Aqara smart plug eu

Skoro miałeś wersję z innego, starego repozytorium (którego “likwidację” zapowiadano chyba z rok temu?), to jak się miała wykonać autoaktualizacja?

A druga istotna sprawa jest taka - zdecydowanie odradzam autoaktualizacji addonów, które mają dla Ciebie kluczowe znaczenie (a ten chyba ma - skoro wspominasz o żonie), ponieważ ten mechanizm nie wykrywa Breaking Changes, czyli zmian które mogą spowodować brak działania i wymagać ręcznej interwencji.
Ostatnio w HA (w wersji z tego miesiąca) dorobiliśmy się menu “Naprawy”, ale już widziałem w nim “naprawę” wymagającą ręcznej edycji plików.

Wprawdzie przez ostatnie 2-3 lata miałem okazję ostrzegać o “trefnych” aktualizacjach zaledwie kilka razy, to jednak zdarzały się wpadki (addony zwykle nie są wypuszczane jako wersje beta - po to jest mechanizm backupów, by móc się w razie czego cofnąć do poprzedniej wersji, natomiast jeśli się o to nie dba, to stare backupy robią śmietnik na dysku, a automatyczne usuwanie backupów przy automatycznych aktualizacjach jest wybitnie niebezpieczną kombinacją),.

Dziwna sprawa, Aktualizacja się wykonała, wszystko dział, no prawie wszystko. Przestał działać, a zaczął zgłaszać błędy jeden z czujników światła, niby był na liście ale nie sygnalizował pomiarów. Usunąłem go i teraz próbuję dodać. Co za zaskoczenie :grimacing: nie mogę. Żadnego z nowych urządzeń też.

PS
Auto aktualizację wyłączyłem.

PS2
Działa :star_struck: Tadam… :crazy_face: pomógł, a jakże, stary sprzętowy restart serwera. Dodałem i czujnik światła i gniazdko.

PS3
Radość była przedwczesna :thinking:? O ile gniazdko dział, (dodałem jeszcze czujnik gazu Honeywell (poprzednio ni chuchu)), to czujnik niby jest ale coś jakby się zawiesił. Pokazuje stale te same wartości i 14% poziom baterii pomimo wymiany na nową. Mógł się zepsuć? jak to sprawdzić?

Ja bym spróbował go sparować ponownie.

PS Sprawdzasz od czasu do czasu czy istnieje nowsze firmware dla koordynatora?

Ponowne parowanie przeszedł bez problemu, ale w danych nic się nie zmieniło. Mam jeszcze 2 takie same czujniki i działają ok.

Sprawdzałem, jest, ale nie mam programatora, poza tym nie wiem co i jak.
Czy HA zachowa się jak z nowym koordynatorem i trzeba parować wszystko od nowa, no i czy go nie uwalę.

PS przyszło mi do głowy, że ta bateria niby nowa, nie musi taką być?? Siła sygnału wygląda tak

A tu tak


Czym się kierować? te informację są niespójne.

Nie ma na to odpowiedzi, mam czujnik temperatury TuYa TS0201 control via MQTT | Zigbee2MQTT, który nagle zaczął raportować:

{
    "battery": 0,
    "voltage": 2200
}

i na poziomie baterii = 0 działa poprawnie od ponad roku :slight_smile:.

W przypadku ferelnego czujnika do wymiany wygląda to tak.

Około 15 podkusiło mnie na wymianę baterii i pokazywał 0 lx po restarcie jakieś wartości z … które się nie zmieniają. We wtorek kupię inną baterię gdzie indziej i zobaczymy, ale gdyby było z nią coś nie tak to czujnik by wyleciał z sieci. Tak myślę.

Jeśli chodzi o poziom baterii w wersji 1.27 Z2M zmieniono/powrócono do liniowego obliczania procentu baterii. Pewnie chwilę to potrwa jak odczyty będą pokazywać właściwe wartości.

Dzięki za info, poczytałem poczarowałem i okazało się że mój problem był złożony.

  1. to nowa bateria (produkcja z 02-2022) która nową nie była, producent DURACELL,
  2. to dziwne zawieszenie z2m, po wymianie baterii nic, zero zmian, dopiero usunięcie urządzenia, ponowne dodanie i restart serwera, spowodowało powrót czujnika i płynną pracę.

Hmm nie znam żadnego sensownego producenta, który by na ogniwach pierwotnych podawał datę produkcji, to jest zawsze “data ważności” oznaczana “best before”/“use by”/“expiry” itp. itd. oczywiście można używać nadal po tym terminie licząc się ze znacznie zmniejszoną pojemnością, ale technologie ogniw pierwotnych niestety podlegają samorozładowaniu i ogólnie starzeniu, stąd właśnie taka data, a nie data produkcji (bo co miałby ona dać klientowi końcowemu? przecież sobie nie zgadnie czy dany model może leżakować 2, 5 czy 10 lat).

A na bis m.in. Duracell jest podobno dość chętnie podrabiany.

PS sprawdziłem magazynek z bateriami - żadna marka (a znalazłem tam Panasonic, GP, Maxwell, Energizer, Duracell, Murata, Vinnic, Ikea, Lexmann i parę innych - nawet totalne noname) nie podaje samej daty produkcji zawsze jest to data przydatności, wyjątkiem jest Ikea gdzie daty są obie (PD - produkcja i ED - data ważności).