Polski "Asystent domowy"

też mieszkam na wsi, takiej prawdziwej i tez czesto nie mam pradu, a najczesciej to takie minutowe, wlacz wylacz wlacz wylacz bo coś nie styka :slight_smile: ale jeszcze mi nie zresetowalo

Zobacz co masz pod SetOption65

To mnie zagiąłeś teraz :slight_smile:
Musze jeszcze raz się rozeznać w temacie, bo znalazlem w necie jak na weme goś robi inny czujnik i chcialem tak samo, wgrac biblioteke zeby sprawdzanie bylo na poziomie plytki, a w tasmocie rozumiem ze sprawdzanie bylo by na poziomie HA?

Pewnie tak jak to z MQTT w Tasmota z założenia jest. Ostatnio nawet koledze wstępnie skonfigurowałem moduł pod KNX i był w szoku co może z tym zrobić. W jeden wieczór rozkminił i kolejny fan Tasmota przybył.

Koledzy @bartik22, @angler, @luki25 robi się off- topic.

dzięki za wskazówkę, bardzo mi to pomogło, bo teraz tasmotę mogę wgrywać bez obaw

Sorry jak patrzę na screeny “waszego systemu” to jest to home assistant w przerobionej wersji i naprawdę tak jak Artur nie widzę sensu tego projektu, gdybyście naprawdę chcieli pomóc użytkownikom z progiem wejścia przecież mogli byście pisać addony i integracje do home assistanta a nie tworzyć osobny projekt. Ja na pewno w to nie wejdę bo nie ma co porównywać waszego projektu oraz pewności rozwoju w przyszłości do projektu międzynarodowego jakim jest HA. Po trzecie nie pisz że sprzedajecie bramki żeby komuś ułatwić życie i “coś zarobić” bo zarabiacie na rządowych projektach :wink: bo to śmieszne, sprzedajcie po to żeby po prostu zarobić , gdybyście tworzyli ten soft z pasji był by dostępny jak Home Assistant bezpłatnie bez potrzeby kupowania u was czegokolwiek .

@Damian_TESY
Nie sądziłem, że będę bronił producentów AIS, bo sam mam mieszane uczucia (chociaż gdyby nie kryzys, to miałbym na biurku ich sprzęt, bo planowałem zakup z ciekawości, ale covidowy kryzys ściął mnie już finansowo z nóg… więc odpuściłem wszelkie wydatki, które nie są niezbędne), ale jak najbardziej rozumiem ten model biznesowy,

Swoją drogą spotkałem się już wcześniej z podobnym modelem opierającym się na sprzedaży stosunkowo niedrogiego sprzętu (i moim zdaniem się on nie za bardzo sprawdza - przykład “z branży”: ezlo, dawniej Vera ma ten model biznesowy, jak dla mnie to co oni odstawiają jest nie do przyjęcia, choć zapowiadało się parę lat temu bardzo interesująco i niby nawet starają się pracować nad zachowaniem dobrej dostępności serwisów online, ale nie w tym rzecz).

Spotkałem się też z innym podobnym, ale w znacznie bardziej hardkorowej wersji - popatrz na Volumio (tematycznie wcale daleko nie odjechałem - świetnie się integruje z HA):

a potem na cennik abonamentów (jednak nieobowiązkowych, ale bez nich bardzo wiele funkcji nie zadziała dla “zwykłego zjadacza chleba”):
https://volumio.org/volumio-plans-pricing/
i sklepik ze sprzętem
https://volumio.org/shop/
(choć wiadomo - to produkt adresowany do dość specyficznej grupy odbiorców, którzy raczej nie widzą problemów z wydawaniem nieco większej kasy na gadżeciki)

Może byś na to spojrzał nieco inaczej, gdybyś wiedział jak bardzo drogi sprzęt profesjonalny (a mówię tu o kwotach od kilkunastu tysięcy € za sztukę i w górę i to zdrowo w górę) tak naprawdę “pod maską” ma odpowiednio zmodyfikowane rozwiązania open-source (za to ma ich wiele i to świetnie wzajemnie zintegrowanych) niestety nie mogę o tym pisać wprost (umowy zobowiązują).

