Polski "Asystent domowy"

@Damian_TESY
Możliwe, że masz rację w pewnych kwestiach, jednak:

  1. obecne ich “pudełko” (“DEV”?) nie jest w zawyżonej cenie (wydaje się, że oparli to na “flakach” chińskiego tv-boxa, który bez ich softu i tak mniej więcej tyle kosztuje)
  2. biorąc pod uwagę 1. wydaje się, że podstawowym źródłem dochodu tej firmy jest coś innego (czyżby wspomniany projekt/dotacja? - takie rzeczy nigdy nie trwają wiecznie, więc dywersyfikacja źródła dochodu brzmi rozsądnie)
  3. póki projekt jest zgodny z HA, to jak rozumiem można przerzucić konfigurację z ich boxa do zwykłej instalacji HA za pomocą snapshota (choć być może bez dodatków które sami dopisali?)
  4. pytanie o nabucasa dotyczyło w sumie rzeczy bardziej ogólnej - finansowania projektów open-source (ludzie którzy są zaangażowani w coś takiego w 100% też mają rodziny i muszą coś do gara włożyć) - akurat główni developerzy HA tylko w ten sposób finansują swoją działalność (stąd pytanie o nabucasa, natomiast twórcy AIS jak na razie sprzedają wstępną wersję sprzętu), ale dopytam jeszcze o coś innego - czy w jakikolwiek sposób wspierasz rozwój HA (choćby dokładając do projektu cegiełkę w postaci własnego kodu), czy po prostu uważasz, że skoro to jest za darmo to się należy każdemu?

PS Nie żyje jeden z developerów (wprawdzie nie z samego głównego trzonu ekipy, ale jednak)
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID i tu takie pytanie - czy ktokolwiek z forumowiczów wsparł jego rodzinę choćby symboliczną kwotą?

odpowiadając

  1. pudełko dev nie wiem czy jest w zawyżonej czy normalnej cenie bo nie znam jego specyfikacji
  2. to że nie jest to podstawowym źródłem dochodu firmy świadczyć może że ta “dywersyfikacja dochodu” jak wspomniałeś zostanie zarzucona jeżeli dochód , albo skład firmy się zmieni wiec dla mnie to ryzyko bo cyk z dnia na dzień nie masz rozwoju dla swojego inteligentnego domu
  3. moim zdaniem nie da się tak po prostu przerzucić konfigu do HA
    4.wspieram chociażby w ten sposób że wśród swoich znajomych namówiłem i pomogłem uruchomić inteligentny dom u dwóch moich znajomych, udzielam się na grupach, zgłaszam swoje pomysły i oczywiście że zgadzam się również z myślą skoro jest dostępne za darmo to należy się każdemu a Ty uważasz inaczej? Rozumiem że za każdy open source pobrany z sieci i tak płacisz? :wink:

Panowie nie będę zabierał głosu w temacie AIS bo co miałem do powiedzenia to możecie przeczytać w tym wątku.
Jednak muszę zareagować na jedną wypowiedź na którą zareagował @Marcin_Domański za co mu bardzo dziękuję.

@angler oraz inne osoby które podzielają tą opinię (chociaż mam nadzieję, że nie jest ich wiele) na bazie czego wyciągasz/wyciągacie wnioski, że to forum nie jest dla początkujących?

Jest to dla mnie bardzo ważne bo jeżeli tak się zaczyna dziać to jest to całkowite zaprzeczenie tego co chciałem tym miejscem osiągnąć.

Zawsze bardzo ważne było i jest dla mnie wsparcie osób zaczynających z HA o czym chyba świadczy ostatnia zapowiedź na YT.

Jednak pamiętacie też że forum to pewne zasady i nawet osoby początkujące powinny skorzystać z wyszukiwania zanim zamieszczą coś na forum. Nie dlatego, że innym nie chce się odpisywać tylko dlatego, że jest to ważne ze względu na utrzymanie jakości na forum. No i chodzi też o szanowanie czasu innych aby nie musieli 10 razy tłumaczyć tych samych rzeczy. Post z zasadami (spisanymi przez @macek za co bardzo dziękuję) jest przypięty jako pierwszy na forum.

Myślę, że te kilka zasad nie powinno nikogo boleć. Natomiast jeżeli są jakieś inne problemy, że osoby początkujące źle się czują na forum to proszę o informację bo tak nie może być bo nie po to powstało to forum.

2 polubienia

@Damian_TESY Każda forma wsparcia projektu jest OK (nie czytałem wszystkich twoich postów, więc skąd miałbym wiedzieć jak wspierasz projekt), chciałem tylko zwrócić uwagę na fakt, że ani komunizm, ani socjalizm się nie sprawdziły (bo tam każdy chce brać, a nikt dawać, współprowadziłem jakieś fora mające na celu pomoc innym, to doskonale wiem jak to wygląda - większość jest nastawiona na branie, a skoro open-source jest za free to nic tylko brać).
Może jestem starym dinozaurem, ale uważam, że gdyby każdy wsparł jakimś drobnym groszem choćby cześć z projektów z których jest zadowolony, to “świat ID” mógłby wyglądać inaczej niż w zasadzie w całości w rękach kilku wielkich korpo.

Więc w kwestii “płacenia za open source” - tak, miałem w planach zakup AIS bardziej jako formę wsparcia jego twórców niż ściśle użytkowo (sam mam dla HA dedykowany sprzęt x64) i tak - jeśli jest taka możliwość to wspieram developerów niewielkimi kwotami (gdy umożliwiają coś takiego - wielu z nich korzysta z serwisów umożliwiających mikropłatności), programistą nie jestem, więc mój wkład w kod ogranicza się głównie do tłumaczeń (chociaż minimalnie uzupełniałem też braki w ESPHome).

W nawiązaniu do wpisu w innym temacie, odnośnie bramki AIS.

Dysonujemy konfigurację zapisu do wewnętrznej bazy danych jak i zewnętrznej. Są również ustawienia domyślne załączone na starcie.

Do wyboru różne formaty bazo-danych (domyślnie SQLite):
obraz

Zapisy logów systemu na dysk zew. np. podpięty pod USB lub wskazana ścieżka dla lokalizacji w sieci. Wybieramy poziom logowania.
obraz

Jeśli nie podepnę dysku zewnętrznego to historia zdarzeń zapisywana w wewnętrznej pamięci bramki domyślnie czyszczona jest codziennie o 5:15 i mam do dyspozycji dane z dwóch dni.

Tak to wygląda od strony użytkownika. Ale zespół AIS pracuje wciąż nad systemowymi rozwiązaniami kontroli zasobów bramki. Przykład w linku z lutowego wydania aktualizacji systemu.

Myślę, że najbardziej kompetentną osobą była by @Jolka_AI-Speaker aby wypowiedzieć się w kwestii swoich rozwiązań.

1 polubienie

Zapraszam do ciekawej lektury wyjaśniającej unikalność architektury dla bramki AI-Speaker:

No cóż jeśli chodzi o “niezniszczalność” systemu, to rozwiązanie przyjęte w natywnym HAssOS jest stosunkowo podobne, choć po drodze nie ma tam Androida, ale też są partycje tylko do odczytu i nawet dwa sloty z systemem - to zapobiega totalnej awarii jeśli mimo wszystko rozwalimy sobie jedną z kopii systemu operacyjnego.

Release Notes
2021/04/28/

1 polubienie

Dostęp zdalny za darmo, bez dłubania???

Ciekawe co na to @Damian_TESY :wink:

2 polubienia

Nie wiem, co @Damian_TESY na to, ale rozumiem jego sceptyczne podejście (przeżyłem już kilka mniej lub bardziej spektakularnych zamknięć serwisów “napędzających” mój sprzęt - to typowa bolączka rozwiązań chmurowych i takie akcje zdarzają się nawet wielkim korpo, gdy projekt przestaje być dochodowy, mam w dodatku już całą masę niewspieranego sprzętu w tym mówiąc ściślej większość właśnie stanowi sprzęt ID), nie spodziewam się co prawda zamknięcia FOSShost’a, ale jaka jest kondycja firmy Sviete to kto może zgadnąć?

