Aktualizacje OTA Zigbee2mqtt

,

Witam wszystkich

Mam problem z aktualizacjami firmware w urzadzeniach podpietych do HA przez zigbee2mqtt

Mam 48 urzadzen

W zakadce OTA widze tylko 3 z nich

W zakadce settings/RAW mam takie wpisy
RAW.zip (7,8 KB)

Jak moge zmenic ustawienia (lub jak dodac recznie mozliwosc update dodatkowych urzadzen z listy)

Z gory dziekuje za kazda podpowiedz

Pozdrawiam
MG

Nie dla wszystkich urządzeń są dostępne aktualizacje, w szczególności trudno o nie dla chińczyków (Tuya, Xiaomi itd.).

Chcesz mieć aktualizacje, to kup sprzęt producentów, którzy nie “przycinają w pręta” i udostępniają aktualizacje z publicznych serwerów OTA jak Ikea, Philips, Osram/Ledvance.

Na liście z obrazka widzę 1x iTead (który chyba też leje na udostępnianie OTA) i cała reszta to Tuya, więc zapomnij (przynajmniej do czasu aż ktoś nie rozpracuje gdzie oni udostępniają firmware i o ile są to serwery dostępne publicznie lub gdy Chińczycy zdecydują się je po prostu po ludzku udostępnić ogółowi).

Tu masz całe OTA https://github.com/Koenkk/zigbee-OTA/blob/master/index.json
Jak to jest aktualizowane nie mam pojęcia, ale wersje OTA które mam w swoim Z2M zgadzają się z tymi z podanego linka.

Jeżeli znajdziesz nową wersję OTA dla swojego urządzenia możesz utworzyć i nadpisać index

https://github.com/Koenkk/zigbee-OTA

Jak to jak? Użytkownicy, którzy wydłubali skądś OTA do swoich urządzeń po prostu wrzucają je na repo Koen’a.

Ikea fw.ota.homesmart.ikea.net i Philips/Signify otau.meethue.com mają normalnie dostępne publiczne serwery OTA, Osram parę lat temu zapowiadał zamknięcie swojego repo, więc ktoś to zbackupował (muszę pokopać po swoim archiwum, ale nie sądzę abym miał coś czego brakuje), jakkolwiek nowe repo jest pod nowym adresem, a reszta albo wykopana z oficjalnych chińskich aplikacji/bramek itd. albo to pliki dostarczone przez producentów (ale to niestety bardzo nieliczne przypadki) np. Danalock, Dresden Elektronik, Eurotronic, bodajże GledOpto
czasem pobrane z dedykowanych stron a czasem dostarczane kanałami, które tylko uczciwsi Chińczycy potrafią wymyślić :stuck_out_tongue: (np. wetransfer)

Cześć,
Czy ktoś mnie oświeci jak tego użyć ? Mam wkleić zigbee-OTA/index.json at master · Koenkk/zigbee-OTA · GitHub do ustawienia → Aktualizacje OTA ?

1 polubienie

@szopen czy posiadając bramkę Tuya jest mozliwość aktualizacji firmware urządzeń Zibgee? Pytam bo na rynku pojawiała się seria modułów OXT SWTZ25 mini ściemniacz 1 i 2 obwody ZigBee TUYA, które mają oganiczone funkcjonalności z uwagi na przypuszczalny błąd w firmware. Nie mogę dokupic poprawnie działających modułów, probowałem od róznych dostawców, zawsze dostaję te niedziałające poprawnie z Z2M.

Po prostu - jeśli do czegoś istnieje dostępne publicznie firmware, to takie urządzenie pojawi się tu (nie musisz nic dodatkowego robić poza kliknięciem w opcje dostępne w obrysowanym miejscu)

Tu parę obrazków ilustrujących, że OTA w sieci Zigbee trwa bardzo długo

Podobno tak, ale u mnie Tuya w całości “poszła w kubeł” (w dniu w którym odkryłem, że skrócili okres odnawiania tokenów z roku, co już było trudne do przyjęcia, do pół roku), więc nie doświadczyłem nigdy tego osobiście, oczywiście aktualizacje z tego co wiem dostępne są tylko dla wybranego sprzętu z modułami Tuya.

(A nie doświadczyłem, mimo że nigdy nie włączona bramka z Lidla leży gdzieś w ciemnym kącie - życie jest za krótkie na “dotknięcie wszystkiego”, jakkolwiek jedyny plan na tą bramkę to było jej “od-tuyowienie” :stuck_out_tongue_winking_eye: ale nie mam dość czasu na realizację pomysłów, które nie są mi aktualnie potrzebne - tuż po jej kupnie dorobiłem się koordynatora “Egony v4”, więc nie musiałem już tracić czasu na kombinacje, plan pozostaje aktualny, ale brak mi “mocy przerobowych” - powoli kończę projekty porozpoczynane jeszcze w czasach lockdownów).

Podejrzewam zupełnie inną przyczynę - po prostu nowa wersja prawdopodobnie ma inną elektronikę (w szczególności moduł sterujący Zigbee Tuya, być może na całkiem innym, zapewne tańszym i bardziej okrojonym(?) chipsecie - to ich standardowe zagranie).
Może to też wynikać z samego faktu, że elektronika jest inna i jeszcze nikt nie rozpracował wszystkich funkcji (ponieważ ich sprzęt jest na tyle ile się da niezgodny z powszechnie przyjętymi standardami, a działanie jest objęte w sporym zakresie tajemnicą, więc pozostają do wykorzystania tylko metody reverse engineeringu).