PS Wspierasz kluczowych twórców HA przez wykupienie oficjalnego dostępu chmurowego do HA?

1 polubienie

Masz ciekawe spostrzeżenia i w większości się z Tobą zgadzam. Jednak uważam, że AIS może biznesowo spokojnie sobie poradzić na Polskim rynku. Myślę, że ich docelowe produkty celują w dobre nisze rynkowe. Jest wśród społeczeństwa spora rzesza ludzi technicznych, a kombinowanie to narodowa cechą. Chętnie kupię porządne głośniki do salonu kryjące serwer HA, jeśli nie będąc audiofilem, rozsądnie zostaną wycenione. Od dłuższego czasu chodzi po głowie domowy serwer NAS, AIS Pro może okazać się ciekawą jego odmianą więc również poczekam. Problemami firm, o których wspominasz i innych podobnych nowych marek, nie są obrane takie czy inne modele biznesowe. Myślę, że przebicie się na szersze rynki elektroniki musi być wsparte gigantycznymi pieniędzmi i agresywnym marketingiem na ogromną skalę. Więc mało kto będzie ryzykował inwestycję bez innowacji. Dlatego, że globalne koncerny zgaszą każdego nowego gracza w zalążku jego biznesu, a zbyt dobre pomysły przejmą, wykupią. Więc jedyną metodą w obecnych czasach jest docieranie do klientów końcowych dzięki ich angażowaniu w mediach czy rozdawaniu wiedzy dla samodzielnego korzystania z rozwiązań. Jeśli wierzyć w zapewnienia @Jolka_AI-Speaker, to nie chodzi tu o wejście na giełdę. Chodzi o danie możliwości odkrywania i tworzenia swojego domowego świata tak smart jak jego użytkownik. Jest wielu i wciąż przybywa takich którzy nie zgadzają się na podzielenie go pomiędzy paru gigantów IoT i mówieniu nam jak czego mamy używać będąc marionetkami ze sznurkami sięgającymi chmury.

1 polubienie

Model biznesowy dla mnie jakiś kulawy. Po co mieć jakąś odnogę HA z ryzykiem że przestanie ona być rozwijana ( z całym szacunkiem , może się okazać że za pół roku zwiną biznes bo się im nie opłaca albo wygrali kolejny projekt rządowy) zamiast HA które mogę postawić na dowolnym sprzęcie ? Dla mnie ten projekt wygląda tak że jest marchewka w postaci bezpłatnego vpna po to żeby nałapać klientów a w zamian dajesz się zamknąć do ich produktów i pudełka , pytanie jak wyjdzie docelowy system bo ten co sprzedają twierdzą że jest deweloperski to czy dalej dostęp będzie bezpłatny czy każą sobie już płacić, Odpowiedź na Twoje pytanie brzmi nie bo nie mam takiej potrzeby , dostęp zdalny mam zrealizowany w inny sposób, jeżeli natomiast bym nie miał takiej możliwości to wykupił bym dostęp chmurowy do HA ponieważ ma mega przewagę nad AIS , ZERO OGRANICZEŃ oraz dużo większa pewność że będzie rozwijany w przyszłości , olbrzymia społeczność developerów go rozwija tego się nie da nijak porównać do AIS.

@Damian_TESY Twoje krytyczne słowa na temat AIS prawdopodnie (może?) wynikaja z braku dokładnej wiedzy na temat tego projektu bo sam napisałeś:

Zawsze najprościej jest krytykować i wszystko widzieć w czarnych barwach (za pół roku zwiną biznes) zamiast poszukać tych dobrych rzeczy w tym projekcie, niekoniecznie spełniajacych Twoje oczekiwania, nie wszyscy z nas lubią “grzebać”, raczej od razu używać. Więcej wiary w polskie projekty :slight_smile:.

