Polski "Asystent domowy"

Osobiście uważam, że jako administrator tego forum, autor kanału YT i bloga uchodzisz za autorytet dla wielu rozpoczynających przygodę z HA i NR. Dlatego będę bronił moim zdaniem dobrego projektu jakim jest sprzedaż polskiego sprzętu, z polskim asystentem na otwartym oprogramowaniu. Ais pracuje nad wprowadzeniem swoich produktów i nie sprzedaje dostępu do oprogramowania czy licencji. Więc tylko domyślam się dlaczego tak a nie inaczej oceniasz ten projekt. Równie dobrze ja mogę napisać że Artur Świętonowski zrobił sobie inteligentny dom dla każdego z HA i NR. Teraz ma kanał na YT, forum z reklamami i patronów. “Odcina kupony trochę nie od swojej pracy”. I sam wiesz, że takie słowa są pobieżnym osądem Twojego wkładu w naszą edukację.

P.S. - mam wrażenie, że oceniłeś projekt AIS bez genezy i celu jego powstania. Pamiętaj jednak o moich słowach z pierwszego zdania tego wpisu.

2 polubienia

@artur Nie do końca rozumiem Twoje podejście,
Zaczynałem temat inteligentnego domu, zamiast kupować rpi3 kupiłem urządzenie od rodaków…
A oprogramowanie i profity które tworzą jest dodatkiem do HA czyli wartością dodaną. To co piszesz w mojej ocenie wynika z niewiedzy o tym projekcie :slight_smile:

2 polubienia

@bartik22 @angler
Ło jej :slight_smile: Panowie spoko. Szanuje Wasze zdanie. Cieszy mnie to, że tematyka inteligentnych domów się rozwija w naszym kraju. Jednak mi osobiście (to moje zdanie) ten projekt nie pasuje. Swoje zdanie opieram na informacjach jakie zebrałem oraz na doświadczeniu jakie mam przy podobnych projektach. Jednak nie jest moim celem aby kogokolwiek tu obrażać, czy szerzyć jakieś negatywne zdania o projekcie. Dlatego usunę z mojej poprzedniej wiadomości nerwowy fragment. Pozostawię tylko moje osobiste zdanie (do którego mam prawo).
@bartik22 “profity które tworzą jest dodatkiem do HA czyli wartością dodaną” - też nie do końca się zgodzę bo nie są one udostępnione dla posiadaczy HA jako niezależny dodatek.
Do tego pojawiają się integracje/moduły w stylu AIS Galeria/AIS Kalendarze, które sugerują, że jest to coś specjalnie stworzonego na potrzeby produktu, a tak naprawdę to podstawowa funkcjonalność HA znana jako MediaBrowser czy Kalendarz - nie pasuje mi to i uważam, że ma prawo.
@angler " Równie dobrze ja mogę napisać że Artur Świętonowski zrobił sobie inteligentny dom dla każdego z HA i NR. Teraz ma kanał na YT, forum z reklamami i patronów. “Odcina kupony trochę nie od swojej pracy”. " Po części pewnie tak jest ale pamiętaj o jednej różnicy ja nie promuje rozwiązania inteligentny dom świętonowskiego (gdzie tak naprawdę jest HA i NR) tylko jasno informuję co jest u podstaw, a “sprzedaję” własną wiedzę, doświadczenie czyli coś co faktycznie sam od podstaw stworzyłem. Do tego staram się promować rozwiązania na których bazuje.

3 polubienia

Źle to napisałem, nie chodziło mi o to.
Chodziło mi o to, że kupiłem lodówkę polską a nie zagraniczną, (bo i tak jakąś musiałem kupić)
Obie mogę otworzyć i chłodzić żywność.
A ta moja lodówka dodatkowo, oprócz tego co ma ta zagraniczna, ma wyświetlacz i mówi mi kiedy musze kupić mleko.
I taki sens miałem na myśli o wartości dodanej.

edit. jeszcze moją wyciągam z pudełka i od razu działa, a jak bym kupił zagraniczną to musiałbym rozkminiać jak ją skonfigurować żeby tylko chłodziła :slight_smile:
Więc dla osób zaczynających jest to ogromny plus.

