Aplikacja Tuja (Smart Life) vs Home Assistant

Wiem, że forum zostało założone dla tematów związanymi z Home Assistant - mam nadzieję, że nie dostane bana za taki temat :innocent:

Otóż jestem ciekaw Waszej opinii na temat aplikacji Smart Life od Tuya. Domyślam się, że porównując ją do HA narażam się na ośmieszenie :smile: Jestem zupełnie początkujący w całym świecie Smart (i w ogóle w programowaniu).

Wpadły mi w oko urządzenia współpracujące z wymienioną aplikacją. Od gniazdek, przez czujki i sensory po sterownik bramy garażowej - jest tego dość sporo. Wydaje się, że aplikacja ta pozwala na podstawowe czynności, które zrobią dom “Inteligentny”. Jest zakładka “Automatyzacji” która pozwala na odpowiednie zaprogramowanie procesów. Aplikacja posiada także podobną funkcję jak Geolokalizacja przedstawiona przez Artura na blogu - podczas opuszczania czy przybywania w zadaną strefę może wykonywać określone automatyzacje czy wysyłać powiadomienia. To tak dla przykładu.

Domyślam się, że HA pozwala na dużo więcej ale czy nie zastanawialiście się kiedyś, że aplikacja z takimi podstawowymi funkcjami mogłaby niekiedy wystarczyć? Może skomplikowane procesy które można stworzyć w NodeRED udałoby się łatwo zautomatyzować w tej aplikacji?

Jak dużo dostanę przykładów tego, czego nie potrafi SmartLife a potrafi Home Assistant? :wink:

@Daniel u nas nie musisz się obawiać bana za to że pytasz. forum ma pomagać i ogólnie można poruszać temat każdy związany z szeroko pojętymi technologiami inteligentnego domu.

Uważam że takie aplikacje w dużej ilości przypadków są faktycznie wystarczające. I jeżeli Ty ogarniasz w nich to co masz w planach to według mnie powinieneś z nich korzystać. Ich plusem na pewno jest to że są mniej czasochłonne niż HA z NR.

Natomiast pamiętaj też o minusach. Aplikacje tego typu jest ich dużo wystarczy wziąć Xiaomi Home jako kolejny przykład. Zamykają Ciebie w pewnym ekosystemie z którego ciężko się wydostać. Uniemożliwiają jakąś łatwą migrację reguł do innego systemu gdy stwierdzisz że ten to za mało. No i nie zrobisz w nich różnego rodzaju bajerów w stylu podłączenie urządzeń, które nie są dedykowane czy zrobienie jakiś bardziej rozbudowanych procesów. Np u mnie działa proces, który gdy uruchamiam grę na PS4 to dostosowuje mi oświetlenie w pomieszczeniu i odpowiednio ustawia amplituner na dźwięk. Wszystko w zależności od tego jaką grę uruchomię. Spróbuj to zrobić w Smart Life Tuya :smiley:
Oczywiście pozostaje pytanie czy Ty potrzebujesz takich rzeczy? Wczoraj np zadziałał mi proces o którym prawie zapomniałem, a ostrzegł mnie o silnym wietrze jaki się zbliża w moje okolice i dzięki temu zabrałem kilka rzeczy z działki, które pewnie by poleciały razem z nim gdy patrzyłem co się dzieje gdy zaczęło wiać.

To są drobiazgi i smaczki które ogarniesz w HA i NR, a o których aplikacje w stylu Xiaomi Home czy Smart Life Tuya może tylko marzyć. Natomiast czy są to smaczki i drobiazgi warte Twojej uwagi to musisz już sam sobie odpowiedzieć.

Podsumowując to jest bardzo dobry kierunek dla kogoś dla kogo jest to kierunek wystarczający. :smiley:

Ja od siebie dodam, że zaczynałem przygodę ze światem smart domu na aplikacji Mi home i urządzeniami od xiaomi jak również na ewelink i urządzeniami sonoffa. Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia, sam się o tym przekonasz, że otwarty system jest nieporównywalnie lepszym rozwiązaniem. Na początku wydaje Ci się, że jest to nie do ogarnięcia - uwierz jest. Na tym forum na pewno znajdziesz pomoc i rozwiązanie swoich problemów.

I ja się podpisuje pod postami kolegów. @artur i @rafkan
Dzięki HA wiem kiedy dzieci oglądają TV, kiedy wyłączą, jak długo w ciągu dnia z niego korzystają.
Dzięki integracji z kotłem i instalacją CO i CWU, znalazłem jej słabe punkty, zoptymalizowałem sposób pracy, przez co zmniejszyłem rachunki za prąd i paliwo do kotła. HA umożliwiło mi rejestrację parametrów pracy oraz błyskawiczną reakcję na różne, czasem krytyczne sytuację.

Tego Ci nie da zamknięty ekosystem. Ja zaczynałem od eWeLink, Suplii, a teraz pracuje nad scaleniem wszystkiego w HA

Zaczynałem od 0. @artur, @rafkan i inni użytkownicy forum pomogli mi w sytuacjach kiedy trafiałem na mur dla mnie nie do przeskoczenia i sam zacząłem pomagać innym (w miarę moich możliwości).
Na tym forum znajdziesz społeczność, która Ci pomoże (od zera) i da inspiracje na nowe pomysły :+1: