Aktualizacja urządzeń Shelly - (sierpień 2020)

Jeśli korzystacie z integracji “ShellyForHass (Shelly integration)” to wstrzymajcie się z sierpniową aktualizacją swoich urządzeń Shelly do czasu wydania poprawki do integracji obejmującej powyższą aktualizację (na chwilę obecną ShellyForHass nie jest kompatybilne z najnowszą aktualizacją) - źródło ShellyForHASS.

1 polubienie

@rafkan dzięki miałem robić upgrade. Więc mnie uratowałeś :slight_smile:

Ja, niestety dowiedziałem się o tym szukając rozwiązania które powodowało błąd w moich gniazdach plug S i plug.
Całe szczęście w w/w gniazdach błąd nie wpływa na ich działanie, poniżej wklejam błąd który wypluwa HA:

Logger: pyShelly
Source: /usr/local/lib/python3.8/site-packages/pyShelly/coap.py:191
First occurred: 18:43:30 (2 occurrences)
Last logged: 18:43:30

Error receive CoAP
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/local/lib/python3.8/site-packages/pyShelly/coap.py", line 182, in _loop
    self._root.update_block(device_id, device_type,
  File "/usr/local/lib/python3.8/site-packages/pyShelly/__init__.py", line 242, in update_block
    block.update(data, ipaddr)
  File "/usr/local/lib/python3.8/site-packages/pyShelly/block.py", line 92, in update
    dev.update(data)
  File "/usr/local/lib/python3.8/site-packages/pyShelly/relay.py", line 50, in update
    self.info_values[INFO_VALUE_CURRENT_CONSUMPTION] = round(consumption)
TypeError: type NoneType doesn't define __round__ method

Jak ktoś będzie miał taki błąd, to właśnie jest spowodowane najnowszą aktualizacją.

Tutaj można wykonać downgrade oprogramowania:
https://www.shelly-support.eu/index.php?shelly-firmware-archive%2F&fbclid=IwAR2bOok5tMp4jAvw9bTd215o0vR8OeEMzdrvwnNJg-OR77UorCQyLI7HYS4

To jest cały minus Inteligentnego domu. Potężna instalacja / projekt, wszystko śmiga, wychodzi jakaś aktualizacja czegoś i połowa sprzętu nie działa albo sypie błędy… Nie można zostawić całego systemu w pewnym momencie, żeby mógł samodzielnie pracować i żyć swoim życiem, tylko ciągle upgrady i rozwiązywanie problemów… Powoli dochodzę do wrażenia że to tylko zabawa na chwilę i wieczna walka z wiatrakami, żeby system mógł pracować jako tako… A już na pewno to nie jest system dla ziomka z ulicy

2 polubienia

Pamiętaj, że czasami lepsze podejście jest: działa - nie rusz. Nie masz obowiązku aktualizowania, a jeżeli urządzenia działają w sieci lokalnej to i z punktu widzenia bezpieczeństwa nie jest to też jakiś wielki problem.

Zdecydowanie zgadzam się, że nie jest to system dla “ziomka z ulicy” :grin:. Na razie HA traktuje jak poligon :bomb: :dash: i robię update bez wahania. Szczególnie, że mam opanowany proces odzyskiwania systemu z snapshota. Dlatego “Home Assistant Google Drive Backup” to obowiązkowy Add-ons w konfiguracji HA. :exclamation: MUST BE :exclamation:

Dziś pojawiła się aktualizacja “ShellyForHass (Shelly integration)” dodająca poprawną obsługę urządzeń shelly z oprogramowaniem układowym 1.8.x - Shely For Hass 0.2
Przetestowałem, działa jak należy.

1 polubienie

Rozumiem, że jak mi przyjdą Shelly 2.0 pod rolety to dodawać je przez ShellyForHass najlepiej?

Ewentualnie przez mqtt ale zdecydowanie prościej przez ShellyForHass. Ale w następnej wersji 0.115 chyba będzie integracja z shelly w HA

Dzięki za informację, poczekam jeszcze na aktualizację HA, z tego co gdzieś czytałem ma być w tym miesiącu.

Ja właśnie walczę z betą aby się przygotować do materiału “co nowego” dla Was :slight_smile: . Oficjalna ma być 17.09 września. Jest pełno zmian dawno takiej wersji nie było.

Mam nadzieję, że nie będzie dużo błędów:-)

oj jak patrzę po zmianach to rożnie może być. Na razie to mam problem nawet z instalacją wersji beta :smiley:

Dobrze, że istnieje możliwość przywrócenia poprzednio działającej konfiguracji z snapshot, bo jakby tego nie było to nie wiem. Czekamy cierpliwie na nowości.

Nowy materiał będzie jakieś 3 dni (bo naprawdę dużo zmian) po oficjalnym wydaniu

Właśnie miałem problem z podłączeniem Shelly1, MQTT nie chciał chwycić, ShellyForHass też nie widział urządzenia. A tu po update HA do version 0.115.3 sam wyszukał mi urządzenie, niestety nie widziałem go nigdzie. Pomogło wyłączenie go z MQTT i odinstalowanie ShellyForHass, reset w cuda.
HA zapytał czy dodać nowe urządzenie Shelly1 i po minucie wszystko śmiga - https://www.home-assistant.io/integrations/shelly