Polski "Asystent domowy"

@Jolka_AI-Speaker no właśnie uważam, że nie działacie według wytycznych na jakie się powołujecie (o to cała ta dyskusja). Co nie oznacza, że się nie mylę. Jednak skoro ja osoba, która od ponad 20 lat działa w świecie opensource do tego jest osobą techniczną nie zrozumiała genezy i celu powstania projektu (na co zwracacie mi uwagę) to chyba jednak moja informacja o złej komunikacji z Waszej strony ma jakieś zamocowanie.

Tak czy inaczej. Cieszę się, że mogliśmy podyskutować i każda strona mogła przedstawić swoje racje. Dzięki temu każdy kto zajrzy na to forum będzie mógł zapoznać się ze zdaniem każdej ze stron i sam wybrać to co dla niego słuszne.

Jako administrator tego forum, autor kanału YT i bloga nie mam w obowiązku zgadzać się z Wami i mogę posiadać odmienne zdanie. Jak również mogę je wygłaszać przy zachowaniu wszelkich podstaw kultury komunikacji.
Jednak moim obowiązkiem jest umożliwić wypowiedzenie się drugiej strony w sposób rzetelny i bez cenzury/przekłamań co uważam spełniłem. Reszta pozostaje już w gestii samych odbiorców.

Ze swojej strony dodam jeszcze, że skoro już posiadacie konto na tym forum to zapraszam Was do stałej komunikacji i dzielenia się informacjami z przebiegu projektu. Znajdziecie tu potencjalną rzeszę odbiorców i zainteresowanych osób. No i największego sceptyka, którego może w końcu uda Wam się przekonać. :slight_smile:
Moim nadrzędnym celem jest promocja idei inteligentnego domu, a tym samym promocja takich projektów jak Wasz więc jeszcze raz zapraszam do stałej komunikacji.

3 polubienia

możesz jakoś rozwinąć? Postaramy się wytłumaczyć bardziej.

A próbowałeś przeczytać na naszej głównej stronie “Co nas wyróżnia? Jakie problemy rozwiązujemy?“

Dzięki, przyjdzie czas, że mamy nadzieje będziemy w stanie więcej czasu poświęcać na marketing i obecność na forach. Na tą chwilę nie jesteśmy w stanie nawet na naszym forum ogarnąć wątków… bo rozwijamy projekt - tworzymy kod OpenSource :wink: i to nas zajmuje dosyć mocno.

@Jolka_AI-Speaker ale “zacięta” z Ciebie “baba” - wszystko oczywiście w pozytywnym znaczeniu tych słów :slightly_smiling_face:. Ja się już nauczyłem, że w dyskusji z “babkami” faceci mają przerąbane :grin:.

4 polubienia

Ja chcę tylko zrozumieć co robimy źle :thinking:

Udostępniamy kody, stosujemy się do licencji komponentów, które używamy (nie jedziemy na czyimś brandzie), na forum edukujemy (wyjaśniamy jak programować / dodać komponenty), jesteśmy otwarci na zmiany i przyjmujemy wszystkie pull requesty, oferujemy 50% dopłaty do każdego komponentu który zostanie napisany na zlecenie naszych użytkowników, nie mamy nigdzie reklam i nie sprzedajemy danych…
Jesteśmy kontrybutorami projektów OpenSource i wspieramy je też finansowo

A mimo to jak widać jesteśmy postrzegani inaczej i chcemy zrozumieć dlaczego, bo nie bardzo wiemy jak połączyć ten obraz z rzeczywistością.

2 polubienia

Ja też wtrącę swoje pytania:
@bartik22 czy wystarcza Ci miejsca na dysku, bo z tego co czytałem to jest 16GB (czy masz to rozbudowane), jak radzisz sobie z rozrostem bazy danych?

@Jolka_AI-Speaker Czy te wersja PRO będzie z większym dyskiem, jaki mniej więcej będzie koszt (może być zakres +/-)?

To ja się przyznam, że moje pierwsze wrażenie z AI-Speaker (a było to naprawdę dawno temu, jeszcze @artur nie był znany) nie było pozytywne, pomyślałem: “jadą na Home Assistancie, mogli by to przynajmniej jakoś dobrze zakomunikować”. Sorry ale jestem bardzo techniczny (taką mam pracę) i może to takie “zboczenie” zawodowe dlatego takie odczucie.Wiem ile czau pochłania korzystanie z opensource, szczególnie przy takiej dynamice zmian jak w HA dlatego w pewnym momencie musiałem odpuścić i zacząłem myśleć o Jolce :slight_smile:.
P.S. życzę Wam wszystkiego najlepszego, trzymm kciuki ale z samej sprzedaży sprzętu uważam, że się nie utrzymacie, jestem realistą.

Tak, PRO będzie z większym wbudowanym dyskiem.
Można też dodać dysk po USB lub zewnętrzny FTP, Google Drive, Mega przez naszą integrację Dyski:

Cena nie jest jeszcze ostatecznie ustalona, bo chcemy ten produkt zaoferować też przez większą ilość dystrybutorów, więc nie da się prosto policzyć kosztów zakupu sprzętu i dodać uczciwej marży żeby mieć cenę końcową. To będzie zależało od ustaleń z dystrybutorami / instalatorami.

Na pewno będzie drożej niż DEV ale taniej niż HA Blue. Dodatkowo w pakiecie jest darmowy tunel który działa przez NAT (nie wymaga stałego zewnętrznego IP) oraz multimedia - nasza bramka to nie jest serwer z samą konsolą (headless servers) tak jak w HA ale też odtwarzacz multimediów (Radia, Podcasty, YouTube, Spotify, TuneIn), sprzętowo też chcemy zaskoczyć na+ (stąd zmiana w ostatniej chwili po tym co HA ogłosiło).

