Podwójny klik z przyciskiem IKEA

Mam przycisk IKEA E2001/E2002. Mam podpięte pod to sterowanie oświetleniem, i to działa ok. Mam to przy łóżku. Chciałbym dodać opcję wyłączenia wszystkiego w mieszkaniu. Powiedzmy przejście w tryb nocny. Samo wysterowanie tego, to do zrobienia. Tylko sposób wyzwolenia nie wiem, jak zrobić. Wymyśliłem sobie, że podwójny klik w off mógłby wygenerować coś takiego. Naturalnie przycisk nie ma takiej funkcjonalności, wiec myślę, że coś takiego można by zrobić w NR. Tylko nie wiem, jak zarejestrować takie podwójne kliknięcie. Macie pomysł?

@szopen to nie tak. Tam jest akcja dla przycisku WXKG01LM który sam w sobie generuje stan double, triple itp. W tym, co ja mam nie ma czegoś takiego. Ta funkcja musiałaby być symulowana w samym NR. Czyli rejestracja pierwszego kliku i oczekiwanie czy będzie drugi klik, czy nie. Od tego by zależała wybrana funkcja. Tak to trochę w głowie widzę.

O, to sporo mnie ominęło :stuck_out_tongue: do dziś żyłem w przekonaniu, że tego nie obsługuje.

Całkiem sporo tego ma wg. zigbee2mqtt:

The possible values are: single , double , triple , quadruple , hold , release , many .

No ale ja tego nie mam.

1 polubienie

Sprawdzałeś w NR jakie stany pojawiają się w msg.payload gdy wciskasz lub przytrzymujesz poszczególne przyciski pilota? W/g dokumentacji powinny to być stany `on` , `off` , `brightness_move_up` , `brightness_move_down` , `brightness_stop` , `arrow_left_click` , `arrow_right_click` , `arrow_left_hold` , `arrow_right_hold` , `arrow_left_release` , `arrow_right_release

Ja mam ten starszy (okrągły) pilot IKEA E1524/E1810 i dodatkowe funkcje mam zrobione przez dłuższe przytrzymanie przycisków (_hold). Wszystko co wysyła pilot rozdzielam nodem switch.

@Marek ja wiem, jakie są w standardzie. Włączam tym światło, reguluję jasność a na boki mam do zmiany sceny (kilka żarówek podłączonych pod jeden włącznik. Ale chciałem dodać funkcje podwójnego kliknięcia off, by wyłączyć wszystko, co trzeba w mieszkaniu. Taki tryb nocny.

Chodziło mi o to, żeby zamiast podwójnego kliknięcia, skorzystać z hold. Wtedy np. prawy przycisk
arrow_right_click , arrow_right_hold może robić dwie różne rzeczy.
Tylko że wtedy cała obsługa pilota musi być zrobiona w NR.

Jeśli koniecznie muszą być obsługiwane podwójne kliknięcia, to można to zrobić przez automatyzacje w HA. Poniżej jest szablon - blueprint.

The blueprint also adds support for virtual double button press events, which are not exposed by the controller itself.

Może to Ci się przyda.
wieloklik.json (5,2 KB)

Ja używam tego flow do takiego pilota

1 polubienie

@Michał brakujący u mnie nod to?:
image

node-red-contrib-counter?

Tak
Screenshot - 19.11.2022 , 23_09_15