Aplikacja Home Assistant problem z przełączaniem w sici LAN

Witam, mam problem z aplikacją Home Assistant. Testowałem na android i IOS.
Problem ten sam. Działa mi wszystko z zewnętrznym adresem IP. ale jak się przełączę na sieć domową to aplikacja nie chce się połączyć z HA. Wpisałem nazwę sieci WIFI i lokalny adres.

Ma ktoś taki problem ?

U mnie działa “od strzała” (Android, połączenie zdalne mam po VPN), ponieważ w domu mam 2 oddzielne SSID (dla 2,4GHz i 5GHz), to wpisałem w aplikacji oba.

Trzeba podać pełny adres z portem
np https://10.10.10.10:8123/
albo inny przykład http://moj_ha.local:8123/
(zależnie od tego czy masz ssl czy nie i czy jest jakiś lokalny DNS czy nie i musisz po IP)

W sumie to adres ma być w takiej postaci w jakiej normalnie otwierasz GUI w przeglądarce.

SSID wpisałem. Adres lokalny mam dokładnie taki jak w przeglądarce.
Na razie korzystam ze zwykłego przekierowania portów i tak się dostaje do HA.
I jak odpalam aplikację to pokazuje że strona internetowa niedostępna.

I że nie można załadować strony https://adres zewnętrzny.

czyli nawet nie próbuję się podłączyć z lokalnym adresem tylko z zewnętrznym.

używasz szyfrowanego protokołu (https)?

@szopen masz inną konfigurację sieciową i inny sposób łączenia niż @wasacz i u Ciebie będzie działać to poprawnie. U @wasacz bedac w domu po WiFi, aplikacja HA powinna “przełączyć” się na połączenie po adresie sieci lokalnej ale tego nie robi i próbuje nadal połączyć się po adresie publicznym, który jest przekierowany na urządzeniu w tej samej sieci lokalnej. Dochodzi do “zawracania” ruchu na interface WAN routera co domyślnie jest blokowane. Trzeba to sobie obsłużyć na routerze bo aplikacja HA nie robi tego (chyba?) poprawnie a powinna.

Jeszcze to może nie działać z powodu ustawień DNSa na komórce, która mimo, że jest w sieci lokalnej nadal korzysta z serwerów DNS operatora (po rejestracji do sieci GSM). Na Androidzie 10 mam tak ustawioną taką opcję:
image
i tak skonfigurowaną aplikację HA:
image
co dowodzi, że appka korzysta z mojego lokalnego serwera DNS i “przełączyła się” na lokalne połaczenie do HA tylko u mnie nie ma nazwy publicznego HA i może dlatego to działa.

Wykonałem kolejny test: w aplikacji Home Assistant URL wpisałem nazwę HA “znajomego” i niestety aplikacja, mimo że jestem w sieci lokalnej, w pierwszej kolejności i uporczywie łączy się do tego, nie uwzględnia połączenia po nazwie lokalnej. Jedynie co można zrobić na ten moment to zmienić to na routerze tak jak opisywałem wcześniej.

@macek Tak wiem, że jest inna i potencjalne przyczyny mogą być inne (w żadnej z sieci nie dysponuję adresem publicznym więc muszę korzystać z rozwiązań alternatywnych), ale po dalszym opisie problemu przez @wasacz okazuje się, że jednak w którejś wersji \HA i/lub aplikacji trafiłem na podobny problem (dlatego nie piszę że identyczny, bo zdaję sobie sprawę z radykalnych różnic w konfiguracjach naszych sieci)
Rozwiązałem go wtedy “na pałę” bodajże tak:

  1. konfiguracja aplikacji TYLKO do pracy w LAN
  2. restart HA
  3. zmiana konfiguracji aplikacji na docelową (czyli skopiowanie adresu z górnego pola do dolnego w konfiguracji aplikacji oraz dodanie SSID)
  4. I zmiana w górnym polu na adres publiczny (u mnie to akurat adres w sieci VPN).

Jeśli próbowałem robić to “normalnie” tj. w odwrotnej kolejności to sprawa wyglądała na niewykonalną.
Ponadto w konfiguracji HA (sekcja “Ogólne”) mam podane odpowiednie adresy jako publiczny i lokalny.

Problem nie występował w każdej wersji HA i każdej wersji aplikacji (być może ich kombinacja ma znaczenie), bo kolejne urządzenia z apką dodawałem na różnych etapach rozwoju projektu i wyglądało to róznie (a konfigurację HA mam od dawna niezmienną).

I jeszcze coś na bis - był czas, że używałem tej apki:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.keyboardcrumbs.haclient&hl=pl
ale uwaga - developer zaprzestał jej rozwoju w ,momencie gdy oficjalna apka zaczęła wyprzedać użytkowo tą alternatywną, ale można spróbować jej użyć testowo.

I jeszcze jedno na koniec - używanie SSL może rodzić dodatkowe problemy, więc na czas testów proponuję http (tylko trzeba pamiętać, że to wybitnie niebezpieczne rozwiązanie!).

Jest jeszcze jedna możliwość żeby działało poprawnie: nadpisanie publicznego adresu IP dla Home Assistanta URL lokalnym adresem IP HA w lokalnym DNSie (to z pewnych względów stosowane jest firmach, u mnie w firmie robimy to samo). Wtedy poza siecią domową aplikacja będzie rozwiazywala nazwę na publiczny adres IP, natomiast w sieci domowej na lokalny adres IP. Trzeba mieć tylko świadomość jakie są tego konsekwencje i co trzeba robić żeby nie było problemów.
Nie testowałem tego rozwiązania konkretnie dla aplikacji HA bo każde wiarygodne testy zajmują sporo czasu, dzisiaj mamy niedzielę więc pora odpocząć od pracy :slightly_smiling_face:.