Może taki przykład (z realnego życia tj. chodzi o moje prywatne kontakty, które mocno ograniczyła pandemia, więc może spostrzeżenia nie są do końca aktualne) - wśród tzw. zwykłych ludzi jakiś niewielki % słyszał np. o Fibaro (zasługa jak przypuszczam pomysłowych reklam tv swego czasu), za to np. bardzo wielu kojarzy Nice (to firma, która bodajże przejęła Fibaro, a reklama tv była, a może i nadal jest wręcz nachalna).
Natomiast o projekcie AIS nie słyszał dokładnie nikt, o ile nie próbował się wcześniej wgryźć w temat ID (a czasem i to nie wystarczało :stuck_out_tongue_winking_eye: ), już nawet rozpoznawalność Supla jest większa (mimo tego, że niewątpliwie jakimś zapleczem jest Zamel produkując w miarę normalnie dostępny choć drogi sprzęt).

@macek jak zawsze w najciekawszych miejscach jesteś pierwszy :smiley: aż zasubskrybowałem tamten wątek, bo ciekaw jestem odpowiedzi.

Od dłuższego czasu przyglądam się AIS bo chcę być “zwykłym” użytkownikiem smart domu a nie “technicznym” użytkownikiem HA, za dużo już się w życiu nakombinowałem z technologiami :grin:. Doskonałe także rozumiem “biznes” dlatego jestem ciekaw co sie zmieni wraz z wydaniem wersji PRO ich bramki.

Fibaro zabiła cena, byłem na prezentacji i macałem ich system, kojarzył mi się z Apple (zamknięty ekosystem), niezawodność ma swoje ograniczenia. Póki co to SH jest dla entuzjastów, a tu cena czyni cuda. AIS ma szansę być czymś po środku, ładny wygląd otwarty kod, elastyczność doboru podzespołów. Komunikacja po polsku. Jeżeli cena tego nie zabije to ma szanse. Osobiście też czekam na pro. Jeżeli będzie w miarę dobrze działało to zostanie kwestia czujników i elementów wykonawczych no i wyobraźni. Taki banalny zysk jak oszczędzanie akumulatora w smartfonie, niby nie zaleca się ładowania akumulatora do pełna a i tak każdy to robi. HA pokazuje stan baterii, steruje gniazdkami i tu można (w domu) załatwić problem. Scenariusz aż się prosi o realizację. Pomysłów! tylko pomysłów trzeba :stuck_out_tongue_winking_eye:

Dzien doby na forum

@artur bardzo jestem ciekawy Twojej opinii - czy testujesz juz wersje PRO od @Jolka_AI-Speaker ?

Dzieki i pozdrowienia :slight_smile:

@zsoi3
Nie testuje wersji PRO bo nie wyłapałem że się taka pojawiła. Nie śledzę projektu jakoś specjalnie uważnie.

Moja opinia cały czas jest niezmienna. Nie do końca czuję ten projekt.

Dzieki za odp. Myslalem po prostu, ze dogadaliscie sprawe testow; a to raczej luzne dywagacje byly :wink:

Co do pro to zgodnie z info na forum ais to ma byc podobno czescia jakiegos systemu “w bardzo ambitnym projekcie, […] o którym wierzymy, że będzie niebawem głośno na Polskiej scenie systemów do automatyki” - colowiek to znaczy :wink: Zobaczymy.

Pozdrowienia

No ciekawe, ciekawe. Może uda mi się testować. Jeśli tak to na 100% podzielę się wrażeniami i opinią.

Ja tam widzę obietnicę (no nie do końca oczywistą - “pomyślimy”) z oficjalnego konta AIS (@Jolka_AI-Speaker) przekazania sprzętu (do testów oczywiście) dla @artur , więc jak dla mnie nie realizowanie takiej obietnicy to marketingowo WIELKI MINUS (lepiej nic nie obiecywać niż obiecywać i nie realizować).
Z tego co widzę cena tego sprzętu jest dość uczciwa (mimo że w wersji dla “małych żuczków” można to traktować w sumie jako “DEV4”).
Chociaż oczywiście nie wiem czy @artur jest otwarty na takie testy, bo jak przypuszczam wcale nie dysponuje ogromną ilością wolnego czasu na zabawę…

@szopen jak coś to czas znajdę bo obiecałem, że przetestuje :slight_smile: Pomyślę o zakupie i przetestuje specjalnie dla Was.

@artur - dzieki za info. mam nadzieje, ze sie uda chociaz faktycznie - jak wynika z sugestii Jolka_AI-Speaker - powinienes dostac do testow :slight_smile: Nie wnikam jedna w ustalenia.

