Akcje przycisków w HA

Witajcie,
z ZHA przeszedłem na mosquitto i zigbee2mqtt. Generalnie HA widzi urządzenia dodawane do koordynatora. Mam jeden problem i nie potrafię wyłapać gdzie popełniłem błąd.

  1. Mianowicie dodając przyciski z kilkoma akcjami np. jednokrotne, dwukrotne naciśnięcie - akcje nie pojawiają się w automatyzacji od razu. Pojawiają się z opoznieniem. Od razu pojawia się zawsze wyłącznie poziom baterii.
  2. W automatyzacji działa polaczenie akcji single włącznika z przełącznikiem dopuszkowym,ale mam problem zeby działała akcja subtype double. Na dwóch różnych włącznikach nie chce mi zadzialac.
platform: device
domain: mqtt
device_id: id
type: action
subtype: single
discovery_id: idurzadzenia action_single
id: Wlaczpuszke

Urządzenia nie są dodawane do koordynatora.

Nie napisałeś co to za włącznik - obsługuje on dwuklik?

Sonoff SNZB-01 oraz xiaomi [WXKG01LM]. W zigbee2mqtt normalnie sparowane. W ha tez widać tylko jak sparuję i dodaje automatykę to akcja dla przycisków pojawia się hmmmm….sukcesywnie.
A podwójny coś nie działa.

Nie korzystam z natywnych automatyzacji, poniżej masz z nodered-a flow dla xiaomi WXKG01LM z jednym i dwuklikiem.
flows.json (2,6 KB)

Dziękuję, niestety nie korzystam z nodered. Bardziej mi tutaj chodziło nie o problem z realizacją automatyzacji, tylko co może być przyczyną, że po dodaniu buttonów HA widzi je natychmiast ale…nie widzi akcji poza jedną dotyczącą stanu baterii.
Pojawiają się po czasie,albo wcale w wyborze. Czy np. uwarunkowane jest to tym, że należy po dodaniu takiego przycisku “aktywować” - naciskać przyciski? Czy mam gdzieś błąd.

Miałem taki sam problem z Aqara Opple (WXCJKG13LM) HA widział po dobraniu tylko baterie.
“Aktywowałem” go przez klikanie w klawisze (podwójne kliknięcie, potrójne kliknijcie …) , po tej czynności pojawiła się dopiero cała lista dostępnych “wyzwalaczy”.

1 polubienie

Tak np jest z przyciskami Aqara. Jak sparujesz urządzenie jest ale w automatyzacji nie ma za bardzo opcji do wybrania. Jeżeli jednak np kilkniesz dwa razy to uruchamiając automatyzację dwuklik się już pojawi, jeżeli klikne 6 razy pojawi się sześcioklik i tak w nieskończoność mogę żądać od przycisku określonego zachowania. Być może u Ciebie też tak jest.

To tłumaczyłoby te losowość, pewnie naciskałem przyciski i dlatego sie pojawialy.

Dlatego zaproponowałem Ci flow w nodered gdzie nie będziesz miał powyższego problemu.

1 polubienie