Audio w salonie zintegrowane z HA - jak to mądrze podłączyć?

Remontuje salon który chcę by był podpięty pod HA.

W skład salonu wchodzą:

  • nagłośnienie 5.1 (do kupienia)
  • TV (do kupienia)
  • Xbox Series X (posiadam)
  • rolety sterowane automatycznie (Todo)
  • oświetlenie centralne
  • oświetlenie LED (Todo)

Wszystko podpięte pod HA ale tak aby:

  • nagłośnienie gdy nie jest oglądany film to np rano informuje mnie o dzisiejszej pogodzie lub gdy pojawi się nowy list w skrzynce
  • mogę puścić sobie muzykę czy to z mp3 czy też prędzej że Spotify czy YouTube
  • gdy słucham muzyki to wybieram strefy w których na ona grać, np kuchnia + salon albo np sama kuchnia

Chodzi mi głównie o to:

  • jakich urządzeń najlepiej użyć (lepiej konkretny zestaw kina domowego czy może HiFi Berry)
  • Jakie głośniki zastosować do 5.1 a jakie (jeden lub dwa) dać w kuchni.
  • ciągnąć do głośników kabel sieciowy, kabel audio czy może samo zasilanie bo łączność będzie po WiFi/BT?

Podzielcie się proszę swoim doświadczeniem ew podrzuccie link do tutoriala czy jakiejś inspiracji.

Może trochę podpowiem w sprawie audio. Albo nakieruje na rozwiązanie, które mi chodzi po głowie. Też jeszcze nie zrobione, ale pewnie w tym roku. Jeżeli masz do kupienia TV i audio to może warto pomyśleć o takim zestawie jak TV z androidem (fajnie i łatwo się integruje z HA - mam Sony) a do tego soudbar w odpowiednim zestawie. Bo przecież soundbar to nie tylko pojedyncza belka pod tv, ale i cały zestaw. Na pewno u LG widziałem zestaw z dodatkowymi głośnikami. Chociaż nie wiem jak działa system, który ma np. Sony, gdzie z jednej belki i subwoofora potrafi zrobić nawet 7.1.2

Amazone Echo dot i Amazon Echo show oba połączone z HA, Echo dot spięty przez BT z soundbar,
Screenshot - 21.02.2022 , 20_44_40

Idę w stronę 5.1 gdyż coś większego w salonie nie ma sensu.

Do tylnych satelitek prowadzę przewód 2,5 mm^2. Całością będzie zarządzało Raspberry + Hifiberry.

Jak wszystko będzie zrobione to za jakiś czas wrzucę info jak to ogarnąłem.

Proszę opisz elementy takiego systemu, wiem, że będzie Raspberry + Hifiberry, umiejscowione gdzie? Aktualnie jestem w trakcie remontu więc jeszcze wszystkie kable moge położyć. Sorry za podstawowe pytania ale w temacie audio jestem zielony jak pietruszka :grin:.

@bielen2k @macek
Jeśli macie możliwość (a chcecie mieć ukryte okablowanie) to ja bym zalecał położyć te kable nawet jeśli nie będą wykorzystane (puszki instalacyjne można zaślepić, gdyby kable głośnikowe miały pozostać niewykorzystane przez wiele lat to sugeruję dodatkowo zalakierowanie końcówek).


Czasem, gdy odwiedzam znajomych “uszy mi krwawią” (mimo, że zdecydowanie nie jestem audiofilem) - właściwie to oceniam przeciętne nagłośnienie spotykane w mieszkaniach w około 4/5 przypadków jako fatalne… (a mam sporo znajomych z branż które umownie nazwę AV, więc prawdopodobnie ten niewielki odsetek tych którzy mają dobrze brzmiące audio jest mocno zawyżony w stosunku do przeciętnej, bo po prostu ci ludzie mają jakieś odniesienie do “wzorcowej jakości” z racji pracy i starają się mieć jakieś sensowne nagłośnienie).

