AutomatOn AUT000069 załącza wszystkie strefy

Witam wszystkich - to mój pierwszy post
Dopiero zaczynam przygodę z HA i Node-Red więc proszę o wyrozumiałość
Właśnie próbuję stworzyć pierwsza automatyzację z Node-Red i padło na sterownik ogrzewania AutomatOn AUT000069.
Problem polega na tym, że w Call_service wybieram Divace i następnie Entity (konkretne wyjście np L1) ale zawsze są sterowane wszystkie wyjścia czyli L1 do L5.
Sprawdzałem w normalnej automatyzacji z poziomu urządzenia i tu działa poprawnie czyli złącza tylko wybrane wyjścia .
Stąd raczej problem lezy w Node-Red

Raczej coś robisz niepoprawnie ale nie ma się do czego odnieść.
Nie musisz tego robić przez call_service a bezpośrednio przez Mqtt

Mam bardzo prosty przykład - dopiero jak mi zadziała będę dodawał np harmonogramy i inne strefy

Czyli najpierw “state_node”


Następnie warunki “switch”

No i samo call_service

A tak przy okazji jakiego node opcji mqtt użyć? Tych node jest kilkadziesiąt

Spróbuj bez wypełniania device - tylko samo entity.
Nody mqtt są dwa: mqtt_in, mqtt_out. W zasadzie to wystarcza. Pozostałe to jakieś " ułatwiacze" dla mniej wiedzących - piszę choć nie wiem co jeszcze doinstalowałeś do ha

Niestety samo entity dalej załącza wszystkie.
Teraz spróbuję z mqtt - na razie mam kłopot z konfiguracją serwera mqtt w tych nodach

Czemu są wszędzie stringi a nie number?


Podłącz do pierwszego events state z termometru, noda DEBUG i pokaż jakie wartości wysyła.

Ale temperaturę dobrze mi interpretuje , tylko, że zamiast załączać jedno wskazane wyjście (entity) załączą mi i wyłącza wszystkie 5 na raz.
Mimo to zmieniłem string na number ale nie pomogło

@bartik22 … chodzi o to, że urządzenie “Sterownik ogrzewania” zawiera w sobie 5 wyłączników i nie da się z poziomu HA sterować tylko jednym.
Przełączenie dowolnego powoduje zmianę wszystkich 5ciu.
To o czym piszesz to inna para kaloszy. Service jakoś się tam wywołują (może niezgodnie z założeniami) ale się wywołują. Co widać na obrazku.

@Wojtek_13… te encje są na pewno switch a nie input_boolean ?
Dobrze byłoby, zebyś pokazał jak one wyglądają w “narzędziach deweloperkich”.

ok widze :slight_smile:
no to tak jak piszesz przez mqtt najlepiej :+1:

Co nie wyjaśnia, że powinno działać również na inne sposoby… warto by wiedzieć.
Można spróbować dodać do NR bibliotekę node-red-contrib-zigbee2mqtt i spróbować z tego poziomu.

Pewnie działa :sunglasses:
ale i tak lepiej zrobić to przez mqtt, albo właśnie nody z2m :+1:

No właśnie dodałem biblioteki zigbee2mqtt ale nie wiem jak je skonfigurować bo nie widzę żadnych urządzeń
Domyślam się że trzeba tu podac dane do MQTT Host , ale próby z IP , localhost nie pomogły

Jeśli mqtt masz jako dodatek do ha to wpisz IP ha. User i pass wpisz taki sam jak podałeś podczas dodawania brockera. Skoro uruchomiłeś już Z2M to już raz to w nim wpisywałeś
mqtt

1 polubienie

Dzięki wszystkim za podpowiedzi , zaczęło działać .
A problem był w tym , że nie wiem jak ale była druga kopia ustawień której nie było widać na ekranie , gdzieś na dole poza zakresem ekranu.
Rzeczywiście wystarczyło ustawić samo entity bez device.
Co prawda jeszcze nie udało mi się podłączyć dodatku node-red 2mqtt , ale na pewno skonfiguruję według Waszych wskazówek.
Jeszcze raz dzięki i pewnie pojawią się kolejne tematy z którymi sobie sam nie poradzę , ale to dopiero w przyszłości

Musisz na to zwracać uwagę gdy importujesz procesy do NR, które zwierają również kopię ustawień.
Naciśnij trybik w NR i powyrzucaj wszystkie obce śmieci.

Dzięki za podpowiedzi , jak wspominałem to mój pierwszy projekt w node-red.
Będę zwracał uwagę, - chociaż w tym przypadku nie robiłem importu więc gdzieś coś musiałem nie tak kliknąć zapisać… że zrobiła mi się kopia