Alert szamba w oparciu o zużycie wody

Siema,

Chcę ogarnąć temat alertowania o konieczności zamówienia szambojeta przy danym stanie licznika wody.

Zapoznałem się (za pomocą funkcji szukaj :slight_smile: ) z obecnymi wątkami na forum ale żaden z nich nie do końca naprowadził mnie jak to osiągnąć.

Stanu obecny:
Zrobiłem w oparciu to ten artykuł pomiar zużycia wody. Więc mam pomiary z licznika.

Stan docelowy:
Chciałbym mieć możliwość zaznaczenia w Home Assistant momentu opróżnienia szamba - jakiś powiedzmy przycisk (wirtualny?) który zapisuje obecny stan licznika z np datą (timestamp). Od tego stanu HA powinien monitorować zużycie i powiadomić mnie o osiągnięciu stanu np 9m3 / 9000L.
Widziałem w innym wątku jak zrobić akcję (action - service - notify mobile) ale nie do końca wiem jak ugryźć trigger i ten przycisk.

Będę zobowiązany za wszelkie sugestie :slight_smile:

Cześć,
Myślę, że na początek możesz sobie utworzyć nowa encję za pomocą utility_meter w cyklu rocznym.

Gdzie za pomocą usługi utility_meter.calibrate będziesz mógł sobie restowac stan encji.

2 polubienia

Witamy, na forum. Uważam, że powinieneś użyć pomocników. Zapoznaj się z ich rodzajami. Jeden z nich to wspomniany przez @fronteri licznik mediów. Moim zdaniem możesz wybrać ten bez cyklu resetowania. Tworzysz nowy licznik dla szamba, a następnie dwie automatyzacje.

Opisałem logikę jaką sobie wyobrażam dla Twoich założeń i ChatGTP wypluwa taki kod:

  • Pierwsza z automatyzacji odpowiada za alert (nie sprawdzałem tego kodu):
automation:
  - alias: Powiadomienie o przekroczeniu 9000 litrów 
    trigger:
      platform: numeric_state
      entity_id: sensor.stan_licznika_szamba  # Zastąp to odpowiednim identyfikatorem twojego licznika wody
      above: 9000
    action:
      - service: notify.notify  # Zastąp to odpowiednim identyfikatorem usługi powiadomień, np. notify.mobile_app_twoj_telefon
        data:
          message: "Uwaga! Stan licznika wody przekroczył 9000 litrów."
  • Druga służyła by do ustawienia nowego stanu licznika szamba. Kluczowym jest stworzenie pomocnika, którym będziesz zerował stan licznika szamba. Taki wirtualny przycisk na dashboardzie, uruchamiał by tę drugą automatyzację, która poprzez wywołanie usługi utility_meter.calibrate kończy się taką akcją
    action:
      - service: utility_meter.calibrate
        data:
          entity_id: utility_meter.licznik_szamba
          calibration: "{{ states('sensor.stan_licznika_szamba') | float }}"
      - service: input_boolean.turn_off
        entity_id: input_boolean.reset_licznika_szamba
      - service: notify.notify
        data:
          message: "Licznik wody został zresetowany."
1 polubienie

Super. To mi nadaje kierunek którego mi brakowalo, wczytam się w dokumentację helperów. Zaraportuje tutaj jak uda mi się cel osiągnąć. Dziekuję uprzejmie.

Edit:

Zrobiłem zgodnie z instrukcją, drobne poprawki wprowadziłem - syntax.

Dodane dwa helpery

  • jeden który zlicza obecne zużycie wody,
  • drugi input_boolean.reset_licznika_szamba podpięty pod przycisk (togle) na dashboard

Stworzona automatyzacja która zlicza (narazie mniejsza wartość, do testów)

alias: "Powiadomienie o przekroczeniu 200 litrów "
description: ""
trigger:
  - platform: numeric_state
    entity_id:
      - sensor.licznik_szamba_helper
    above: 0.2
condition: []
action:
  - service: notify.mobile_app_my_iphone
    data:
      message: Zamów szambo
      title: 200 litrów
mode: single

Druga do resetowania licznika/helpera

alias: Reset Licznika Szamba po wizycie szambo-jeta
description: ""
trigger:
  - platform: state
    entity_id:
      - input_boolean.reset_licznika_szamba
condition: []
action:
  - service: utility_meter.calibrate
    data:
      value: "0"
    target:
      entity_id: sensor.licznik_szamba_helper
  - service: notify.notify
    data:
      message: Licznik szamba został zresetowany.
      title: Home Assistant uprzejmie donosi
  - service: notify.mobile_app_my_iphone
    data:
      message: Licznik szamba został zresetowany.
      title: Home Assistant uprzejmie donosi
mode: single

Wygląda na to że działa od kopa. Przy okazji poukładało mi to w głowie kilka klocków Home Assistanta. Myślałem że to będzie trudniejsze ale trafiłem na kompetentnych ludzi. To forum jest jedwabiste.

Jeszcze raz piekne dzięki za pomoc.

1 polubienie

To jak tak sobie dobrze radzisz przy takim skromnym wsparciu, to tylko się chwali - brawo.
Podrzucę w takim razie jeszcze jedno rozwiązanie, z którego pewnie zrobisz fajny użytek.

Dzięki - przyda się w rzeczy samej, myślę że kolejny krok to będzie alert o przecieku, jeśli Water Flow Meter jest na jakieś szalonej wartości przez dłuższy okres czasu. Muszę tylko empirycznie ustalić tą wartość żeby nie alertowało jak córka się kąpie przez godzine…