediów Emby (odpowiednik Plex) plus może NAS i ewentualnie na próbę serwerek do obsługi ASP.Net core (windows/Linux)

Ja testowo postawiłem na RP4, ale w miarę jak zacząłem czytać, to przy kamerach itp warto wejść głębiej w temat. Posiadam Qnapa, piękny opis instalacji jest tutaj , czy to dobra droga instalacji? Czy są inne, lepsze metody?

@Sosnaone jeśli posiadasz tylko model Qnapa który obsługuje wirtualizację to opisana metoda instalacji jest dla Ciebie. Swoją drogą dla celów testowych u siebie mam jeszcze działający HA na ubuntu natomiast właściwy HA działa zainstalowany z obrazu OVA.

1 polubienie

Rozumiem, w takim razie chyba w to pójdę, malinę przeznaczę pewnie z czasem na coś innego. Dzięki :beer:

Spokojnie wykorzystasz malinkę choćby do tuyaconvert.

@rafkan poleciałem z tematem i ostatecznie HA siedzi na Qnap z Dokerem, mam tylko problem, że w momencie restartu serwera z automatu nie wstaje dongle USB (Zigbee). Czy ktoś orientuje się jak można to naprawić?

@Sosnaone postawiłeś na dockerze jak jest oficjalny obraz na VM - dziwne ale Twój wybór.
Co do QTS-a Qnapa, przy restarcie zamykane są wszystkie procesy na nim działające a co za tym idzie odłączane są porty usb. Dlatego przy uruchamianiu trzeba ponownie “dodać” dongla do danej maszyny.
Napisz do centrum pomocy Qnapa ale wątpię aby można było zrobić to automatycznie.

@rafkan a się na tym na tyle nie znam, dlatego wyżej pytałem czy to dobra ścieżka, którą wybrałem. Mam problem z tym, ponieważ qnap odpisał, że nie ruszy z automatu. Ich obsługa potwierdziła, że trzeba kupić kartę USB na PCI-E wtedy taka możliwość będzie - napisali, że: W przypadku karty nie będzie Pan przypisywał usb do VM a już kartę pci-e. Karta ich posztuje ponad 300 zł. Trochę bez sensu w takie koszty się ładować. Jak można to zrobić lepiej, pomożesz?

@Sosnaone jeśli zainstalowałeś HA według tego poradnika to wybrałeś najlepszą wersję (napisałeś wyżej że HA postawiłeś na dokerze, stąd moje zdziwienie bo wskazany poradnik przedstawia instalację gotowej maszyny wirtualnej bez dockera).
Co do USB to na chwilę obecną nie ma takiej możliwości aby VM Qnapa z automatu po starcie systemu QTS przydzielało port do danej maszyny wirtualnej. Nie ma znaczenia czy usb jest w płycie głównej czy na osobnej karcie.
Zresztą aktualizacje QTS-a pojawiają się raz na miesiąc i jeśli chodzi o mnie i to nie ma żadnego problemu aby po aktualizacji systemu ponownie podłączyć dongle do HA (to tylko dwa kliknięcia).

1 polubienie

Rozumiem. W takim razie ich support coś mnie chyba chciał naciągnąć. Ale byłem pod wrażeniem, bo odpowiedzi przychodziły co 2 minuty od mojej wiadomości. Szok.
Dlaczego dla mnie tak ważny jest ten dongl? Mam często zaniki prądu, w momencie jak mi się to wywali, NAS wstanie to nie będę miał kontroli nad wieloma urządzeniami. Szukam w miarę możliwości najlepszego rozwiązania. Mam nadzieję, że wkrótce kupię UPSa i problem zniknie.

@Sosnaone o matko i córko wydajesz tyle kasy na Qnapa i oszczędzasz na UPS-ie. Kup najprostszy UPS, qnap ma niski pobór prądu naprawdę nie potrzeba Ci tu nie wiadomo jaki cudów.
Co do pomocy jest dość szybka, ale pomyśl co zmieni jak port usb będzie przez kartę PCI-E którą i tak wpinasz w płytę główną. Nawet jak będziesz robił migawkę HA na VM to i tak system odłączy z automatu podłączone do maszyny urządzenia.
Jeśli nie jesteś przesądny bo jutro piątek, to kupuj UPS-a!!!

1 polubienie

Też polecam UPSa. Nawet używanego jeśli to nic krytycznego a chodzi tylko o chwilowy spadek napięcia i ułatwienie sobie życia :slight_smile:

Panowie takie pytanko do mających hp t620, jakie temperatury procesora są na tych terminalach, czy korzystacie z proxmox czy jakiś inny system… Pozdrawiam

Debian GNU/Linux 10 (buster) Terminal jest lekko ciepły

Ja mam proxmoxa, terminal lekko ciepły tak na rękę :slight_smile: A stoi w szafce.
Jakiegoś wielkiego grzania się sprzętu nie widzę

Mam Fujitsu Futro 720, procek AMD 2x1.65GHz, 8GB RAM, dysk MSATA 64GB, chłodzenie pasywne, sprzęt zimny, sam rdzeń na procku ma może 35 stopni, na obudowie nic nie czuć, ale ten model ma duży radiator i bardzo przewiewną obudowę. Ogólnie fajny sprzęt, polecam.
Ostatnio miałem w rękach, testowałem i nawet serwer SQL na Win10Pro postawiłem u siebie w firmie na Fujitsu Q900, dostępny w AMSO. Procek i5-2500, 8 GB RAM, dysk SSD 240GB, wbudowane wifi ac, napęd płyt, sporo USB, w tym 2xUSB 3.0, Ethernet 1GBit, super sprzęt za niewielkie pieniądze, poniżej 600zł z Win10Pro w pełni legalnym. Niewielki i cichy, tylko trzeba po kupieniu zrobić konserwację, bo tak jak inne sprzęty AMSO sprzedaje ładnie wyczyszczone to w tych w środku zalega trochę kurzu a pasta na procku przypomina konsystencją 100 letni beton. Po wymianie pasty temperatury na procku spadły z 95 stopni na 65. Mimo takiej sporej jednak temperatury sprzęt jest cichy, wentylek nie szaleje a obudowa cały czas jest tylko lekko ciepła.
Aha, na Proxmoxie poległem, miałem wiele problemów, obecnie Debian/Docker.