Aktualizacja przycisku Zigbee

Cześć.
Od tygodnia HA próbuje zaktualizować przycisk IKEA - bez powodzenia. W ogóle nie startuje aktualizacja. Przycisk oczywiście działa ok. Jak mam mu “pomóc” żeby coś ruszyło?


Ten pasek postępu lata tylko w kółko (animacja) i nic nie startuje z aktualizacją.
Inne urządzenie kiedyś zrobiło aktualizację po pierwszym parowaniu - trwało to długo ale bez mojej ingerencji.

No ja np. OTA robię z poziomu GUI Z2M, bo tam jestem “u źródła”, a nie “2 serwery dalej” jak w integracji, ale nie o tym chciałem wspomnieć.

Po pierwsze OTA nie startuje jeśli stan ogniwa (“baterii”) jest zbyt niski. Więc sugeruję wymianę na nowe (obecne sobie włożysz może po aktualizacji, ale jeśli OTA nie startuje z jego powodu zalecam i tak wymianę na nowe).

Po drugie - od momentu wysłania żądania do startu aktualizacji może minąć kilka minut - a sama aktualizacja sprzętu bateryjnego może trwać i kilkaset minut.

Po trzecie na OTA aktualizowane urządzenie musi się zgodzić - jeśli masz w nim wadliwe firmware to aktualizacja może nigdy nie nastąpić nawet mimo wymuszenia w konfiguracji.

Po czwarte upewnij się, że nie włączyłeś przypadkiem testowego repozytorium Ikei, ono nie działa, nie należy stamtąd instalować, nie wiem czemu ta opcja jest w ogóle dostępna w GUI.

Dzięki za podpowiedzi.
Po pierwsze: da się załatwić.
Po drugie: tak, właśnie to raz już przeszedłem i chyba właśnie z przyciskiem IKEA.
Po trzecie: nic nigdy nie grzebałem w firmware, więc zakładam, że jest ok.
Po czwarte: hmm. Nie kojarzę żebym coś takiego intencjonalnie włączał.

A inaczej: dlaczego nie mam opcji “pomiń”? Samo to to mi się wtryniło bez pytania i teraz kręci się od paru dni. Najchętniej bym pominął tą aktualizację.

Ad1 - aktualnie raportuje 50% baterii. Spadło na dniach gwałtownie ze 100%. Docelowo i tak te przyciski zostaną zastąpione przez model od Aqara

Nie mam pojęcia, nie aktualizuję w ten sposób, a akurat w przypadku Ikea zaktualizowałbym FW, w innych integracjach jest możliwość ignorowania aktualizacji, więc jeśli tu nie ma, to jest coś dziwnego - może zacząłeś aktualizację i z powodu stanu ogniwa utknęła w trakcie, no cóż jest pewne niewielkie ryzyko (teoretycznie odcięcie zasilania przywraca stan sprzed rozpoczęcia OTA), ale wymień po prostu ogniwo i zaktualizuj ręcznie.

Po włożeniu nowej baterii raportuje 100% ale aktualizacja nadal nie startuje :confused:

Pokaż screenshota z GUI Z2M oraz link na jaki Z2M wskazuje w bazie sprzętu.

linki w zielonej ramce

to czerwonej ramce ma nie być zaznaczone

OTA robisz z tego miejsca w GUI Z2M - pilot żyroskopowy ma stare firmware i wielki czerwony guzik do kliknięcia, uciąłem górę, ale to w belce menu nazywa się… OTA


Mimo, że Tobie się nie udało aktywowałem OTA z poziomu integracji (standardowe menu aktualizacji)

jak widać spowodowało to jedynie wciśnięcie czerwonego przycisku w GUI Z2M

po czym OTA wystartowało gdy tylko pilot zgłosił chęć (zapominałem go położyć w stabilnym miejscu więc być może zaczęło się dopiero gdy został obudzony)

Ciąg dalszy za 1,5 godziny (nie obiecuję że będzie mi się chciało czekać) przez które nie można grzebać w HA w taki sposób by działanie Z2M mogło zostać jakkolwiek zakłócone (tzn. można używać normalnie, ale żadnych restartów, ani tym bardziej rebootów, czyli nic innego nie aktualizujesz wtedy).

Czyli najlepiej kliknąć na noc i rano cieszyć się nowym firmware, pamiętaj że niektóre kluczowe procesy zwykle dzieją się w nocy - np. przeliczenie bazy HA jest raz na miesiąc bodajże w niedzielę o 4 rano, a domyślnie auto-backupy są chyba zwykle planowane na okolice 3 w nocy, no generalnie warto panować nad tym co się u siebie konfigurowało.

PS Tak mi do głowy przyszło, wprawdzie niestabilna praca Z2M jest skrajnie nieprawdopodobna, ale może jednak masz jakieś systematyczne wywrotki, których nie zauważasz?

PPS Proponuję nie klikać w okienku aktualizacji na poziomie integracji w trakcie OTA (bo chyba przerwałem sobie OTA takim działaniem, więc wygląda to na błąd, ale możliwe, że mam tak stare firmware w tym pilocie, że przysnął on w trakcie) tylko zaktualizować “po bożemu” z GUI Z2M

Tak to u mnie wygląda:

IKEA nie była zaznaczona:
image

Jak kliknę tutaj:


…to nie dzieje się nic :frowning:

A po minucie:
image

Edit: po robocie spróbuję zrobić reset poprzez wyjęcie baterii, a potem naparzanie w przycisk jednocześnie wysyłając żądanie aktualizacji - tak właśnie wyczytałem :grinning:

Nie przesadzaj z tym naparzaniem, ale pisałem o tym gdzieś wyżej - niektóre urządzenia szczególnie na zabytkowym firmware mogą wymagać wybudzenia.

i

Czerwony przycisk klikasz raz.

Tak swoją drogą nie podałeś linku o który prosiłem, ale jak się okazuje Ikea wypuściła tylko jeden przycisk (a przynajmniej tylko jeden jest w bazie sprzętu Zigbee), więc to musi być ten, zresztą widać model na SS

jak widać warto zaktualizować
https://ww8.ikea.com/ikeahomesmart/releasenotes/releasenotes.html

TRÅDFRI shortcut button (24.4.6)
Product ID: E1812
◆ Optimised battery performance.
◆ Stability improvements.

[…]

TRÅDFRI remote, SYMFONISK sound remote, TRÅDFRI shortcut button (2.3.080)
Product ID: E1524, E1810, E1744, E1812
◆ Fixed the issue of remotes losing connection due to low battery
◆ Increased security regarding upgrade of firmware

szczególnie że przespałeś już jedną aktualizację ^ i jesteś nadal na najstarszym firmware

TRÅDFRI shortcut button (2.3.015).
Product ID: E1812
◆ New product.

No uparty skubaniec jest…
Klikam zaktualizuj, pobudzam przycisk i wciąż po około minucie komunikat:
image

EDIT:
Coś ruszyło:


image

EDIT2: Dokonało się… :slight_smile: Ruszyło po drugim resecie zasilania i pobudzaniu (raptem 2x) przycisku.
szopen - dziękuję Ci za cierpliwość i łopatologiczne wyjaśnienie. Przycisk - 17zł, zdobyta wiedza - bezcenna. Pozdrawiam.