Dzięki :heart:

Masz racje, nie zarabiamy kokosów na bramkach, ale to nam wystarcza, i tak używamy tego systemu w naszych domach i go rozwijamy też dla własnych potrzeb. Kodowanie to nasza pasja :slight_smile:
Dodatkowo sprzedajemy bramki, żeby ułatwić innym życie i coś zarobić.
Mamy zlecenia od klientów biznesowych którzy potrzebują specyficzne funkcjonalności i tam są większa peieniądze :wink: Jolka mówi po Ukraińsku w ogromnej koreańskiej firmie :slight_smile:
Koderzy w Polsce nie mają źle, my robimy też rządowy projekt dla kraju w UE i powodzi nam się dobrze, a automatyka domowa to nasza pasja i nie mamy ciśnienia żeby zarabiać na tym miliony.

Tak jak piszemy na stronie, naszym celem jest rozwiązanie pewnego problemu który dostrzegamy a nie złapaniu klientów na promocje i polecenie przez influencerów. Etyka to podstawa naszej działalności, wiedzą to wszyscy którzy mieli kontakt z Celiną i coś od nas kupili.

4 polubienia

Ok, dzięki za informację. Jak będzie opcja, że wszystko mi się uda przenieść z HA do AIS, to na pewno będę się zastanawiał nad kupnem waszego rozwiązania.

podpowiemy, że “pod spodem” do dysków zdalnych używamy rclone a dokładnie funkcje mount

która pozwala na montowanie “dysków z chmur” na bramce tak jak lokalnego systemu plików

Przyznam się, szczerze, że jeszcze rok temu jak startowałem z HA wiedząc że jest taki projekt, to kupiłbym go bez zastanawiania się, obecnie, przeszedłem męki początkującego i teraz mam większe możliwośći od strony Node Reda i wiele tematów mam już ogarnietych z dostepami i instalacjami, więc raczej pójdę ścieżka tego forum, jednam przyznam że ta ścieżka nie jest dla zwykłego zjadacza chleba, natomiast wasza AIS myślę że tak i to się przyjmie. Trzymam kciuki za Polski projekt.

1 polubienie

Jakie masz większe możliwości? Uważam że mając AIS mam większe “możliwości” niż Ty… Bo mam wszystko co Ty i dodatkowe ficzery :slight_smile: chyba ze masz coś innego na myśłi?

1 polubienie

Biorąc AIS, to nie nauczyłbym się tego co teraz, bo tam są gotowe rozwiązania, obecnie mam wiedzę, że radzę sobie z różnymi dodatkami samodzielnie, tworze automatyzacje w NodeRed i buduję fizycznie proste urządzonka pod nie, tego bym nie zrobił rok temu. Inaczej mówiąc, coś sobie wymyśle, to pyk i w nodeRed jest proces, który żyje sobie swoim życiem.

Tu Cie zaskocze, bo robie to samo, z większości ficzerów jeszcze nie korzystałem,
narazie buduję solidna podstawe, tylko node red, to pisanie w yaml to tylko jak musze dodac jakis sensor, flashowanie urzadzen, tez mam pelno problemow i rozkiniania bo zaczynam od dupy strony, to chce i to robie… i wtedy kilkanascie godzin nauki tego co powienienem po drodze wiedziec :slight_smile:
niebawem siadam do ESPeasy, nakupowalem tych plytek i roznych cudów (bede robic przycisk przed brama, jak ja dotknę to czyta linie papilarne i otwiera furtke i wie ze to ja wiec pelno automatyzacji,
jak ktos inny to po prostu dzwoni, jak zrobie to sie podziele :slight_smile:

1 polubienie

Mam serwer Proxmoxa, poligon doświadczalny, mojego jednego windowsa z dostępemz zewnątrz (praca) itd, tego bym raczej nie poznał z AIS, Na coś, trzeba się zdecydować, byłem w szoku jak zobaczyłem ten projekt na takim etapie, ale pozostanę przy HA, fajnie że idą równolegle obok siebie i są jednocześnie jednym, bo tworzą się nowe, różne rozwiązania, ale wszyscy dążymy w tym samym kierunku i mówimy tym samym językiem programowania, kto wie co kiedyś będzie z tych systemów.

Polecam Tasmota, gotowe binarki pod wszystko co na rynku. MQTT na pokładzie, OTA i wielkie możliwości konfiguracji z konsoli. Jak coś to pomogę.

Wydaje mi się że można bez problemu przez mqtt połączyć w jedno ais i HA… oczywiście jeżeli byłbyś zainteresowany dodatkowymi funkcjonalnościami,
zobacz ten link: Skalowanie systemu do sterowania automatyką domową - 🌉 most MQTT pomiędzy bramkami - faq - AI-Speaker

Akurat to już zanam (na wystarczającym na ten moment poziomie),
wszystko co sie dało już przeflashowałem na Tasmote :stuck_out_tongue: Teraz melinki z biedronki bede robic OTA bo nie wiem jak rozebrać :frowning:

na to nie ma :slight_smile:

1 polubienie

z tasmotą to nie tak do przodu, bo jak zrobią ci resart prądu włącz wyłącz kilka razy z rzędu to się zresetuje i trza flaschować znowu, ja już miałem taką sytuacje, mieszkam na wsi