@szopen - jak podgladam forum AIS to chyba koncepcja dla “malych zuczkow” padla i AIS kieruje swoje dzialania do instalatorow. Siadla dyskusja, zapal i zaangazowanie - tak sadze. Tutaj na forum u @artur tez nie ma zanagazowania w ta koncepcje. Szkoda troche bo bramkeczka (DEV3 - bo Pro to moze dobra sprzetowo ale dla domowego uzytku droga) wydaje sie fajna. Ale prawdopodobnie nie przebili sie z tym (poza garstka zapalencow) - bo sadzac po forach to albo prym wiedzie RPI albo Proxmox lub dockery na Nas’ach, a tej brameczko malo kto uzywa. Wiec pewnie teraz kierunek jest na instalatorow; co z tego wyniknie… ktoz to wie.

@zsoi3 No ja tam nie zaglądam za często, więc jestem niezbyt na bieżąco.

W takim razie szkoda, bo koncepcja ich bramki idealnie wpasowuje się koncepcję ID DIY i bramki jako takiej adresowanej do zwykłego użytkownika sprzętu powszechnego użytku.

Zapał pewnie opadł, bo ludzie spodziewają się czegoś za nic (skutek niejasnych obietnic “składanych na wiatr”), z drugiej strony kampanie reklamowe i PR są prowadzone na kiepskim poziomie, a momentami wręcz dramatycznym (właściwie reklamy to chyba całkowity brak, więc jak się przebić na szerszy rynek? a “jechanie” po twórcach HA w publicznym medium mając produkt bazujący w głównej mierze właśnie na HA jest szczególnie słabe).
Czasem jeden zły ruch właściciela projektu może doprowadzić do upadku całej społeczności zgromadzonej wokół niego (znam przynajmniej kilka przypadków takich złych posunięć i to zarówno z PL z różnych dziedzin jak i “ogólnoświatowych” a związanych tematycznie akurat z ID).

Sam tematykę ID śledzę od wielu lat, ale niemal zawsze była daleko poza zasięgiem mojego portfela (nawet w czasach, gdy zarabiałem sporo lepiej niż dziś), a rozwiązania które wprowadziłem kiedyś u siebie i tak musiały być oparte na DIY i nie wynikało to ze skąpstwa, tylko ze zwykłej zdrowej kalkulacji (mając wybór nowy samochód czy kompleksowa automatyka domowa - każdy “Kowalski” odpowie: “nowy samochód”).

Prym wiedzie RPi, bo po prostu zdecydowana większość użytkowników HA to zapaleńcy/studenci/ludzie szukający budżetowego rozwiązania, a koszt RPi jednostkowo nie jest duży (a na pewno część użytkowników HA to osoby u których RPi walało się już w szufladzie z braku sensowniejszego zastosowania). Za to Docker/wirtualizacja to chyba głównie zasługa ilości użytkowników pracujących w IT.

1200zł za centralkę która działa sensownie to dla jednych dużo, a dla innych już kwota “do przełknięcia” - porównajmy choćby z Fibaro (choć tam na pokładzie był np. modem z-wave), ale jakbym jakiemuś znajomemu “Kowalskiemu” powiedział wydaj, 250zł/400zł/1200zł (to przykładowe ceny centralek AIS jakie kojarzę) na start + oczywiście dodatkowa kasa na pozostałe komponenty systemu, to zostałbym wyśmiany - to są ceny do przyjęcia tylko dla kogoś napalonego na ID.

Ale w przypadku automatyki domowej jak dla mnie najważniejsze jest wieloletnie wsparcie produktu, bo było nie było ID się staje elementem “budowlanki”, a tu się oczekuje trwałości rozwiązań rzędu dziesięcioleci… a tymczasem elektronika tego rodzaju starzeje się w zaledwie parę lat.

Niemal nikt nie jest skłonny do dawania gwarancji dłuższej niż 2-letnia (bo nie musi, a to generuje koszty).

Tu akurat RPi się w miarę wyróżnia wśród podobnych konstrukcji, bo fundacja/producent wprawdzie gwarancji nie daje dłuższej :stuck_out_tongue: ale dają gwarancję dostępności danego modelu (lub ścisłego równoważnika - przykład “RPi4 1GB” zastąpiony przez modele 2GB i 4GB) przez 7 lat od daty premiery.

2 polubienia