Ampio Smart System

Pytanie może nie na miejscu skoro to forum w głównej mierze o Home Assistant ale czy ktoś używał/używa/coś wie praktycznego o systemie Ampio Smart Home? W nowej wersji modułu bazowego (serwerze, który nie jest jednostką centralną) jest obsługa MQTT co daje duże możliwości integracji z HA w prosty sposób.

Znam gościa, który od wielu lat instaluje ten system zawodowo i spina po NR do HA. Bardzo sobie chwali współpracę i jakość. System działa na magistrali CAN BUS a producent wywodzi się z elektroniki dla motoryzacji.
Mogę podesłać namiary na prv.

Wstępnie udało mi się rozeznać, że Moduł zdalnego zarządzania systemem MSERV-4s – Ampio ma środku Raspberry Pi z zainstalowanym Debianem, do tego VPN do serwera Ampio i jeszcze kilka innych aplikacji jak Node-RED, klient MQTT itd. Komunikacja między modułami odbywa się za pomocą CAN bus. Tak więc technicznie to żadne nowatorskie rozwiązanie, do rozważenia czy cena rozwiązania jest tego warta :thinking:.

2 polubienia

Czy to znaczy że w Ampio użytkownik końcowy nie ma możliwości szybkiej i prostej konfiguracji dowolnego przełącznika z jakiejś udostępnionej przez producenta aplikacji ? Przeszukując zasoby natrafiłem na Akademię Grenton i z tego co rozumiem w ich systemie będę mógł bez problemu samemu zmieniać funkcję poszczególnych przycisków w dowolnym momencie. Czy przy Ampio do każdej zmiany trzeba wzywać instalatora, lub przechodzić kurs?

Drugie pytanie czy Grenton lub Ampio mają możliwość ustawienia przycisków w dwóch wersjach. Czyli jak jesteśmy w domu działają w sposób A , jak nas nie ma (lub w zależności od pory dnia lub jakiegoś innego dowolnego zdarzenia) to w sposób B. ?

Czym kierować się tak poza tym przy wyborze odpowiedniego rejestatora do monitoringu ?

link wymoderowano

Jeżeli instalator ci skonfigurował system, to czemu użytkownik ma mieć możliwość konfiguracji? Gwarancję masz nie tylko na graty ale i na funkcjonalność.
Oczywiście możesz sobie sam kupić i skonfigurować, aczkolwiek cen dla instalatorów nie dostaniesz (no chyba że masz znajomego instalatora). Kurs podstawowy jest np tu

Teoretycznie jest taka możliwość w samym systemie, albo przez nodered (ampio ma to jako swoją własną integrację). No chyba że żenisz ampio i HA.