Alternatywa dla CC2531

@Zordrac jak po miesiącu używania CC2652RB?

Nie mam się do czego przyczepić. Działa stabilnie, aktualnie podłączone 22 urządzenia, zero problemów.
Od momentu podłączenia zapomniałem o istnieniu;)

Zamówiłem dwa moduły CC2652P, będę “fleszował” na z2m - zobaczymy.

@wileu Że tak spytam - gdzie i za ile? (powyżej ktoś wrzucił jakiś link do FB, no ale o dziwo nie każdy używa FB :stuck_out_tongue:)

1 polubienie

Zakupiłem u małych wschodnich braci coś takiego:

Zapłaciłem po 16,28 zł z przesyłka za moduł, tylko że “moje” już się wyprzedały (promocja+ticket)

A jeśli chcesz mieć gotowe złącze na zewnętrzna antenę:

1 polubienie

@wileu O kurza noga to poleciałeś profesjonalnie, o ile CC2531 zaprogramowałem sobie nawet bez odginania nóżek złącza, to zabawa z takim “golasem” przerasta możliwości mojego lenistwa… a miałem szczerą nadzieję, że wschodni bracia ogarnęli już jakiegoś “gotowca” na USB.

PS tak zupełnie z innej beczki - przy programowaniu CC2531 być może warto zrobić to 2x (miałem taki przypadek, że pierwsze czyszczenie flasha skończyło się z jakimś nietypowym kodem, więc czyściłem 2x i dopiero potem programowanie + stwierdziłem że podmucham na zimne :smiley:, więc jeszcze raz czyszczenie i programowanie i jakoś do tej pory sprzęt działa niezawodnie, choć to tylko instalacja eksperymentalna).

A zrobili taka oto bramkę.

komunikacja po wifi / bluetooth(?) (ESP32)
bramka zigbee (zigbee2mqtt) wersja z detektorem smogu PMS7003 i bez.
(dane z aliexpress)

Fajne, ale za drogie (szczególnie, że “stację pomiarową” PM już sobie zbudowałem wcześniej właśnie na bazie ESP).
Generalnie liczyłem na to że już się pojawiła konstrukcja podobna do CC2531 (dongle na USB) - gdy ostatnio szukałem nie znalazłem wprawdzie nic takiego, ale świat nie stoi w miejscu :smiley:

Chcesz dongla i posiadasz nieco umiejętności lutowania?

Wystarczy zakupić części elektroniczne, zamówić u braci z chin 10 płytek za kilka USD i masz :slight_smile:

Wiem, na ten projekt się już natknąłem :stuck_out_tongue: mimo wszystko liczę na wschodnich braci :stuck_out_tongue: bo może nie doprecyzowałem, ale wolałbym gotowca (nie mam już 18 lat by się rzucać z siekierą na Słońce).

PS Jeszcze jedno - tak - myślałem o zzh! ale ile razy zaglądałem na electrolama, to zawsze jest niedostępny (ale w końcu się zapisałem na powiadomienie :stuck_out_tongue: ).

Zważ, że zzh jest na wersji CC2652R bez wzmacniacza moc max +5dB, wersja z CC2652P to zzh-p +20dB

There are two versions of zzh:

  • zzh (CC2652R) Revision A is released and a batch of boards have been produced. See below for purchasing details.
  • zzh-p is the experimental version with CC2652P (built-in PA). Shares most of the same design with zzh except for the RF parts and will fit in a slightly larger case.
1 polubienie

Znasz może te parametry dla CC2531? Kwestia jest banalna - po prostu zasięg mam wystarczający nawet w wersji z anteną PCB.

CC2531 ma max 4,5 dB

Dzięki, czyli ta skromniejsza wersja by mi w zupełności wystarczyła (ale i tak nie udało mi się jej trafić), ale tak męczyłem ten temat i ciekawość wzięła górę - zamówiłem w ChRL Sonoff ZB Bridge

ZB Bridge widzę, że jest oparty na ESP 8266EX (WiFi) i EFR32MG21(Zigbee, Thread Radio i Bluetooth) - i ma całkiem niezłe parametry - czułość większa niż CC2652P, a moc max 20dB.

Brakuje mi tylko portu ethernet i produkt byłby idealny :slight_smile:.

Byłby, nawet już widziałem płacze, że jest utrata pakietów po WIFI ale developerzy HA piszą, żeby się nie przejmować :smiley: (i tak WiFi w potencjalnym miejscu instalacji mam na 1 kanale, a planuję używać ZHA na kanale Zigbee 25 więc ryzyko wzajemnych zakłóceń w obrębie samego mostka będzie minimalne).
Tak dla przykładu - jedyna mi znana (ze starszych konstrukcji) bramka WiFi-Zigbee ZLL (czyli mostek Osram Ligtify) ma taki patent, że mimo przeznaczenia tylko na rynek europejski obsługuje WIFI na kanałach od 1 do 11 (a może nawet do 10 bo już nie pamiętam, a nie chce mi się kopać po dokumentacji).

To mnie nie boli i to ogarniam - Jak poprawnie zaplanować sieć Zigbee i WiFi - ale staram się upraszczać rozwiązania więc HA z USB Zigbee (wszystko działa lokalnie) jest dla mnie bardziej niezawodne niż brama z Zigbee po WiFi :grin:.

No cóż, miałem szczere chęci :smiley: kupić sprzęt na USB, ale się nie udało, a w/g chińskiego trackingu Sonoff już w drodze (17track jednak tego nie widzi).

Jest jednak jedno ALE: w pewnych warunkach to rozwiązanie ma szansę być akurat lepsze niż USB, bo centrum sieci Zigbee nie musi być w tym samym miejscu, co “serwerownia” ID (w wiejskiej instalacji mam to akurat na poddaszu, więc specjalnej różnicy nie będzie, ale znam takich, którzy graciarnię mają w piwnicy, a chyba nawet tutaj czytałem, że ktoś ma w garażu - i w takich wypadkach to z pewnością może być sensowne, mimo, że mostek Zigbee po WiFI brzmi ślisko :stuck_out_tongue: ).

Tak, zgadzam się z tym, trzeba zawsze uwzględniać własne ograniczenia techniczne.

@gregusz @pawell
Czy możecie podzielić się kontaktem do Grzegorza Sterniczuka? Wprawdzie napisałem do niego na FB ale podejrzewam, że wiadomość mogła wpaść do “INNE”.

Chcę kupić CC2652P i mieć temat dobrego koordynatora z głowy. Biorę tez pod uwagę Conbee II ale jeżeli to pierwsze jest tańsze to wybór jest oczywisty.