Polski "Asystent domowy"

Polski projekt oparty na Home Assistant - Asystent domowy - bramka do sterowania automatyką domową i multimiediami z wbudowanym inteligentnym asystentem głosowym (Jolka). Na razie w fazie DEV ale zapowiada się obiecująco.

2 polubienia

@macek rozmawiam z nimi o tym projekcie bo też mnie zainteresował. Niestety na razie są ograniczone możliwości testowania.

Zgadza się ale mają już parę rozwiązanych problemów i gotowych rozwiązań jak Dyski zewnętrzne to dołączone do urządzenia karty SD lub pamięci USB, @Altus to właśnie chce osiagnąć w HA.

Ale też jeszcze wiele pracy przed nimi :slight_smile: Zobaczymy

Niedawno została wydana ich nowa wersja AI-Speaker bramka IoT - wersja deweloperska AIS Dom (DEV 2), szczegóły na AIS DEV2 - pierwsze uruchomienie.

Witam.
Projekt od AI-Seaker pod potoczną nazwą “JOLKA” pędzi w rozwoju. Na starcie z pudełka dostajesz:
HA + MQTT broker + MQTT integracja + szyfrowany tunel (free) + zigbee2mqtt + TTS i parę innych rzeczy typu aplikacja na zegarek z WearOS. Próg wejścia jest z pewnością dużo niższy, porównując z czystym HA i stawianiem podstawowych, niezbędnych integracji do jego działania.

Tu się nie zgodzę, testować można wszystko. Kod jest otwarty, spojrzenie na sprzęt nieco inne.
W wersji DEV masz uprawnia root, Linuxa i Androida, audio DAC, łączność, HDMI, USB itd.
Każdy może zobaczyć DEMO i porównać z czystym HA.

@angler jak prosiłem o możliwość przetestowania to dostałem odpowiedź że na ten moment nie jest to możliwe. Dlatego napisałem że są ograniczenia.
Zobaczymy za jakiś czas.

Rozumiem, że chodzi Tobie o możliwość otrzymania bramki/urządzenia do testów. Zawsze można wydać te 249zł i sobie po testować bez proszenia, więc możliwość jest.

1 polubienie

Na razie nie chcę wydawać pieniędzy na coś co jest opisywane jako stan developerski i nie wiadome czy będzie rozwijane. Osobiście nie uważam tego za jakąś super rewolucję więc musiałbym się trochę przekonać zanim wydam pieniądze.

Napewno ułatwia start w temacie “sterowania automatyką domową i multimiediami”, zamiast walczyć z HA (rok temu to była naprawdę walka z HA) można od razu zacząć używać. A kasę na sprzęt i tak trzeba wydać, mam RPi i jestem pewny, że będzie to wspierana ale nie zalecana platforma pod HA. Można nie kupować i czekać na “coś” lepszego lub kupić to co jest i zacząć świętną zabawę :grin:, przecież oto w tym właśnie chodzi :wink:.

2 polubienia

@macek na razie nie kupuje tej koncepcji. To już bardziej przemawia do mnie HA ze sprzętem od nich. Też zainstalowany HA, a zainstalować dodatki to kliknąć instaluj na dodatku który się chce. Do tego instalujesz te które potrzebujesz.
Jak dla mnie za mało tam wartości dodanej żeby robić z tego wydzielony projekt.

Aby potestować możliwości rozwiązania wystarczy urządzenie posiadające androida 7+ z rootem.
Ja zainstalowałem do testów na android boxie mecool K1 Pro i śmiga.
Zacząłem “naukę” HA instalując go na proxmox ale po odpaleniu AIS czysty HA odstawiłem na bok, AIS na początek mojej zabawy jest bardziej intuicyjny i posiadający gotowe rozwiązania (podłączasz i używasz)
Walczę teraz z żarówkami (polux A65 tuya) część chyba uziemiłem przez wgranie błędnego softu (przez tuya convert), a inna przestała działać po jakimś czasie, gdy w ustawieniach wybrałem jej reset (tasmota 9.2 ais) po tym jak zgubiła mi moją sieć WIFI i nie udało mi się jej ponownie wpięcie do sieci

1 polubienie

@bartik22 używasz tego rozwiązania, podzielisz się opinią na jego temat?

@macek
Jasne,
A zapytam jak się laczysz z bramka z zewnątrz? Nabu casa?

@bartik22 używam HA na RPi3 z CC2531, mam stały publiczny adres IP i zdecydowanie za mało czasu na samodzielnie integrowanie wszystkiego, szczególnie co “audio” (np. sterowanie głosowe w języku polskim, radio, itd) dlatego coraz bardziej myślę o Jolce (teraz to chyba ma być Maja).

Gdybym miał kupić drugi raz to bym kupił AIS.
Na początku z mojej niewiedzy uważałem go za zły zakup, lecz jak zrozumiałem już jak wszystko działa to polecam. Dopowiem, że jestem całkowitym żółto dziobem, od miesiąca wdrażamy się w temat.
Co do sterowania po polsku, działa i możesz dodać np. Światło w salonie i jak powiesz /włącz światło w salonie./ to się faktycznie włączy. Tylko kwestia do czego chcesz mówić. Aby jolka Cię usłyszała możesz mówić do mikrofonu w pilocie, aplikacji w telefonie, tablecie, kompie. Przez asystenta google czy głośniki home mini nie pogadasz. Ja gadam przez głośniki google ale z ustawionym swoimi dynamicznym komendami które lecą przez iftt do webhooka na AIS i wpadają do red node. Testowałem diagflow, ale to wszystko po angielsku bo głośniki google polskiego nie mają.
Pytaj co Cię interesuje to Ci powiem co może a czego nie.

A pierwszą zaletą dla osób które korzystają z nabu casa jest to że z AIS dostajemy na stałe szyfrowany tunel do bramki, czyli w niecały rok koszt się zwraca i więcej nie płacimy subskrypcji.

1 polubienie

Do tego jeszcze portal integratora:

Też za free.

Ja mówię do zegarka, bo mam aplikację od AIS:

Integrację z Google Home masz:

Integrację z kalendarzem Google masz w paru klikach z GUI:
https://www.ai-speaker.com/docs/ais_app_ai_integration_google_calendars

@macek - polecam AIS gorąco, używam od roku nic wcześniej nie widząc o HA i jestem mega zadowolony. Jolka jest Jolka - Maja to tylko słowo, trenowane przez algorytm pod TTS na bramce. Są inne do wyboru i nie tak oklepane jak OK Google, no ale to wersja DEV :wink:
Sporo dowiesz się z dokumentacji na stronie AI-Speaker. Zobacz zapowiedzi na ten rok…

Dla mnie wartością jest, że to jest projekt Polski i pozwolę się z Tobą nie zgodzić co do wartości dodanej.
Nie mam na myśli gotowego sprzętu ale rozwiązań wyprzedzających sam HA czy bardziej celujących w mniej zaawansowanych użytkowników, entuzjastów jakich jest większość.
Masz wiele w Asystencie domowym od AIS wprost z pudełka i tego wciąż przybywa nie tylko dzięki aktualizacjom samego HA, który jest w 100% ten sam na bramce. Dla mnie ważne jest również to, że pracują nad tym ludzie kompetentni.
Dla przykładu aktualna wiadomość, Jolka stawia most dla Supla po MQTT:
https://forum.supla.org/viewtopic.php?f=63&t=7844&p=85028&hilit=ai+speaker#p85028
Ma być konfigurowalny z GUI. Informacja dzień po tym jak Supla ogłasza przejście do wspierania MQTT.

Prace nad dodaniem oficjalnie AIS do HA trwają:

A tak z innej trochę beczki, można się dołączyć do tego projektu i popróbować swoich sił z własnymi integracjami do HA. Wsparcie od AIS gwarantowane.
Są otwarte zlecenia od Jolki, a bardziej jej forum:

2 polubienia

@angler cieszę się że tematyka coraz popularniejsza w naszym kraju. Natomiast ten akurat projekt mnie nie przekonuje.