Aqara czujnik temperatury - rozłączony?

Cześć.
To moje pierwsze doświadczenie z Zigbee, stąd pytanie.
Kupiłem czujnik temperatury, wilgotności i ciśnienia Aqara (ten kwadratowy). Dodany do HA, odczyty wiarygodne. Pracował parę dni bez problemu. Dziś na wykresie historycznym widzę płaską linię…
1
Tak jakby czujnik przesyłał wciąż te same dane?
Z kolei w Z2M widać to:


Rozłączony?
Nie bardzo wiem gdzie szukać problemu. W logach Z2M widać, że jakieś dane są wymieniane:

Zigbee2MQTT:info  2023-10-04 09:43:41: MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/Aqara Temp&Hum Salon', payload '{"battery":100,"humidity":64.84,"linkquality":0,"power_outage_count":113,"pressure":1011.6,"temperature":22.01,"voltage":3115}'

Trzeba wywalić czujnik z HA i parować na nowo? Czy to wina samego czujnika - zawiesił się czy coś?

EDIT: wyjąłem baterię i włożyłem po paru sekundach - czujnik ożył.
3
Przyznam, że jestem mocno zawiedziony. Myślałem, że urządzenia zigbee to “włącz i zapomnij na 2 lata” a tu taka niespodzianka. I jak tu powierzyć tym urządzeniom czuwania nad zalaniem podłogi czy pilnowanie czy się coś nie pali? :frowning: Chyba, że przypadek powyżej to jakiś wyjątek od reguły.

Czujnik wysyła aktualne dane ale nie są one odbierane przez Z2M, może czujnik jest poza zasięgiem sieci Zigbee. Z2M publikuje ostatnie dane odczytane z czujnika.

To tylko potwierdza Twoje pierwsze zdanie - “to moje pierwsze doświadczenie z Zigbee”, wystarczyło troche poczytać na forum jak działają czujniki Zigbee na baterie i nie byloby takiego rozczarowania.

Dziwi mnie to, bo ani czujnik ani koordynator nie zmieniły swojego fizycznego położenia. Można rzec, że warunki się nie zmieniły. Aktualnie LQI wynosi 39 dla tego czujnika - rozumiem, że niezbyt bogato?

Co do Twojego drugiego zdania: tak, jestem dopiero na pierwszym stopniu drabiny w temacie HA. Albo nawet szukam tej drabiny… Każda pomoc na wagę złota.

Automatyczna aktualizacje masz włączone ?

Nie, u mnie ta opcja jest wyłączona.

Czy można jakoś wpłynąć na to żeby czujnik wysyłał częściej dane do Z2M (kosztem baterii)?

Nie, bateryjne urządzenia Zigbee raportują stan tylko w momencie jego zmiany a czasami nawet jeżeli zmiana przekroczy zdefiniowy zakres, np. zmiana temperatury o 0,7 stopni C wyślij uaktualnienie stanu.

1 polubienie