Alternatywa dla CC2531

Do Zigbee używam zakupionego na ali adaptera CC2531 z anteną zewnętrzną (28 zł z kosztami dostawy), zapomniałem kupić kabla do flashowania (nie mylić z CC debugger) ale bez problemu wykorzystałem posiadane kabelki, lekko odgiąłem piny i obyło się nawet bez lutowania. Wgrałem oprogramowanie zigbee2mttq (Zigbee 1.2) korzystając z NodeMCU v2 (ESP8266 CP2102) i do tej pory “u mnie działa” :slight_smile:
Na CC2531 nie narzekam ale w planach mam adapter Electrolama zig-a-zig-ah! (zzh!) albo slaesh’s CC2652RB stick (dokumentacja na stronie Zigbee2MQTT) ponieważ nadal chcę używać software Zigbee2MQTT.

@macek ja już zamówiłem conbee ponoć działa z zigbee2mqtt, ja też wlanie nie chce rezygnawac z zigbee2mqtt bo mi odpowiada, jak już będę miał conbee to dam znać https://hejdom.pl/blog/22-home-assistant/332-home-assistant-zigbee2mqtt-conbee-konfiguracja.htm

@on6222 Dlaczego do tej pory nie kupiłem ConBee 2 i na razie nie zamierzam kupić:

  • zaczynałem zabawę ze smart home więc nie chciałem ponosić dużych kosztów, koszt zakupu CC2531 to zaledwie 28 zł, ConBee2 to $38.94 + $18.94 Shipping & Import Fees Deposit to Poland, frajda z flashowania CC2531 - bezcenna :grin:
  • chciałem i chcę korzystać z zigbee2mqtt, zgodnie z informacjami na stronie Support is still experimental on ConBee 2
  • zigbee2mqtt to większa liczba wspieranych urządzeń i “szybkość” dodawania wsparcia dla nowych, jak widać na ali jest spory wysyp urządzeń pracujących na Zigbee.

Dlaczego jako alternatywę rozważam w/w adaptery:

  • nadal mogę używać zigbee2mqtt
  • nowsze chipsety stąd większa wydajność i możliwość wgrania firmware Zigbee 3.0
  • nadal antena zewnętrzna i wzmacniacz sygnału na płytce - lepszy zasięg (to można osiagnąć stosując więcej routerów Zigbee)
  • BLE na pokładzie (ale nie wiem czy łatwo mozna to wykorzystać tak samo jak dongle z bluetooth)
  • flashowanie bezpośrednio z USB
  • koszt zbliżony do ConBee 2.

Każdy używa tego na czym się zna najlepiej i jest wstanie rozwiązać problemy z tym związane.

Mam CC2652RB na testy. Jak go dodać do HA, coś trzeba zmieniać w konfiguracji? W dokumentacji
zigbee2mqtt wyczytałem, że trzeba zmienić “pan_id” na 0x1a62. Rozumiem, że zmiany trzeba dokonać w konfiguracjii addona. Czy będę musiał parować urzadzenia od nowa?

Najpierw musisz wgrać firmware do CC2652RB, potem konfiguracja z2m (Zigbee2MQTT) analogicznie wszystko jak dla CC2531.
Jeżeli już masz z2m działające dla CC2531 to zmieniasz w konfiguracji Add-ons Zigbee2MQTT parametr pan-id na inny.

Wszystko wytłumaczone jest tu | Zigbee2MQTT. Nie wiem jakiej wersji Zigbee używasz na CC2531 (default to 1.2) ale mając już taki adapter to Zigbee w wersji 3.0. to podstawa a to wymaga parowania urządzeń od nowa.

Dzięki. No to widzę, że mnie czeka niezła zabawa. Moje CC2531 obsługuje Zigbee 3.0, tak twierdził sprzedawca. Urządzenie Zigbee 3.0 działają poprawnie. Mam jeszcze watpliwości co do “pan_id”. Co to znaczy inne? Czy to co jest podane w dokumentacji Zigbee2MQTT dla CC2652RB czyli 0x1a62 ?