Wiem o tym, jestem tego świadomy, wszystko mogę zrobić sam (nie mam z tym problemu) ale po prostu nie mam na to czasu a potem czasu na “utrzymywanie” tego. Jeżeli ktoś może to zrobić za mnie wolę z tego korzystać stąd (może?) produkt AIS. Ale napewno nie zrezygnuje wtedy z tego forum :slight_smile:

@bartik22, @angler tyle ile ludzi tyle opinii, najważniejsze aby szanować odmienny punkt widzenia.

2 polubienia

@bartik22 spoko nie mówię, że to złe. Mówię tylko, że komunikacja projektu według mnie jest nie do końca ok wobec twórców HA i osób tam zaangażowanych. Dlatego osobiście nie do końca jestem wstanie poprzeć ten projekt.
Jednak cały czas będę kibicował temu projektowi i mam nadzieje, że kiedyś będę sam mógł w pełni go poprzeć. Na razie mam bardzo mieszane uczucia (to tylko moja opinia).

Drogi Arturze, sprawdziliśmy naszą korespondencję.
Uściślijmy, że przez “ograniczone możliwości testowania” masz na myśli to, że nie udostępniliśmy Ci za darmo sprzętu i wyjaśniliśmy, że utrzymujemy projekt ze sprzedaży sprzętu (a nie reklam i sprzedaży danych użytkowników). :slight_smile:

1 polubienie

@Jolka_AI-Speaker nie ma znaczenia czy płatnie czy bezpłatnie. Na ten moment nie licząc zakupu rozwiązania docelowego nie ma innego sposobu testowania? Tak zrozumiałem naszą korespondencję. Ponieważ nie jestem zainteresowany zakupem docelowym to z mojego punktu widzenia testowanie jest ograniczone.
Testowanie ma mi odpowiedzieć na pytanie czy chcę dane rozwiązanie posiadać. Natomiast przy takim modelu muszę zdecydować się na posiadanie zanim zacznę testować.
Jednocześnie nie uważam, że testowanie powinno być za darmo. Można to rozwiązać na różne sposoby. Np kaucja za wypożyczenie sprzętu zwrotna przy jego zwrocie. Mniejsza opłata ze zobowiązaniem zwrotu sprzętu. Ewentualnie inne pomysły.

Mylisz się. Korespondujemy z HA i wspieramy także finansowo projekty OpenSource na bazie których budujemy system.

Nigdy nie nazwaliśmy żadnego dodatku HA AIS, wszystko co jest nazwane AIS to nasz kod albo usprawniony kod HA.

Respektujemy wszystkie licencje i sami też publikujemy nasze kody jako OpenSource, na takiej samej licencji jak HA - Apache 2.0.
Nie możemy używać loga ani nazwy Home Assistant to jest ustalone z twórcą HA.

Pracujemy nad integracją z HA więc mamy nadzieję, że niebawem będziesz miał okazję przekonać się jak działa AIS i to “za darmo” :wink:

PS
Przypomina mi się piosenka L.U.C. feat. Rahim, Fokus: Co z tą Polską? Polecam :slight_smile:

1 polubienie

@Jolka_AI-Speaker na całej stronie projektu znalazłem tyle odwołań jasnych do HA

Ponad 1700 Integracji Home Assistant
Jedną ze składowych oprogramowania dostarczanego na bramce jest system automatyki domowej Home Assistant Core. Z zainstalowanymi i gotowymi do użycia integracjami oraz z możliwością dodania ponad 1700 dodatkowych integracji które są wspierane i rozwijanych przez społeczność skupioną wokół projektu Home Assistant.

