Apator 16-2 - brak odczytu z nakładki

Cześć,
Od kilku lat mam założone na licznikach przez dostawcę wody (A…) nakładki apatora 16-2. Na początku miałem je skonfigurowane poprzez skomplikowaną instalacje ( jak dla mnie ) rtl-sdr oraz rtl-wmbus. Później pojawił się dodatek do HA, przez który sama konfiguracja stała się bajecznie prosta. Zasadniczo nie było żadnych najmniejszych problemów…aż do momentu kiedy jedna z nakładek - przestała w sposób regularny nadawać ( jeszcze wtedy tak myślałem ).
Myślałem na początku, że bateria się skończyła w tej jednej nakładce. Dostawca wody tego nie potwierdził bo powiedział że on ma aktualny stan - i faktycznie różnica była niewielka. Mój HA łapał odczyty jak chciał i kiedy chciał.
Aby dalej drążyć temat zbudowałem w oparciu o informację z tego forum układ esp8266 z c1101. Uruchomiłem i ku mojemu zdziwieniu otrzymałem wyniki regularne z obu nakładek w sposób ciągły - tak jak przez ostatnie lata.
Oba liczniki zlokalizowane są koło siebie. Tak więc o utracie zasięgu przez jedną nakładkę nie ma mowy.
Pytanie do Was… co może być powodem zaniku ( nieregularnych ) odczytów przez tuner rtl-sdr z dodatkiem HA tej jednej nakładki ? Macie może jakiś pomysł co sprawdzić ?

Zmień miejsce instalacji tunera USB, użyj przedłużacza.
Sprawdź czy się nie przegrzewa, może wskutek długiej pracy w wysokiej temperaturze kondensatory w nim kończą żywot?

właśnie to zrobiłem - poszedłem w kierunku przedłużenia kabla usb. Coś jakby drgnęło i nagle pojawiło się kilka odczytów ale po chwili znowu padaka. Jeden licznik ogrodowy czyta bezbłędnie ( co kilkanaście sekund od 8-20 ) , drugi domowy nieregularnie.

Możesz poeksperymentować z kalibracją częstotliwości (może wskutek starzenia elementów tuner się lekko odstroił).

Jakkolwiek może popróbować jeszcze inne miejsca (to radio i wpływ ma zarówno propagacja fal z nadajników jak i otaczające zakłócenia), jaką masz antenę?


chyba najprostszy tuner jaki jest dostępny. Tylko zaznaczam że jeden licznik odczytuje bez problemu, a na drugi jak chce.

U mnie tak samo było
Tuner przez lata się przegrzał :slight_smile:
Wymieniłem na nowy i jest teraz OK.
Myślę że Tuner DVBT nie jest przystosowany do pracy ciągłej, u mnie nieźle się nagrzewa podczas pracy

nie mówię, że tak nie jest ale dziwna sprawa - u mnie jeden licznik w sumie odczytuje, a drugi jakby nie zawsze. Teraz na próbę usunąłem ten który odczytuje poprawnie i zostawiłem ten drugi. Odczyty znowu stanęły … :frowning: