Alarm/odstraszacz - jak zrobić?

Nie wiem jak to zrobić bo pojawia mi się za dużo zmiennych.
Mam syrenkę zigbee oraz zamontowany na drzwiach czujnik drzwiowy otwarcia.

Chciałbym osiągnąć efekt taki:

  • pobierać lokalizację z dwóch telefonów tak aby w momencie kiedy telefony oba będą poza strefą zamieszkania aktywował się alarm, który będzie się włączał w momencie otwarcia drzwi. Alarm będzie można wyłączyć tylko manualnie - samo zamknięcie drzwi nic nie da.
  • natomiast kiedy jeden z tych dwóch telefonów będzie w miejscu zamieszkania alarm się nie uaktywni lub kiedy był wcześniej aktywny to wystarczy jeden telefon znajdujący się w strefie zamieszkania aby go dezaktywować (dane brane z lokalizacji telefonu).
  • dodatkowo możliwość szybkiego dezaktywowania alarmu (przycisk w aplikacji) kiedy do domu pozwolę wejść osobie spoza listy a mającej klucze np. nakarmić kota :slight_smile:

Mam nadzieję ,że jest to w ogóle możliwe do wykonania :slight_smile:

Z góry dziękuję za pomoc i wskazówki

Robisz tak:
1 i 2 - to załatwia encja group.all_persons
robisz flow - gdy group.all_person jest off to node change i ustawiasz set:global.aktywnyalarm to boolean: false, jak jest on to ma ustawiać true
Czyli zapisujemy sobie w globalnych zmiennych, że jak nikogo nie ma w domu to alarm ma być aktywny.
Teraz alarm, zapewne masz ze gdy czujnik wykryje otwarcie drzwi to włącza syrenę, czyli dajemy przed właczeniem syreny aby sprawdził czy alarm jest aktywny, dajemy noda switch ustawiamy global.aktywnyalarm i robimy wyjście true, czyli jak jest aktywny to ma iść dalej do syreny.
Jak to ogarniesz to ogarniesz 3pkt, mozesz zrobić to samo jak wyżej tylko nowa zmienna global.recznewylaczeniealarmu którego zmieniamy np. pomocnikiem w HA (albo samo currentstate tego pomocnika)
Rozumiesz? :slight_smile:

Czy bez NR już nic nie da się zrobić w HA?
Jestem na tym forum jakiś czas i odnoszę wrażenie, że każdy nowy użytkownik czytając tu wątki wychodzi z założenia że HA+NR to nierozłączny tandem.

HA ma “wbudowany” alarm i można to zrobić prostymi automatyzacjami.

1 polubienie

@Graffy Mógłbym zapytać inaczej:
Czy bez HA już nic nie można zrobić w NR?
U mnie NR jest na pierwszym miejscu, HA to funkcja dashboardu :slight_smile:

1 polubienie

W takim przypadku - nie mam pytań :smiley:

Nie rozumiem, ale spróbuję :slight_smile:
ew. jak możesz to dużo ułatwiłby mi screen z rysunkiem z NR jak by to miało wyglądać- często to mi pomaga zrozumieć logikę i podpowiada których “kafelków” w NR użyć.

Dla mnie osobiście “rysowanie” w NR jest bardziej logiczne. Mogę wyobrazić sobie cały schemat działania. Pisanie w HA sprawia mi więcej trudności.

dobra, masz na brudno:

[{"id":"a1f43d5a7dc68b6d","type":"server-state-changed","z":"fb7ad2d6d88b2fd4","name":"czujnik drzwi","server":"4d0e02c9.2307bc","version":3,"exposeToHomeAssistant":false,"haConfig":[{"property":"name","value":""},{"property":"icon","value":""}],"entityidfilter":"","entityidfiltertype":"exact","outputinitially":false,"state_type":"str","haltifstate":"on","halt_if_type":"str","halt_if_compare":"is","outputs":2,"output_only_on_state_change":true,"for":0,"forType":"num","forUnits":"minutes","ignorePrevStateNull":false,"ignorePrevStateUnknown":false,"ignorePrevStateUnavailable":false,"ignoreCurrentStateUnknown":false,"ignoreCurrentStateUnavailable":false,"outputProperties":[{"property":"payload","propertyType":"msg","value":"","valueType":"entityState"},{"property":"data","propertyType":"msg","value":"","valueType":"eventData"},{"property":"topic","propertyType":"msg","value":"","valueType":"triggerId"}],"x":330,"y":1160,"wires":[["c37286a5d2a81d40"],[]]},{"id":"fc90ffc1421d23c3","type":"change","z":"fb7ad2d6d88b2fd4","name":"aktywnyalarm true","rules":[{"t":"set","p":"aktywnyalarm","pt":"global","to":"true","tot":"bool"}],"action":"","property":"","from":"","to":"","reg":false,"x":550,"y":1040,"wires":[[]]},{"id":"c37286a5d2a81d40","type":"switch","z":"fb7ad2d6d88b2fd4","name":"czy alarm aktywny","property":"aktywnyalarm","propertyType":"global","rules":[{"t":"true"}],"checkall":"true","repair":false,"outputs":1,"x":570,"y":1160,"wires":[["55fecf1b02b7fa32"]]},{"id":"55dc641c0ab02ad0","type":"api-call-service","z":"fb7ad2d6d88b2fd4","name":"wlacz syrene","server":"4d0e02c9.2307bc","version":3,"debugenabled":false,"service_domain":"","service":"","entityId":"","data":"","dataType":"jsonata","mergecontext":"","mustacheAltTags":false,"outputProperties":[],"queue":"none","x":1150,"y":1160,"wires":[[]]},{"id":"f3103911e8cd6465","type":"change","z":"fb7ad2d6d88b2fd4","name":"aktywnyalarm false","rules":[{"t":"set","p":"aktywnyalarm","pt":"global","to":"false","tot":"bool"}],"action":"","property":"","from":"","to":"","reg":false,"x":550,"y":1080,"wires":[[]]},{"id":"b2ebd5107026346a","type":"server-state-changed","z":"fb7ad2d6d88b2fd4","name":"group.person","server":"4d0e02c9.2307bc","version":3,"exposeToHomeAssistant":false,"haConfig":[{"property":"name","value":""},{"property":"icon","value":""}],"entityidfilter":"","entityidfiltertype":"exact","outputinitially":false,"state_type":"str","haltifstate":"false","halt_if_type":"str","halt_if_compare":"is","outputs":2,"output_only_on_state_change":true,"for":0,"forType":"num","forUnits":"minutes","ignorePrevStateNull":false,"ignorePrevStateUnknown":false,"ignorePrevStateUnavailable":false,"ignoreCurrentStateUnknown":false,"ignoreCurrentStateUnavailable":false,"outputProperties":[{"property":"payload","propertyType":"msg","value":"","valueType":"entityState"},{"property":"data","propertyType":"msg","value":"","valueType":"eventData"},{"property":"topic","propertyType":"msg","value":"","valueType":"triggerId"}],"x":330,"y":1060,"wires":[["fc90ffc1421d23c3"],["f3103911e8cd6465"]]},{"id":"55fecf1b02b7fa32","type":"api-current-state","z":"fb7ad2d6d88b2fd4","name":"pomocnik - aktywna automatyzacja alarmu","server":"4d0e02c9.2307bc","version":2,"outputs":2,"halt_if":"on","halt_if_type":"str","halt_if_compare":"is","entity_id":"","state_type":"str","blockInputOverrides":false,"outputProperties":[{"property":"payload","propertyType":"msg","value":"","valueType":"entityState"},{"property":"data","propertyType":"msg","value":"","valueType":"entity"}],"override_topic":false,"state_location":"payload","override_payload":"msg","entity_location":"data","override_data":"msg","x":870,"y":1160,"wires":[["55dc641c0ab02ad0"],[]]},{"id":"4d0e02c9.2307bc","type":"server","name":"Asystent domowy","version":1,"legacy":false,"addon":false,"rejectUnauthorizedCerts":true,"ha_boolean":"y|yes|true|on|home|open","connectionDelay":true,"cacheJson":true}]

czyli zadzwoni jak sa spelnione 2 warunki nikogo nie ma w domu i pomocnik jest wlaczony, jak go recznie wylaczysz to nie bedzie dzwonic, az znowu go wlaczysz

Bardzo dziękuję.
Będę w domu to spróbuję odtworzyć na moim środowisku.

Czy jest możliwość ,aby z poziomu dashbordu zrobić przycisk którym mógłbym ręcznie aktywować/dezaktywować alarm.? Tzn. mimo mimo że obu tel. nie będzie w domu to będę mógł alarm wyłączyć a później ręcznie włączyć

Przeczytaj jeszcze raz co napisałem - pomocnik

Tak trochę offtop. Właśnie ostatnio moje myśli zmierzają w tą stronę. Stara wersja HA która obecnie działa, jest już pozostawiona sama sobie (działa to na razie nie ruszam), zrobiona tradycyjnie na debianie 10. Nowa którą projektuje ma zupełnie inne podstawy (NAS) i każdy element jest osobnym bytem na dokerze. I bardziej się skłaniam do tego, że połączenie MQTT+NR jako coś głównego a HA jako obsługa. Z chęcią bym zobaczył jak to masz rozwiązane, ale to raczej osobny temat, by tego nie zaśmiecać :slight_smile: .

Tak mam

Wszystkie automatyzacje kluczowe mogą działać bez HA
Czyli nie używam przy ważnych automatyzacjach encji z HA tylko bezpośrednio mqtt i pochodne

1 polubienie

@bartik22 czyli już przetarłeś szlak, którym i ja chce podążać :slight_smile: Gdzieś to można zobaczyć jak to masz rozwiązane? Coś podpatrzeć? Ja dopiero w wolnych chwilach coś tam z tym dłubię, ale niewiele jeszcze mam zrobione. Na razie więcej w formie koncepcji. Wiesz nie podłącze zigbee do niedziałającej jeszcze instalacji, bo ciężko by było z tym co już w domu :slight_smile: Wiec na razie robię te elementy, które nie wpływają za bardzo na funkcjonowanie całości.