Na czym najlepiej postawić HA?

Obraz dla NUC to jest obraz fizycznego dysku podobnie jak dla platform SBC: RPi, Odroid czy Tinkerboard.
Ostatnio instalowałem niemal 1,5 roku temu (tj w sumie to trudno to nazwać instalacją - jest to przepisanie obrazu na fizyczny nośnik), ale nie wydaje mi się aby coś się zmieniło w kwestii sposobu instalacji (spod linuxa wystarczy dd a spod windows balena ether i podobne narzędzia), można dysk podłączyć do innego komputera w celu przepisania obrazu lub można odpalić jakiś system z pendrive i z niego zrobić tę operację.
Oczywiście przy pierwszym uruchomieniu partycja danych podlega rozszerzeniu na całą dostępną pojemność dysku (zdaje się że cały “czysty” obraz ma 4GB, a przynajmniej tyle miał gdy instalowałem ostatnio), dlatego pierwsze uruchomienie trwa niemiłosiernie długo.

Wersja 6 systemu jak gdzieś pisałem ma mieć zmienioną nazwę obrazu na bardziej adekwatną do sytuacji (bodajże generic_x86-64, tak przy okazji - czuję w kościach, że będą w związku z tym problemy z update z 5.x do 6.x właśnie tej platformy), do niedawna wymaganiem sprzętowym była platforma w miarę zgodna z konstrukcją NUCów, ale już w tej chwili obraz jest bardziej uniwersalny
(kiedyś wstępnie to był prawdopodobnie procesor intela z linii core lub nowszej. 64bit oczywiście, chipset z serii centrino lub nowszy, obsługa EFI i jakaś karta sieciowa intel lub realtek, ale teraz na zagranicznych forach widziałem na czym ludzie odpalają obrazy NUC i w zasadzie jedynym ograniczeniem jest w miarę normalny pecet).

Nie mam teraz tyle “mocy przerobowych” (a raczej chęci bo to byłby czysty eksperyment bez zastosowania użytkowego) by sprawdzić czy da się zainstalować na Thin-Cliencie Samsung TC241 (to stosunkowa słaba konstrukcja na AMD G-Series 1 generacji, ale głównym “przeciw” jest fakt, że to konstrukcja AIO zintegrowana w monitorze, a praca TC wyklucza wyłączenie tego monitora, z tego powodu nawet nie chce mi się rozbierać tej konstrukcji by zbadać możliwość upgrade, bo zarówno RAMu mało - 2GB co przy HA “bare metal” jeszcze może nie jest tragedią, to jednak ssd 16GB jest tu strzałem w kolano - z moich doświadczeń wynika dość jasno, że okolice 128GB są wystarczające do bardzo skromnej instalacji ze względu na spory wear-out ssd gdy jest zajęty bardziej niż w kilkunastu procentach, no chyba że ktoś bardzo dba o zoptymalizowanie bazy by nie zapisywało się w niej dokładnie nic zbędnego, ale nawet wtedy nie zalecałbym zajęcia dostępnego miejsca w większym stopniu niż w połowie). Wychodziłem z założenie że całkowity wear-out ma nastąpić nie wcześniej niż po 10 latach (i jak na razie moje “produkcyjne” instalacje powinny wytrzymać po 16 lat gdybym się ograniczył do konfiguracji jaką mam dziś, no ale raczej się nie ograniczę, w dużej instalacji mam 240GB i zużywa się mniej więcej w takim samym tempie jak 120GB w naprawdę minimalistycznej instalacji).

edit: dla wersji 5.13 obraz po rozpakowaniu ma już 6GB i ten wzrost prawdopodobnie wynika z uzupełniania systemu o bardziej uniwersalne sterowniki (oprócz ogólnego “puchnięcia” samego HA)

taki mały Off-Topic 1
W sumie to bardzo mnie ciekawi czy emmc w tv-box’ie zmodyfikowanym przez AIS ma jakieś algorytmy zapewniające równomierny wear-out flasha (wiadomo - system jest RO, ale baza danych jest nieuniknionym elementem HA).

taki mały Off-Topic 2
TC241 z takimi podzespołami nadają się do wykorzystania jako bardzo słaby biurowy desktop pod linuxem (np. Mint lub LMDE), właściwie innego zastosowania dla nich nie znalazłem , no właściwie może jeszcze jako player Volumio (ale Volumio wymaga zewnętrznej karty audio, bo bazuje na jakimś starożytnym linuxie i nie obsługuje poprawnie wbudowanej, a przydałby się digitajzer, bo obsługa myszką jest nie na miejscu), wręcz najrozsądniejszym rozwiązaniem wydawało mi się użycie FreeDOSa tylko w celu zamykania przypadkowo uruchomionego TC, a użycie konstrukcji jedynie w charakterze monitora (też tyłka nie urywa, bo ma tylko wejście vga full-hd ale w sumie głównie ich używam własnie jako monitory do “dużych” PC)