Aplikacja mobilna HA

Cześć,

Dokładny opis nowych możliwości integracji z telefonem z zainstalowaną aplikacją Home Assistant (wersji 2.3.0) - Home Assistant Companion Android App: New Features. Aplikacja obsługuje teraz odczytywanie i zapisywanie do tagów NFC, dzięki czemu można zbudować automatyzację po skanowaniu tagu (ta funkcja wymaga Home Assistant Core 0.114+). Jakieś pomysły na pierwsze automatyzacje z tym związane lub modyfikacje istniejących?

1 polubienie

To może takie automatyzacje, znalazłem to w internecie:

“Naklejki z tagiem NFC to genialne rozwiązanie, które można wykorzystać w automatyce domowej. Wystarczy tylko przyłożyć smartfon i stanie się to, co zaprogramujemy. Ja mam dwie naklejki, z których korzystam codziennie. Pierwsza naklejka znajduję się przy drzwiach wejściowych. Po przyłożeniu smartfona do naklejki zamek Friday Lock otwiera się, a po 15 sekundach zamyka się. Druga scena zmienia mieszkanie w tryb nocny. Przed spaniem smartfon zawsze odkładam w to samo miejsce i dotykam naklejki NFC. Automatyzacja wyłącza światła, zamyka drzwi wejściowe i włącza muzykę (a dokładnie dźwięki Ambient) na 15 minut w sypialni.”

Zanim na to się natknąłem, miałem w planach użyć przycisku Xiaomi Mijia Aqara Zigbee aby wyzwolić tryb nocy, teraz będę mógł to zrobić przy pomocy naklejki NFC bo i tak używam telefonu jako budzika i odkładam go zawsze w to samo miejsce przy łóżku. Naklejka NFC kosztuje zdecydowanie mniej niż przycisk Zigbee.

Dla mnie bomba zwłaszcza, że koszty naklejek są śmieszne. Zamówię sobie z Aliexpress kilka sztuk, potem będę się zastanawiał gdzie to użyć. Najlepsze jest to, że obsługa jest do ogarnięcia dla każdego kto np. płaci kartą w sklepie. Przyłóż telefon >>tu<< a jak “piknie” to włączy się, zmieni się… :stuck_out_tongue:

1 polubienie

Kolejne nowości w nowej wersji aplikacji mobilnej:

1 polubienie

Kolejne przykłady wykorzystania tagów (np. NFC) w automatyzacjach w Home Assistant :slightly_smiling_face:

Gdzie kupujecie takie naklejki?

Nie zdążyłem jeszcze zamówić na alle…, tutaj jest duży wybór i dokładne opisy https://www.nfc24.pl/tagi-nfc-tags.
Do odczytu i zapisu tekstu do tagów polecam darmową aplikację NFC Tools

Wpisz hasło “NFC naklejki” na portalu alledrogo i wyskoczą ci ich setki.

Czy ktoś widział mini naklejkę NFC, którą się da przykleić od spodu przycisku przełącznika (np od światła)?

Ja zamówiłem do testów takie. Zobaczymy jak będą się sprawować.

@Marcin_Domański zamówiona przeze mnie ma 25mm średnicy wiec powinna się zmieścić

US $1.22 47% Off | (10PCS/LOT) 25mm White NFC Stickers Protocol ISO14443A13.56MHz NTAG 213 Universal Label RFID Tags and All NFC Phones

ja zamówiłem te: https://allegro.pl/oferta/naklejka-zblizeniowa-ntag215-nfc-amiibo-8828744055
i działają idealnie.

Wlasnie zaktualizowałem iPhone do iOS 14 i spotkała mnie taka niespodzianka :sunglasses:


Czy ktoś z Was próbował? Działa?
Ja jeszcze czekam na tagi wiec nie mogę sprawdzić…

Jeśli masz w pracy identyfikator którym “otwierasz drzwi” to taki identyfikator posiada na 99% Tag NFC

@Marcin_Domański To jesteś szczęściarzem bo w większości takie karty dostepu lub rejestracji czasu pracy to karty RFID działające na innej częstotliwości niż NFC.

1 polubienie

Mam tylko karte z przedszkola córki ale niestety nie działa

@macek Nie spieram się, ekspertem nie jestem, ale telefon odczytuje (Moto G5SPlus) przez “NFC”. A skoro już przy RFID jesteśmy, to czy czasem każda zbliżeniowa karta płatnicza nie ma takiego Tagu w sobie??

Bliżeniowa karta płatnicza to NFC ale przy próbie odczytu za pomocą aplikacji HA mam komunikat:

Na tym samym telefonie, inna dedykowana aplikacja do odczytu danych z kart platniczych poprawnie odczytuje dane z karty.

Dlatego pisałem: jesteś szczęściarzem, że posiadasz identyfikator typu NFC a nie zwykły RFID, moja karta dostępu do budynku to popularne RFID - pasywny transponder 125 kHz.
NFC vs RFID podobieństwa, różnice i zastosowania

Kolejne nowości w nowej wersji aplikacji mobilnej:

Home Assistant Companion Android App Release 3.0.0

Witam, poszukuję jakiegoś manuala, aby zacząć konfigurować aplikację mobilną pod ios. Przede wszystkim zależy mi na dodawaniu akcji, połączeniu ich z siri oraz na połączeniu z automatyzacją home assistanta.
Chyba, że już ktoś ma to wszystko połączone i mógłby mi pomóc.