Aqara Water Leak Sensor - odczyt baterii

Mam czujniki zalania Aqara Water Leak Sensor. Skonfigurowałem je żeby informowały kiedy wykryją wodę. Po dodaniu przez Z2M pokazują niby stan baterii, jednak jak wyjmę baterię z niego to nic się nie zmienia.
Jak zrobić sprawdzanie czy one są połączone i się nie rozładowały?
W tej chwili jak je wrzuciłem pod pralkę i zmywarkę to jak padnie im bateria lub się rozłączą to HA cały czas mi pokazuje że są dostępne a wtedy nawet jak wyczują wodę to nie dostanę info ,a wyglądać będzie ,że działają prawidłowo.

Mam dwie wiadomości: dobrą i złą.

Ta dobra jest taka: popełniłeś kluczowy błąd w rozumowaniu - urządzenie pozbawione zasilania nie jest w stanie zgłosić swojego stanu, więc test polegający na wyjęciu baterii jest źle zaprojektowany.

Ta zła jest taka: dobrze zaprojektowana czujka bezprzewodowa powinna dysponować też czujnikiem antysabotażowym i to właśnie z niego powinieneś otrzymać alarm, że ktoś próbuje ingerować w urządzenie (ten alarm powinien zostać wyzwolony zanim zdążysz wyjąć baterię).


A teraz kilka neutralnych spostrzeżeń (nie mam takich czujników) - skonfigurowałeś je do informowania o wykryciu wody - i co - sprawdziłeś “organoleptycznie”? i jest to skuteczne?
A skonfigurowałeś je do generowania ostrzeżenia, gdy stan baterii będzie np. mniejszy niż 20%?

Urządzenie w momencie pozbawienia go zasilania nie powinno nic raportować, a co za tym idzie nie powinno pokazywać swojego stanu. Test wyjęcia baterii wydawał mi się logiczny - brak zasilania w czujnika, bramka nie dostaje odpowiedzi o jego stanie, w systemie pojawia się komunikat o braku komunikacji z czujnikiem.

Sprawdziłem ,że w momencie wykrycia wody mnie informują.
Jak zrobić konfigurację o niskim stanie baterii nie wiem.
Dlatego piszę i o pomoc proszę.

Poczytaj Zigbee - dongle + czujka zalania - #5 przez jackk, zrob test o jaki proszę i się zdziwisz :wink:.

Jeżeli używasz czegoś mocniejszego niż CC2531 możesz w Zigbee2MQTT ustawić parametry związane z Device-Availability | Zigbee2MQTT.

Prosta automatyzacja to załatwia.

Poczytaj Zigbee - dongle + czujka zalania - #5 przez jackk, zrob test o jaki proszę i się zdziwisz :wink:.

Sprawdzę

Jeżeli używasz czegoś mocniejszego niż CC2531 możesz w Zigbee2MQTT ustawić parametry związane z Device-Availability | Zigbee2MQTT.

Używam Conbee2. Spróbuję zapoznać się z artykułem i zastosować u siebie.

Prosta automatyzacja to załatwia.

No właśnie taką potrzebuję. W NodeRed dopiero zaczynam i jeszcze nie ogarniam wszystkich zasad, więc zwracam się tutaj o pomoc.