Reszta informacji jest aktualna mniej więcej na rok 2019 (po prostu przestałem intensywnie śledzić rynek oraz niektóre projekty bazujące na SBC, ba - nawet niektóre w międzyczasie mimo pandemii upadły).
Dużo przez ten czas się też zmieniło w samym HA - teraz integracji jest od zatrzęsienia (a z pewnością są i niestandardowe, których brak w oficjalnej dokumentacji)
https://www.home-assistant.io/integrations/#media-player
No i mini media player obsługuje też więcej systemów multiroom (a i w samym HA się szykuje obsługa takich systemów)
https://github.com/kalkih/mini-media-player


Po wielu próbach z DIY (podpinanym do wiekowego amplitunera “z wysokiej półki”) w końcu w okolicach 2019 wymieniłem stary amplituner (który jak na moje wymagania grał fenomenalnie, ale po prostu był archaiczną konstrukcją - niech miarą jego starości będzie brak HDMI) na Yamahę RX-D485 w sumie nieco plastikową (to po prostu jeden z niższych modeli - najwyższy w entry level z “okresu przedpandemicznego”, ale wciąż to entry-level, a wybrałem akurat taki, bo mając neta po GSM chciałem mieć DAB+ jako alternatywę dla streamingów, obecnie Yamaha ma mniej rozbudowaną ofertę klasycznych amplitunerów, w zamian za to mają też głośniki sieciowe i soundbary, które w większości właśnie można klasyfikować jako rozszerzenie “w dół”, bądź wręcz zastąpienie serii entry-level).
W przypadku tego modelu można mieć maksymalnie normalne 5.1 lub konfigurację 2 strefową 3.1 + zone B 2.0 (oczywiście jeśli sobie to okablujemy) oprócz tego ma też tryb tzw. Virtual Cinema - umożliwiający montaż 4 lub 5 głośników z przodu (gdy nie mamy warunków na montaż z tyłu - ten system występuje też w wysokich modelach ich soundbarów, a w wyższych modelach ampli można wykorzystać w ten sposób bodajże maksymalnie 7 głośników “z przodu”).

Wyższe modele, np. takie które obsługują 7.2 można podzielić na strefę A 5.2 i B 2.0 bądź np. 5.1 i 2.0 (generalnie zone B jest 2.0 a pozostałe dostępne kanały można wykorzystać w strefie A, najwyższe modele mają jeszcze strefę C - np. RX-A8A, który ma 11 końcówek mocy) - dotyczy to większości amplitunerów kina domowego (które mają opcję drugiej strefy).

Ale właściwie nie o tym chciałem wspomnieć, otóż Yamaha ma własny system multiroom pod nazwą MusicCast i z tego co wiem integruje się on dość dobrze z HA (nie używam, bo nie czuję takiej potrzeby, a tanio nie jest), miałem okazję widzieć go w działaniu (właściwie to słyszeć, choć nie w instalacji z powiązaniu z HA) i moim zdaniem jest OK.
Gdyby ktoś chciał sobie “przeklikać” jakie są opcje konfiguracyjne w miarę współczesnych (co jest warunkiem integracji w HA) amplitunerów Yamaha, to jest nawet do tego taka apka (również pobiera instrukcje online)

Z tego co wiem z HA też się dobrze integruje Sonos - komponenty tego systemu są sprzedawane również jako rebrandowane dla Ikea jako Symfonisk.
(niestety w jedynym przypadku, gdy miałem okazję słuchać tego systemu, to było właśnie wrażenie “krwawiących uszu”, co ciekawsze również systemy demo spotykane w sklepach dają u mnie takie wrażenie, więc obawiam się, że to może być ogólna przypadłość tego systemu, główny plus to stosunkowo niska cena).

Z HA dość dobrze integrują się też amplitunery Denon co do których trudno się czepiać do brzmienia (i z tego co wiem oni też mają własny system muliroom HEOS, ale nie znam szczegółów, w każdym razie także się integruje z HA).


