Alarm w Satel Integra wywołany czujką podłączoną pod HA

Witam,
Czy komuś udało się tak skonfigurować integracją HA z Satelem, aby czujka zigbee podłączona pod HA wyzwalała alarm włamaniowy w SATEL INTEGRA?
Obecnie jestem na etapie, w którym skonfigurowałem “wirtualny” przełącznik bistabilny jako wyjście w Satelu i mogę nim sterować za pomocą HA.
Znalazłem informacje w Internecie, że kolejnym krokiem jest utworzenie dedykowanej strefy 24h i połączenie jej z tym wyjściem. Zmiana stanu wyjścia wyzwalałaby strefę i uruchamiała alarm. Niestety w mojej konfiguracji SATEL’a nie widzę takich opcji i nie jestem w stanie połączyć tego wyjścia ze strefą (mam dostępne wyłącznie wejścia).

Tak na logikę, czujniki w centrali alarmowej podłącza się pod wejścia. Zmiana stanu wejścia uruchamia np alarm i zaprogramowane zachowanie dowolnego wyjścia np synalizatora.

P.S.
Jak piszesz:

To należało by podlinkować do tego źródła informacji w poście.

Post z '21 - być może oprogramowanie SATELA zmieniło się od tego czasu:

image

i drugie info:

Ponieważ pośrednio zostałem wywołany, a z niektórymi tematami nie jestem na bieżąco, podam ogólnie jak to powinno być zrobione.

  1. zdefiniować wirtualne wyjście - którym można sterować z integracji
  2. zdefiniować strefę (jeśli jest potrzeba)
  3. uzależnić strefę od tego stanu wyjścia.

Nie pamiętam czy robi się to w definicji wyjścia czy samej strefy
Przez morze opcji musisz przejść sam z instrukcją.
Soft satela od strony użytkownika praktycznie się nie zmienił.

W Saletu wyjście wirtualne (“wirtualny” przełącznik bistabilny jako wyjście w Satelu i mogę nim sterować za pomocą HA.") może wyzwalać kolejne wyjście wirtualne, które będzie wywoływało alarm, poczytaj #01 Logika w centralach INTEGRA - obowiązkowe intro - Wsparcie Montersi, ponizej rysunek może nie do końca aktualny (zrzut z centralki pochodzi z 2016 roku):

W Twoim wypadku w przykładowym wierszu 81, w kolumnie Wyzwalanie ma być Twoje wyjście - “wirtualny” przełącznik bistabilny.

Przez morze opcji wraz z instrukcją już przeszedłem, niestety nie potrafię uzależnić strefy od stanu wyjścia. Mogę wyłącznie uzależnić ją od stanu wejścia:

Wyciąg z dokumentacji

Stan wejścia może też być zależny od stanu wyjścia (nie ma wówczas
potrzeby fizycznego łączenia wybranego wyjścia z wejściem, co pozwala na
wykorzystywanie w systemie wirtualnych wejść i wyjść). Dla każdego z wejść można
wybrać jeden z kilkudziesięciu rodzajów reakcji.

Więc raczej szukaj w definicji wejść… poprzednio może nazbyt uprościłem :slight_smile:
Sprawdź w tym kierunku aby wejście wirtualne uzależnić od wyjścia (opcja 8)

Nie pamiętam i aby to sprawdzić musiał bym się specjalnie przygotować - Tobie będzie łątwiej.

1 polubienie

Dziękuję za chęć pomocy. Jestem nowicjuszem w centralach SATEL’A, dlatego uczę się na błędach.
Oto rozwiązanie:
KROK 1. W wyjściach centrali (Dane → Wyjścia) zdefiniowałem nowe wirtualne wyjście o numerze 128. Jako typ wyjścia wybrałem “25: Przełącznik BI”. Odznaczyłem wszystkie wejścia, które mogłyby wyzwolić mi wyjście (np. otworzenie okna).

KROK 2. W Home Assistant w konfiguracji integracji SATELA utworzyłem wpis do sterowania tym wyjściem. Testowo dodałem widget przełącznika do dashbord’u, a docelowo będę sterował tym przełącznikiem na podstawie stanu czujek zigbee połaczonych z Home Assistant.
image

KROK 3. Utworzyłem nowe wirtualne wejście o numerze 41 (Dane → Wejścia"). W typ linii wybrałem: “8. Według wyjścia” i poniżej wybrałem mój numer wyjścia tj. 128. Typ reakcji testowo ustawiłem na “0: Wejścia/Wyjścia” z czasem na wejście 120 sek, aby mieć czas na odwołanie alarmu - docelowo zmienię na “5: Zwykła”

Niepotrzebnie skupiłem się na poznawaniu wszystkich opcji tworzenia stref i konfiguracji wyjść. Rozwiązanie problemu kryło się w konfiguracji wejścia. Konfigurację przetestowałem i przełączenie przełącznika w HA wyzwoliło alarm.

2 polubienia