Na czym najlepiej postawić HA?

Widzę że jest tutaj dużo na temat Proxmoxa więc zapytam tu. Jak monitorować w HA parametry sprzętu tzn. temperaturę CPU, GPU itd.?

Temperatury nie wiem, ale podobno jakoś się da wyciągnąć. Pozostałe parametry możesz wywołać przez utworzenie sensorów w configuration.yaml:

  - platform: systemmonitor
    resources:
      - type: disk_use_percent
        arg: '/'
      - type: memory_use_percent
      - type: processor_use
      - type: memory_free
      - type: last_boot
      - type: swap_use_percent
1 polubienie

Sprawdź wątek Monitoring Raspberry Pi, część monitoringu jest uniwersalna.

Kolego też tak miałem z Cc2531. Wymieniałem na nowe co pomagało na kilka dni. Poddałem się, zainwestowałem w Conbee 2 - od tego momentu wszystko działa bezproblemowo.

3 posts were split to a new topic: Proxmox - monitorowanie procesów sprzętu

Potwierdzam, podłączyłem Conbee2 i działa bezproblemowo już trzeci dzień. Walka z CC2531 to była strata czasu i nerwów…

Postanowiłem wymienić Intel nuca na HP T620 kojarzy ktoś czy wersja quad-core ma wiatrak czy jest fanless? @Sierek jaką ty masz wersję ?

@Mario
Jaki masz model NUCa, że zdecydowałeś się na taki krok? i właściwie co jest przyczyną?
Sam używam 6CAYH nawet 2 sztuk w różnych lokalizacjach i nieco różnych konfiguracjach jestem z nich zadowolony, a po odpowiednim ustawieniu w BIOSie zachowują się zasadniczo zupełnie jakby były fanless (tj. przy ekstremalnym obciążeniu procesora, co się nie zdarza normalnie w HA nigdy, pracujący wentylator jest i tak niesłyszalny, natomiast w warunkach normalnych po prostu nie pracuje).

@arkadiusz
To wprawdzie już prehistoria (pytanie było zadane na początku lipca), ale RPi0W na początek wystarczy (jeśli nie przesadzisz z zasobożernymi dodatkami, choć RAMu faktycznie ma mało - w rzeczywistych instalacjach mam zajęte koło 1GB, to w prostych instalacjach eksperymentalnych z powodzeniem mieściłem się sporo poniżej 512MB), sam wprawdzie przygodę z HA zacząłem od sporo mocniejszego RPi3B (ale główna bolączka wszystkich RPi to kartaSD/TF, a nie moc obliczeniowa) i kontynuowałem po dłuższej przerwie na RPi3B+ (gdy trójka bez plusa się zjarała z powodu wady konstrukcyjnej), ale praktycznie cały 2020 to już czas po przesiadce na NUCe i raczej nie planuję ich wymiany na jakąkolwiek inna platformę w dającej się przewidzieć przyszłości (jeszcze po drodze zanim obie “produkcyjne” instalacje przeniosłem z RPi na NUCe był eksperyment z wykorzystaniem Odroid’a MC1 solo, ale ze względu na jego całkowity brak peryferiów jego zastosowania są mocno ograniczone - u mnie się to jednak nie sprawdziło z innego powodu, więc jeśli Odroid to raczej XU3/4 czy MC1/2, jednak wykorzystanie RPi nie jest całkiem bezsensowne, a będzie tańsze na początek).
I to wszystko mówię z punktu widzenia raczej przeciętnego użytkownika, który używa instalacji bazujących na obrazach HassOS (jego genialna zaleta to brak konieczności dbania o system i środowisko i brak “wielopiętrowej wirtualizacji” - to rozwiązanie się opiera właśnie na Dockerze).

@szopen mam nuc-a DN2820FYK jest tak jak mówisz praktycznie fanless. Ale ten hp troszkę mocniejszy, więcej usb i nie wiem czemu na nuc-u wysypuje mi się cały czas tuner DVB-S czy inne sprzęty podłączone pod usb (wymaga restartu kontenera w dockerze), mimo wyłączenia oszczędzania energii itp. Chcę sprawdzić jak będzie wszystko śmigać na tym HP.

Terminal HP t620 QUAD CORE 4c 16GF/GR Zasilacz
Nie ma wentylatora.
Do niego można dokupić
SATA
i podłączyć dwa dodatkowe dyski na SATA!

@artpc dzięki za info :slight_smile: zamówiłem zobaczymy jak będzie śmigać

Fajny gadżecik, do DN2820FYK też by pasował zamiast karty WiFi,
w przypadku 6CAYH (gdybym tak kombinował) byłbym skazany na droższą wersję na m.2 A+E

Do dysku jeszcze trzeba by było pociągnąć skądś 5v. Albo jakiś adapter zasilania z tego usb w środku.

No coś takiego.

Ja kupiłem podobny, ale do wpięcia pod SATA. Tyle, że ja płaciłem jakieś 14 zł + kabel zasilający do dysku

Przepraszam, ale nie byłem z tydzień na forum. Mam wersję quad-core. Nie ma wiatraka, jak już ktoś odpowiedział.

@szopen
Witaj na forum. Pozbyłeś się już Very? Pisaliśmy kiedyś na Forum użytkowników automatyki budynkowej - Indeks

@Sierek tak już Artur mi powiedział co jak :slight_smile: . Już mam na nim HA, w jakich temperaturach t620 pracuje u ciebie ? Ile stopni na procki?

Nie wiem czemu odpowiedź się nie pojawiła, teraz 10x krótsza wersja: nadal używam.

Czy ktoś z was posiada informację czy ta przejściówka będzie wykrywać dyssk ssd na RPI 4?

Kilka kwestii:

  1. przejściówka (zawierająca mostek) nie wykrywa dysku, tym się zajmuje np. system operacyjny, mostek tylko pośredniczy między interfejsem sata a USB (czyli przejściówce jest obojętne jak i do czego ją podłączysz)
  2. praktycznie każdy współczesny linux obsługuje dowolny dysk sata podpięty przez mostek sata-USB, więc jako dodatkowy dysk to będzie działać na 100% (pomimo tego, że nie każdy mostek poprawnie obsługuje ssd w trybie UAS to są na to obejścia - można wymusić tryb BULK)
  3. zgaduję, że może chodzi o możliwość bootowania, o to spytaj sprzedawcy (w opisie sam wspomina, że wysyła różne modele losowo, więc nawet nie wiadomo na jakim chipsecie będzie mostek), kupujesz zdalnie, więc masz ustawowe prawo do zwrotu w 14 dni
  4. z moich prywatnych doświadczeń wynika, że na możliwość bootowania wpływa nawet wersja firmware mostka (choć testy robiłem tylko w przypadku mostków USB-nvme i wiem że ten sam sprzęt może działać lub nie zależnie od FW)
    Tu masz listę wypróbowanego sprzętu (zarówno OK jak i nie działającego poprawnie):
    https://jamesachambers.com/raspberry-pi-4-usb-boot-config-guide-for-ssd-flash-drives/
  5. skoro pytasz w wątku odnośnie HA, to może chodzić o HassOS - niestety w obecnej stabilnej wersji bootowanie z USB jeszcze nie jest obsługiwane, musisz użyć 64-bitowej beta wersji (system w wersji 5.x dla RPi4 w wersji arm64)

Kupiłem już jedną kieszeń na której nie wstaje HassOS 5.x Od kumpla pożyczyłem inną kieszeń no na niej nie ma problemu ale muszę mu ją oddać. Teraz chcę kupić coś pewnego. Dzięki za poradę.