Będzie obsługiwało bo Zigbee 3.0 jest kompatybilne “w dół” z Zigbee 1.2. A co masz wgrane do CC2531 to juz inna kwestia.

Nie może być takie same jak było w konfiguracji dla CC2531, dodaj jeden do tej liczby i będzie inne.

To jest defaultowa wartość, w add-on defaultowa wartość jest inna, nie pamiętam czy zmieniłem u siebie ale mam pan-id: 6754.

Pamietaj aby przed zmianami zrobić backup konfiguracji z2m! W razie niepowodzenia szybko wrócisz do działającej z CC2531.

1 polubienie

Dzięki, chyba już wszystko jasne. Backupy już się nauczyłem robić :wink:

Zrob sobie print screeny z wartościami linkquality dla CC2531 a potem dla CC2652RB, z mapy sieci Zigbee, po migracji powinno być znacznie lepiej.

1 polubienie

@sztomag jak testy CC2652RB?

Przedświąteczny brak czasu, nic jeszcze nie próbowałem.

Kupiłem CC2652RB. Głównym powodem było wykrzaczenie się CC2531 i konieczność ewentualnego odesłania do przeprogramowania…
Dałem sobie spokój i zamówiłem CC2652RB bezpośrednio ze strony:
https://slae.sh/projects/cc2652/

Zapłaciłem 158 zł (płatność dolarami - tak jest taniej niż euro - przez Revolut). Zamówione i wysłane 23.12, dostarczone na adres niemiecki 29.12, dzięki uprzejmości znajomych z Niemiec 31.12 u mnie.

Wykrywa na porcie /dev/ttyUSB0 (nie zmieniałem tego, chyba nie trzeba?), skonfigurowane w zigbee2mqtt, działa.

Urządzenia dodane bez problemów, zasięg wyraźnie lepszy, zobaczymy jak będzie…

Z uwagi, że mam podpięty (do Dell Wyse) osobny dongiel USB z Bluetooth 4.0 chciałem go wypiąć i spróbować używać tylko wbudowanego w CC2652RB Bluetooth 5.0.
Niestety, nie za bardzo wiem jak się za to zabrać… Po zalogowaniu się przez SSH i komendzie:
sudo rfkill list
Nic się nie pojawia…
Mam kilka termometrów Xiaomi Mija 2 ( LYWSD03MMC) i na razie mam je połaczone przez “stary” dongiel BLE 4.0.

Myślę, że mogę polecić, w razie pytań postaram się odpowiedzieć.

1 polubienie

@Zordrac dzięki za informacje

zobaczymy jak będzie…

Dokładnie :slight_smile:, proszę odezwij sie za miesiąc i zdaj relację jak sprawuje się CC2652RB.

@Zordrac jak po miesiącu używania CC2652RB?
@sztomag udało się przetestować CC2652RB?

Ja od początku (czyli jakieś 3 tygodnie mam cc2652p. Myślałem nad CC2531 ale w kilku miejscach czytałem o problemach. A ten co mam, jest wydajniejszy i mocniejszy, bo to od razu ze wzmacniaczem jest wersja.

Gdzie kupiłeś urządzenie z tym chipsetem?

W kraju chyba tylko Grzegorz Sterniczuk załatwia to z z2m :slight_smile:

Z osobistych testów wiem że cc2531 jest dużo słabsze niż conbee2, a cc2652p mocniejsze niż conbee2 owo cc2652p zakupiłem od Grzegorz Sterniczuk kupiłem już dwie sztuki, wszystko zgodnie z ustaleniami i w uzgodnionym terminie, wykonanie extra, porządna antena - nie antenka i w efekcie kilka urządzeń które nie były do końca dobrze rozpoznawane nawet na conbee2 teraz bez żadnych dodatkowych zabiegów są rozpoznawane i wszystkie parametry są raportowane, dlatego z czystym sumieniem polecam CC2652p i Grzegorza

1 polubienie

Witam jaka jest cena cc2652p?

@Zordrac jak po miesiącu używania CC2652RB?

Nie mam się do czego przyczepić. Działa stabilnie, aktualnie podłączone 22 urządzenia, zero problemów.
Od momentu podłączenia zapomniałem o istnieniu;)