1 polubienie

macek Ci co nie lubią grzebać raczej nie rejestrują się na forach technicznych HA na którym jesteśmy i nie czerpią mega wiedzy Artura oraz rzeszy użytkowników tego forum która jest w 99% czysto techniczna i merytoryczna (@Artur jeszcze raz mega dzięki za to co robisz !) , po drugie to co jest na stronie AIS nie przemawia do mnie ani pod względem graficznym sorry jest to jakaś graficznie zmodyfikowana wersja HA (moim zdaniem wygląda to kiepsko) ani pod względem idei (zamknięty system , niepewność rozwoju, ograniczona architektura sprzętowa na którym mogę uruchomić rozwiązanie, dużo mniejsza społeczność jeżeli idzie o rozwój) Nie widzę niczego w czarnych barwach chce tylko przedstawić swój punkt widzenia oraz słabości tego projektu z mojego punktu widzenia oczywiście. Jeżeli dla Ciebie to nie są przeszkody to kupuj używaj wdrażaj.

1 polubienie

@Damian_TESY uważam, że @macek ma rację. Zauważam tendencję, że bardzo hermetyzujecie środowisko HA uważając je za coś co jest własnością intelektualną dla wybranych. Mam tu na myśli tych, którzy osiągnęli jakiś poziom wtajemniczenia i biegłości konfiguracji HA i NR. Więcej dystansu…
Twórcy HA chcą aby służył wszystkim, którzy tego pragną nie tylko Nerd`om.
Dociera do mnie, że nie są na tym forum mile widziane osoby zaczynające przygodę z HA. Pewnie nie takie było założenie twórcy strony “Inteligentny dom dla wszystkich”.
A wracając do czystego HA, będąc użytkownikiem bramki AIS wielokrotnie mogłem liczyć na początku przygody z HA na wsparcie. Pomyśl gdzie byś był z HA bez wiedzy z blogów i takich stron jak ta? Mając porównanie i doświadczenie początkującego polecam AIS tym, którzy są na początku tej przygody. Zamiast kupować RPi czy walczyć z hostem pod VM dla HA - kup mini komputerek za 249zł i naucz się tajemnej wiedzy smart home ciesząc się działaniem z pudełka. Frajda z HA jest od razu i nie będziesz frustratem z rosnącą listą pytań.

Sprawa gustu i możesz to zmienić tak jak robisz to w HA.

“zamknięty system” - system nie jest zamknięty - nie wprowadzaj w błąd. Możesz postawić go nawet na X86, jak masz taką wiedzę. Tylko po co? Kupować NAS z i7 aby sterować żarówkami czy mieć 20Gb danych do wykresów w HA?
“Niepewność rozwoju” - uważam, że dotyczy również HA, możne jedynie jest mniej prawdopodobne z uwagi na zjawisko skali.
“ograniczona architektura sprzętowa” - jak pisałem wyżej… ale dodam, czy dla kogoś kto zaczyna przygodę z HA będzie łatwiej i taniej zakupić jakąś platformę? W czym będzie lepszy HP t620, Dell Wyse czy sławetne RPi z mnogością swoich ułomności, a tak ślepo promowane przez twórców HA.
Dziś promują taką platformę jutro może znajdzie się sponsor i preferowane będzie np. ODROID-N2+.

Równie dobrze możesz zostać zaskoczony brakiem wsparcia czy wycofaniem się z jakiś rozwiązań przez Nabu Casa, tak jak to miało miejsce z instalacjami pod Linuxem. Pyk i z dnia na dzień nie masz aktualizacji z Supervisor czy skryptu instalacji HA na swoją platformę. Może za miesiąc podniosą opłatę za dostęp do chmury, bo koszty utrzymania rosną. To są normalne rzeczy w każdym realnie istniejącym projekcie, więc nie demonizuj projektu AIS. Proponuję otworzyć się na to co wnosi do HA.