Natomiast np na stronie “O projekcie” HA nie jest w żaden sposób wymienione. Nie znalazłem tez żadnych informacji o tym jak projekt wpiera twórców HA czy inne projekty na jakich bazuje. Dlatego dalej uważam, że komunikacja projektu nie jest dobra (co nie oznacza, że tego nie robicie tylko jak dla mnie za słabo to komunikujecie)

I jeszcze raz dodam, nie mam oczekiwań darmowych testów, a widzę do tego sprowadzona została cała ta dyskusja. Po prostu warto pomyśleć nad jakąś formą testów nawet odpłatnych innych niż docelowy zakup. Według mnie pomoże to rozwijać projekt.

są wszystkie możliwości

  1. kody w github
    AI-Speaker · GitHub

  2. skompilowana wersja wszystkich składowych systemu
    http://powiedz.co/ota/

  3. demo
    dom-demo.paczka.pro/lovelace/default_view

Oczywiście jesteśmy legalnie działającą w polsce firmą, która płaci cła, podatki, wystawiamy faktury vat. Jako konsumentowi przysługuje Ci prawo zwrotu sprzętu masz na to 2 tygodnie od zakupu.

To, że nie rozdajemy sprzętu to nie jest powód żeby nas nie lubić :wink:
Sorry mamy dzieci one chcą jeść, nikt nie daje nam nic za darmo…
My nie zarabiamy “na boku” na reklamach czy sprzedaży profili użytkowników, sprzedaż urządzeń to jedyne źródło finansowania naszego projektu.

@Jolka_AI-Speaker ok uszanujmy różnicę zdań i tak zostawmy.

Mamy inne podejście do:
testów - uważam, że nawet odpłatne ale jakieś powinny być (na docelowym sprzęcie) bo mogłoby to pomóc w rozwoju projektu
komunikacji - według mnie za słabo komunikujecie fakt bazowania na istniejących rozwiązaniach co zaciera granice pomiędzy tym co Wasze, a tym co od innych.

Ja też mam dzieci, też mam firmę i też płacę podatki. Jednak nie mam pojęcia jak to się ma do powyższych dwóch punktów.

Nigdy też nie napisałem, że Was nie lubię po prostu nie przekonuje mnie projekt w aktualnej formie. Co więcej nawet kilka wiadomości wcześniej napisałem, że będę Wam kibicował i liczył na to, że się rozwiniecie. Pomimo tego, że na razie sam się nie przekonałem. Może z czasem zmienicie moje zdanie.

Życzę Wam naprawdę dużych sukcesów i cieszę się, że promujecie temat inteligentnego domu.

Mogę tylko jedno zdjęcie wklejać :slight_smile:

  1. pierwsza strona

Ponad 1700 Integracji Home Assistant
Jedną ze składowych oprogramowania dostarczanego na bramce jest system automatyki domowej Home Assistant Core. Z zainstalowanymi i gotowymi do użycia integracjami oraz z możliwością dodania ponad 1700 dodatkowych integracji które są wspierane i rozwijanych przez społeczność skupioną wokół projektu Home Assistant.

  1. strona integracje

Na Bramce IoT dostarczamy zainstalowaną największą na świecie otwartą platformę do sterowania automatyką domową, dzięki temu do Asystenta domowego można podłączyć ponad 1700 różnych komponentów.

  1. w każdym wpisie na blogu z infrmacja o aktualizacji, informujemy o składowych i o tym co nowego mamy z HA. Zawsze linkujemy do bloga HA

@Jolka_AI-Speaker
Ad 1. w pełni potwierdzam - wkleiłem właśnie ten tekst w swojej wiadomości
Ad 2. faktycznie przegapiłem
Ad 3. no nie do końca o to mi chodzi jeżeli mówię o komunikacji własności poszczególnych elementów.

spoko, szanujemy Twoje zdanie, wiemy dlaczego nie jesteś przekonany :wink:

Dostajemy pytania od blogerów i influencerów którzy mogliby o nas pisać życzliwie, ale jak dowiadują się, że nie ma sprzętu za darmo to nie są zainteresowani.

Pomyślimy co z tym zrobić. Bo jak widać nie jesteśmy w stanie zmienić tego jak teraz działa Internet :wink:
Przed nami wydanie wersji PRO i głośnika. Chcemy wysłać głośnik do Kuby Klawitera do jego centrum testów. Pomyślimy o wersji PRO dla Ciebie do testów.

