Aktualizacje integracje

Po aktualizacji :

ESPHome 2021.12.1 → ESPHome 2021.12.2

Przestało działać w logach mam to:

[05:55:29] INFO: Starting ESPHome dashboard…
Traceback (most recent call last):
File “/usr/bin/esphome”, line 33, in
sys.exit(load_entry_point(‘esphome’, ‘console_scripts’, ‘esphome’)())
File “/usr/bin/esphome”, line 22, in importlib_load_entry_point
for entry_point in distribution(dist_name).entry_points
File “/usr/lib/python3.9/importlib/metadata.py”, line 524, in distribution
return Distribution.from_name(distribution_name)
File “/usr/lib/python3.9/importlib/metadata.py”, line 187, in from_name
raise PackageNotFoundError(name)
importlib.metadata.PackageNotFoundError: esphome
[05:55:30] INFO: Starting ESPHome dashboard…

Reinstalacjia nie pomaga.

Potwierdzam, musiałem przywrócić poprzednią wersję.

1 polubienie

Chyba coś poważnego bo wycofali aktualizację do wersji 2021.12.2

1 polubienie

Faktycznie wyskoczyła mi nowa aktualizacja do niższej wersji. Ale na szczęście działa.

Heh niesamowite - aktualizacja zawierająca downgrade, gdy o to kiedyś walczyłem (w przypadku zwalonoch dodatków) trafiałem głową w mur zbudowany przez głównych developerów - twierdzili, że w przypadku aktualizacji addonów wersje MUSZĄ iść w górę, a po to mamy backupy (wtedy pod nazwą snapshot), by z nich korzystać, czyżby w końcu dodali taką możliwość? mimo, że teraz backupy mamy automatyczne.
esphome_downgrade_2021-12-21_16-43

Przy probie aktualizacji ESPHome do wersji 2023.4.4 wali mi błędem.

INFO Reading configuration /config/esphome/czujnik-obecnosci.yaml…
Failed config

uart: [source /config/esphome/czujnik-obecnosci.yaml:29]

ID 'uart1' is reserved internally and cannot be used.
id: uart1
tx_pin: TX
rx_pin: RX
baud_rate: 256000
parity: NONE
stop_bits: 1

Generalnie czujnik działa. Ale aktualizacja nie idzie. Trochę za cienki bolek ze mnie .
Płytka 8266
Edit: Widze w opisie do aktualizacji takie cudo

UART ids

Due to uart0 / uart1 / uart2 being defined in some of the platform code ESPHome uses, ESPHome will now disallow these ids from being used in the config. You can simply change them to uart_0 to continue using.
tylko nie bardzo kumam jak i na co zmienić

Zmien na: id: uart_0.

Sama aktualizacja poszła ale urzadzenie zwariowało. Nie działa poprawnie a wlogach wali mi komunikatem ostrzeżenie
You’re using the same serial port for logging and the UART component. Please disable logging over the serial port by setting logger->baud_rate to 0
Oczywiście jak to zrobie to wali błędem
Jest mozliwość powrotu esp przynjamniej na tej jednej płytce do starszej wersji?

LD2410? Skoro miałeś uart1 to zmień na uart_1. Było o tym w changelogu.
Co do baud_rate, może pomyliłeś się i wyedytowałeś to w sekcji uart. Powinno tak być:

logger:
  baud_rate: 0

no i potem uart:

uart:
  id: uart_1
  tx_pin: TX
  rx_pin: RX
  baud_rate: 256000
  parity: NONE
  stop_bits: 1

Tak chodzi o LD2410. Tak było i czytałem to ale bez zrozumienia :slight_smile: Oczywiście zmieniłem tak jak piszesz kiedy przeczytałem to z 10 raz. Jednak urządzenie nie pracuje prawidłowo.
Cały czas coś wykrywa kiedy chce i co chce. Być może to akurat nie wina samego esp a płytki 8266 bądź samego czujnika. Zdarzyło się to podczas aktualizacji więc uznałem, że to wina oprogramowania, ale taki sam przypadek miałem na tej samej płytce z innym czujnikiem LD2410. Może po prostu takie mi się trafiły sztuki.