Teraz 3 słowa odnośnie rozwiązań DIY na bazie SBC (info nieco bardziej aktualne, bo mimo wszystko staram się śledzić niektóre takie projekty, choć obecnie nie używam, bo się sporej części sprzętu pozbyłem) - Raspberry mają kartę audio o dramatycznie kiepskiej jakości dźwięku (modele, które mają, choć oczywiście audio można podebrać z HDMI), więc konieczne jest dołożenie karty zewnętrznej (znanej też po prostu jako DAC), więc u mnie jako sprzęt do audio pozostał Tinkerboard S (to nie był dobry wybór, choć ma fajną kartę audio, a chciałem uniknąć “pajęczarstwa” które miałem np. używając RPi gdzie trzeba coś podpiąć albo po USB = pajęczarstwo, albo jako HAT - wtedy nie pasuje do standardowych obudów co podraża konstrukcję).
Nigdy nie korzystałem z multiroomu, bo jak wspomniałem wcześniej nie czuję takiej potrzeby (a niektóre projekty mają takie możliwości i w sumie nawet bym wyczesał kilka RPi w celach testowych, ale wolnego czasu nigdy dość…).

Projekt HiFiBerryOS jest faktycznie rozwijany, powoli, ale jednak systematycznie (chyba dzięki sponsorowi - producentowi DAC dedykowanych do RPi)

Swego czasu byłem dość zadowolony z moOde audio player (tu chyba nie ma opcji multiroomu)

ale piCorePlayer chyba najlepiej podąża za zmianami sprzętu (biorąc pod uwagę obsługę RPi zero w2 którego dotąd nie widziałem w innych projektach)
https://www.picoreplayer.org/

Sam z racji sprzętu poświęconego na audio player (Tinkerboard S, który ma fabrycznie przyzwoite analogowe audio) jestem “przyspawany” do Volumio, bo jak się okazuje pozostałe gotowe projekty open-source działają tylko na RPi (ten sprzęt wraz ze starym ampli w innej lokalizacji).


  1. To chyba zależy od zasobności świnki skarbonki (rozwiązania DIY mogą być tańsze od gotowych konstrukcji, choć nie muszą) prawdę mówiąc w przypadku DIY nie zastanawiałem się czy istnieją systemy oferujące więcej niż stereo - player DIY miał być u mnie modernizacją starego ampli, (który sam z siebie obsługiwał 5.1 po spięciu toslink’iem lub spdif’em ze źródłem wideo) więc podstawowym założeniem było usieciowanie sprzętu i obsługa ewentualnych serwisów streamingowych, eksperymentowałem też wtedy z odbiorem DAB+ na donglu dvb-t i zasadniczo wszystkie moje marzenia załatwiła dopiero modernizacja amplitunera na współczesny model.
    Tu jeszcze jedna rzecz mi przyszła do głowy - sam używam wprawdzie “pajęczarskich” dodatków WoL do RPi (zewnętrznej przetwornicy), ale są i takie w postaci HAT, to przy pewnej dozie samozaparcia mogłoby rozwiązać kwestię zasilania takiej kuchennej samoróbki (swoją drogą ciekawe, że nikt jeszcze na to nie wpadł by wyprodukować HAT zawierający PoE, wzmacniacz mocy i DACa).
  2. To zależy czy planujesz amplituner czy inne rozwiązanie (z mojej praktyki wynika, że do salonu wystarcza… stereo, chyba, że jesteś wybitnym miłośnikiem kina domowego - tylko wtedy mają sens systemy surround, poprzednio w innym mieszkaniu miałem 5.1, teraz mam 3.1 ale planuję virtual 5.1 po przemeblowaniu, bo właśnie nie mam warunków na normalne “tyły”, m.in. z myślą o tym wybrałem ampli i do tej pory nie wykorzystuję go w pełni, co ciekawsze nie czuję specjalnie potrzeby stosowania subwoofera, ale jest podłączony na zasadzie “mam, to szkoda nie wykorzystać”, w kuchni moim zdaniem wystarcza mono, ale są kuchnie i Kuchnie :stuck_out_tongue: ).
  3. O kablach głośnikowych napisałem na początku - lepiej mieć niż nie mieć (nawet przewidując przyszłościową 2 czy 3 strefę, choć nie znam nikogo, kto by tego używał w mieszkaniu lub niewielkim domu), skrętka może również nie zaszkodzić, a co do zasilania… no zależy jakie rozwiązanie planujesz (lepiej mieć wszystko z opcjami niewykorzystania).