O jakim hermetyzowaniu środowiska HA piszesz? Przecież cała ciężka praca @Artur a filmy na YT oraz to forum jest żywym dowodem przeczącym Twoim słowom. Ja niczego nie demonizuje pisze o słabych punktach tego projektu powtarzając po raz trzeci z MOJEGO PUNKTU WIDZENIA. Mam prawo do własnego zdania tak jak Ty masz prawo do własnego. Jak już napisałem gdy mam do wyboru HA i AIS wybieram HA z powodów której już opisałem.

Jestem bardzo techniczny, taka praca ale grzebanie juz mnie nie “jara” :grin:, wole używać. Użytkownik @angler jest natomiast nietechniczny (tak dla zobrazowania, bez obrażania kogoś), bardzo chial zacząć zabawę z HA i zacząć go używać dlatego wybrał AIS, znalazl rozwiązanie na swoje problemu. Brawo @angler !

Czekam na specyfikacje bramki PROD, napewno nie będzie miała wszystkiego co bym chciał ale z pewnością kupię. Bez problemu przeniosę to co teraz mam na RPi3, zakładam także, że pozbędę się sporej części przyszłych problemów, które do tej pory musiałem sam rozwiązać. Jak się AIS nie sprawdzi, spowrotem przejdę wraz z całą moją konfiguracją na oryginalne HA a bramkę sprzedam. Po mojej analizie, mam więcej do zyskania niż do stracenia.

To nie tak do końca, twórcy HA nie promują żadnego RPi, są obrazy na wiele platform. Popularność RPi wynika z historycznych zaszłości, to jeden z pierwszych SBC i dlatego to pierwsza platforma na którą był dostępny obraz HA. Jak widać po ostatniej konferencji HA, zauważono ułomności RPi (sam tego doswiadczam) i przedstawioną nową koncepcję sprzętu.

No to sie sprawa wyjaśniła czemu sie rozglądasz za alternatywą, ja postawiłem swoje HA na proxmoxie który jest zainstalowany na laptopie HP Elitebook G1 i7 i 16 gb ram, zero problemów dobre kilka miesięcy tbd procesora 15 wat, działa szybko i sprawnie do tego mam zasoby i miejsce na inne vmki na proxmoxie

@Damian_TESY zaraz będziemy prowadzić dyskusję na temat sprzętu w wątku o AIS dlatego nie chce jej tutaj kontynuować bo sam zwracam uwagę innym żeby tak nie robić :grin:.

1 polubienie

Jesteś w wielkim błędzie. @artur owi chodziło właśnie o to by idea HA docierała do jak najszerszego grona. Ja zacząłem przygodę z HA dzięki materiałom Artura, jego wsparciu na forum i innych osób którzy tłumaczyli krok po kroku jak tu wykorzystać go do automatyzacji domu. Jak udało mi się coś wyrzeźbić w sprzęcie który wcześniej nie był opisany to też to publikowałem. Jestem monterem sieci i instalacji gazowych, a mimo to poszedłem w HA i sobie go pomału rzeźbie. Dzięki niemu ograniczyłem zużycie paliwa w kotle (piecu) o 1/5. Zredukowałem rachunki za prąd o 1/4 i mam kontrolę nad eksploatacją domu i poczynaniami dzieci. @artur jako pierwszy w Polsce (wg. moich poszukiwań) zebrał grupę pasjonatów którzy zaczęli razem z nim tworzyć bazę wiedzy o HA od zera - w j. polskim. A że to bardzo dynamicznie rozwijająca się “aplikacja” powstało to forum - by można szybko i dla potomnych zostawić ślad sposobu dochodzenia do rozwiązywania różnych problemów z integracją sprzętu IoT z HA. Ale to wymaga zaangażowania.
Kiedy widzimy że ktoś kolejny raz zadaje to samo pytanie, to… najczęściej z braku czasu milczymy i liczymy że użyje lupki do przeszukania forum w odpowiedzi na swoje pytanie.