Trzymaj się @artur i nie myśl o nas źle :wink: AI-Speaker :heart: you

1 polubienie

@Jolka_AI-Speaker widzę, że dalej sprowadzamy wszystko do: świętonowski ma focha bo nie dostał sprzętu za darmo i będzie teraz źle mówił o całym projekcie. No cóż niech tak będzie.

Powiem tylko, że wielu firmom płacę za możliwości testów (więc nie jest to dla mnie wyznacznik). Prawdę mówić na razie tylko raz mi się zdarzyło, że nie musiałem płacić za sprzęt do testów (i ciągle nie wiem dlaczego). Dodatkowo każdy sprzęt jaki testowałem (nie licząc tego jednego za free) zwróciłem zgodnie z zawartą umową. Co więcej część z niego zakupiłem po testach dla siebie.
Więc proszę spróbujcie nie sprowadzać mojej osoby do poziomu pazernego kolesia na głośnik. Tylko dlatego, że nie zgadzam się z Waszymi metodami. Bo strasznie spłyca to według mnie poważniejszą dyskusję dotyczącą “własności” opensource i wynagrodzenia dla osób, które takie systemy tworzą.

Ze swojej strony mogę tylko obiecać, że jeżeli będę kiedyś testował Wasze rozwiązanie to nie będzie to ani życzliwe ani nieżyczliwe. Będzie za to szczere.

Nie myślę źle o nikim.

Jeszcze raz powodzenia.

1 polubienie

Tak się tylko wtrącę, wiem, że to się jeszcze może zmienić, ale możesz powiedzieć czy to kwestia 3 tygodni czy 11 miesięcy kiedy PRO będzie dostępne?

Zapytam podobnie jak @bartik22: to kwestia najbliższych kilku miesięcy czy jednak prezent na kolejną gwiazdkę? Na forum AIS też brak konkretnych informacji, może przegapiłem ale wątpię.

Mamy nadzieję, że to kwestia 3-6 miesięcy, kiedy bramki PRO pojawią się w sprzedaży.

Płytę mieliśmy przetestowaną i wybraną w zeszłym roku, ale zmieniliśmy jeden komponent sprzętowy (tu będzie mała niespodzianka). Odebraliśmy kolejne testowe płyty w zeszłym tygodniu, jest OK. Dogadaliśmy się w temacie kodów (źródła Android i toolchain do budowy img) oraz terminów produkcji.

Ludzie często mylą w OpenSource znaczenie słowa free. Po angielsku to słowo ma 2 znaczenia wolność i darmowość. Intencją autorów ruchu OpenSource była wolność, co często tłumaczą → To understand the concept, you should think of “free” as in “free speech,” not as in “free beer”.

Nasz personalny guru i mistrz Linus Torvalds- twórca systemu, na którym opiera się każda chmura, Android i z którego zyski czerpią wszyscy giganici IT na świecie, wyjaśnia co myśli o sprzedaży Linux-a

My wspieramy OpenSource i kochamy Linuxa :heart: Dostarczamy produkt, który działa po wyjęciu z pudełka, przez co jest dostępny dla większej ilości ludzi a nie tylko dla pasjonatów i osób technicznych.
Oczywiście udostępniamy kody i każdy może je pobrać, zmieniać, kompilować i sprzedawać. Mam nadzieję, że to wyjaśnia temat na czym polega OpenSource :wink: I też nie spłycajmy tematu do tego, że wszystko ma być za darmo.

Użytkownikom wolno uruchamiać, powielać, badać, zmieniać i ulepszać oprogramowanie. Więc „wolne oprogramowanie” to kwestia wolności, nie ceny.

Żeby była jasność, nie chodzi nam o to żeby się czepiać czy pokazywać “kto ma rację”. Chodzi nam o to:

Podpisujemy się pod tymi słowami i dziękujemy @angler , za wsparcie :heart:

1 polubienie

Dzięki za informację, tyle jeszcze wytrzymam :grin:.

1 polubienie