Aktualizacje OTA Zigbee2mqtt

,

Po prostu - jeśli do czegoś istnieje dostępne publicznie firmware, to takie urządzenie pojawi się tu (nie musisz nic dodatkowego robić poza kliknięciem w opcje dostępne w obrysowanym miejscu)

Tu parę obrazków ilustrujących, że OTA w sieci Zigbee trwa bardzo długo

Podobno tak, ale u mnie Tuya w całości “poszła w kubeł” (w dniu w którym odkryłem, że skrócili okres odnawiania tokenów z roku, co już było trudne do przyjęcia, do pół roku), więc nie doświadczyłem nigdy tego osobiście, oczywiście aktualizacje z tego co wiem dostępne są tylko dla wybranego sprzętu z modułami Tuya.

(A nie doświadczyłem, mimo że nigdy nie włączona bramka z Lidla leży gdzieś w ciemnym kącie - życie jest za krótkie na “dotknięcie wszystkiego”, jakkolwiek jedyny plan na tą bramkę to było jej “od-tuyowienie” :stuck_out_tongue_winking_eye: ale nie mam dość czasu na realizację pomysłów, które nie są mi aktualnie potrzebne - tuż po jej kupnie dorobiłem się koordynatora “Egony v4”, więc nie musiałem już tracić czasu na kombinacje, plan pozostaje aktualny, ale brak mi “mocy przerobowych” - powoli kończę projekty porozpoczynane jeszcze w czasach lockdownów).

Podejrzewam zupełnie inną przyczynę - po prostu nowa wersja prawdopodobnie ma inną elektronikę (w szczególności moduł sterujący Zigbee Tuya, być może na całkiem innym, zapewne tańszym i bardziej okrojonym(?) chipsecie - to ich standardowe zagranie).
Może to też wynikać z samego faktu, że elektronika jest inna i jeszcze nikt nie rozpracował wszystkich funkcji (ponieważ ich sprzęt jest na tyle ile się da niezgodny z powszechnie przyjętymi standardami, a działanie jest objęte w sporym zakresie tajemnicą, więc pozostają do wykorzystania tylko metody reverse engineeringu).