Aqara E1 Silnik Rolet Wewnętrznyc

Witam!!
Czy ktoś korzysta z Aqara E1 Silnik Rolet Wewnętrznych? Interesuje mnie czy tym da się sterować pod HA. Nie bardzo mogłem coś znaleźć w sieci na ten temat.

Słabo szukasz

Osobiście mam i polecam silnik moes, z tego co widzę to chyba to samo tylko pod nazwą aqary

Faktycznie może trochę słabo, ale generalnie kilka informacji znalazłem, jednak widzę mocno ograniczone to sterowanie. A ten MOES rozumiem, że nie ma potrzeby posiadania bramki. (tutaj chodzi mi przed wszystkim o ustawienia kiedy otwarte a kiedy zamknięte) Bo samo sterowanie w HA widzę, że jest bogatsze niż w przypadku aqary (np. poziom otwarcia/zamkniecia) - choć może to jeszcze poprawią. Generalnie co do rozwiązań Tuya to tak średnio mam zaufanie ale jeżeli polecasz - może się skuszę.
Edit:
Właśnie co do tego filmiku to znalazłem w sieci jeszcze inny podobny gdzie właśnie z tym urządzeniem HA łączy się przez integrację HomeKit ale to chyba już na pewno przez bramkę a takie rozwiązanie mnie nie bardzo interesuje.

Jest to urządzenie zigbee, więc aby się komunikować z “systemem” musi mieć bramkę. Ja nie korzystam z rozwiązań chmurowych, jak również z systemów zamkniętych Tuya czy innych. Urządzenia zigbee mam połączone z HA za pomocą uniwersalnego koordynatora/bramki.
Wracając do silnika bardzo fajnie to działa z HA.
Poniżej screny z Z2M:

Jak widać nie ma tylko informacji o baterii.

Miałem na myśli bramkę Tuya czy Aqara. Oczywiście bramkę do HA posiadam conbee2 i jak do tej pory jestem z niej bardzo zadowolony. Jeszcze jedno pytanko w takim razie z serii głupich ale nigdzie się nie dopatrzyłem tego na filmie - jak się ustawia wartości graniczne tzn. kiedy jest otwarte a kiedy zamknięte?? I jeszcze jedno czy w automatyzacji można ustawić tzn. czy jest taka encja, która umożliwia ustawienie w określonej pozycji np. 40%. Nie mówię tutaj o Node-Red bo to dopiero przede mną :slight_smile:

Powyższe ustawiasz na sterowniku/silniku. Jest to bardzo dokładnie opisane w instrukcji, naciskasz przycisk “SET” do chwili gdy zaświeci się na czerwono kontrolka (ok. 3 sek) i regulujesz np. górne skrajne położenie rolety. Jak ustawisz to ponownie naciskasz przycisk “SET” tym razem do czasu jak zaświeci się kontrolka na niebiesko (ok. 6 sek.) - i gotowe. Powtarzasz czynności z dolnym skrajnym położeniem - i masz zaprogramowane skrajne położenia rolet.

Nie korzystam z natywnych automatyzacji ale w NR wywołujesz usługę:

cover
set_cover_position

i ustawiasz na jaką wartość chcesz. Jeśli da się to zrobić w NR to na pewno w natywnych automatyzacjach też.
Jeśli chodzi o dashboard to korzystam z dodatku Cover Position Preset Row z HACS

1 polubienie

Bardzo dziękuje!
Czekam na przesyłkę :slight_smile:

Edit:
Silnik rolet aquara przyszedł. Działa to całkiem fajnie, nawet zadziałała świeżutka aktualizacja po OTA. Chciałem jednak zapytać czy aktualizuje się Wam położenie rolety. Zauważyłem, że ono się aktualizuje po odświeżeniu w zakładce Z2M. Jeżeli tego się nie zrobi to w encji widać status taki jak ostatni. Wygląda to tak jakby Z2M nie odświeżał statusu. Reszta działa jak ta lala.

@Zioma1 edytuj Swoje posty.

Witam, odświeżę trochę temat. Mam te silniczki i wszystko ładnie pięknie. Nie mogę tylko ogarnąć tego odświeżania. Nie używam za bardzo node red ograniczając się tylko raczej do gotowych rozwiązań. Osobiście staram się wszystko robić z wbudowanych automatyzacji.
Pomimo prób nie wiem co mam wpisać w nodzie mqtt out w linijkach server i topic. Rozumiem o co chodzi ale nie wiem jak dodać ten server i jaki topic jest poprawny. Czy znajdzie się dobra dusza która pomoże mi to ogarnąć?? Chyba, że jest jakiś inny sposób żeby to zrobić??