Asystent w HA - nazywanie encji, obszarów

Napewno ktoś z Was używa, z powodzeniem (?), sterowania głosem za pomocą Asystenta HA. Wróciłem do tego po dłuuuższej przerwie i nadal boykam się z tym sterowaniem a dokładnie z nazwami encji, obszarów itd.
Obszar o nazwie kitchen (celowo po angielsku):
image
i dodatkowe aliasy pod systenta głosowego:
image
bo tylko tak można sterować “poprawnie”:
image

Kolejny przykład, obszar o nazwie:
image
ale bez dodatkowych aliasów pod asystenta głosowego, sterowanie możliwe ale w ułomny sposób:
image
image
Jak widać nie wygląda to dobrze :frowning:. Jak sobie radzicie z tym odmienianiem przez przypadki polskich słów?

Właśnie przetestowałem .Sypialnia + w sypialni

ScreenShot_20240307193618

ScreenShot_20240307193802
Działa poprawnie
/
:thinking:Jak dodałem “bedroom” - nie zadziałało ale jak dodałem “w bedroom” to działa.

A z którego asystenta korzystasz?

Co masz na myśli? Skonfigurowałem wszystko zgodnie z Installing a local Assist pipeline - Home Assistant ustawiając jezyk polski.

Czyli masz asystenta od Nabu Casy?

Nie, jak pisalem wyżej, zgodnie z dokumentacją, wszystko działa lokalnie, działa ale jak widać trochę zabawy z odmianą polskich zwrotów, dodatkowo przetwarzanie głosu na tekst na NUC to raczej “tragedia” - opóźnienia ok. 5 - 8 sekund.

A nie zauważyłem tego. Niestety ten asystent jest bardzo kulawy i potrzebuje bardzo dużej mocy obliczeniowej żeby szybko to przetworzyć. Generalnie zabawe asystentem już mam za sobą i tak jak wspominałem w różnych postach: jedynie płatny asystent z Home Assistant Cloud (czyli od Nabu Casy) działa bardzo przyzwoicie. Działa najszybciej i trafność rozpoznawalnych haseł jest najlepsza. Oczywiście dużo zależy od podejścia do asystenta bo ja np. swoje sterowanie głosowe opieram na automatyzacjach które wyzwalane są odpowiednimi sentencjami typu: włącz światło w kuchni, jaka jest temperatura pieca itp. Teoretycznie asystent powinien sam to robić ale tak sobie to wszystko rozpisałem i już przywykłem :wink:
Z jakiego głośnika/mikrofonu korzystasz?

Na jakim sprzęcie testowałeś? Jaki procesor? Dla mojego modelu NUCa mam komunikat:

WARNING: Your CPU does not support Advanced Vector Extensions (AVX). Whisper will run slower than normal.

co jednoznacznie przekreśla sukces kolejnych testów lokalnego asystenta głosowego.

:thinking: ciekawe podejscie, rozwiniesz technicznie temat? Jakieś przykłady? Do każdej komendy nowa automatyzacja czy może jedna automatyzacja do dwóch komend włącz światło w kuchni” i wyłącz światło w kuchni”?

To kolejny etap, na razie testuje z aplikacji HA na komórce, w szufladzie leży M5Stack CoreS3 na testy.

Na sprzęcie jeszcze gorszym bo HP T630. Nie pamiętam jakimi sypał komunikatami ale przetwarzanie też trwało kilka sekund jak u ciebie.
Co do automatyzacji to jest to zrobiony w prosty i łopatologiczny sposób:


Żeby mieć porządek w automatyzacjach to wszystkie wykorzystujące asystenta głosowego mam nazwane: VOICE (nazwa). Osobno mam na włączanie i wyłączanie urządzeń czy też zamykanie i otwieranie.