Automatyczne nawodnienie trawnika - ESP32

Nie no bez jaj, na forum Supli też czasami zaglądamy, jak rozumiem to jest nowa poprawiona wersja tego sterownika
https://forum.supla.org/viewtopic.php?t=10534

No nie wiem? porównaj :slight_smile:

Wiem, że nic tu nie wrgasz …

Porównujesz masówkę do DIY, zawsze DIY wychodzi drożej (ma za to inne zalety), a jak sądzę @arkop chce samodzielnie pogrzebać skoro był zdecydowany nawet na “ulepa”.

Z drugiej strony cena samego sterownika to miki w porównaniu z całą resztą, którą należy niestety kupić :raised_back_of_hand:

:slight_smile: Niezaprzeczalnie

stycznik 24AC na masie elektrozaworów? Otwierasz jakikolwiek zawór, włącza samo pompę.

Możesz to narysować, nawet odręcznie? Jakoś tego nie widzę.

Proszę bardzo
stycznikss2ss

włączenie przekaznikiem obwodu zraszacza spowoduje włączeniue cewki w styczniku i mamy dopływ 230v

Kombinujesz dobrze … ale tak prosto się nie da :slight_smile:
Połączyłeś teoretycznie szeregowo dwie cewki… napięcie 24V na poszczególnych cewka (zaworu i stycznika) się rozłoży - jakoś… wszystko zależy od ich impedancji ale na żadnej nie będzie wymaganego 24V.

1 polubienie

Tak szeregowo, mamy dwie cewki 24v, dobry zasilacz z regulacją, trochę podkręcić i będzie wymagane 24v, jak myślisz o ile będzie mniej, 23, 22? takie cewki zapewne mają jakiś margines a nie w punkt 24v.
No z założenia bezobsługowe rozwiązanie.

no to masz rownolegle:

@bartik22 …idziesz w stronę świała :wink:
Najlepszy przypadek będzie gdy obie cewki będą miały jednakową impedancję (bo to prąd przemienny) wtedy zasilając z 48V będzie pół/pół. W innym przypadku będzie na jednej za mało a na drugiej za dużo. Dodatkowy warunek to włączony tylko jeden zawór inaczej wszystko jeszcze bardziej się rozjedzie.
Nie do dobrania … cewka zmienia swoją impedancję również w czasie przyciągania zwory, inna jest w stanie przyciągniętym, inna w odpadniętym.

załączając dowolny zawór włączasz wszystkie :slight_smile: … kombinuj dalej

1 polubienie

faktycznie :stuck_out_tongue:
jakoś sie da… i to bardzo prosto

Da się …ale nie prosto - trzeba by mierzyć prąd w przewodzie wspólnym.
Przy prąd stały łatwiej - metoda równoległa i 4 diody.

@bartik22

Głównym problemem tutaj są podstawowe prawa fizyki - stycznik do pracy potrzebuje wielokrotnie więcej mocy niż to całe stado mikro-przekaźników, więc ten prosty układ nie ma szans działać.

100 lat temu, gdy sterowniki składały się niemal wyłącznie z przekaźników takie rzeczy realizowało się z łatwością, ale w dramatycznie inny sposób - po prostu wykorzystywało się do tego kolejną parę styków przekaźnika.

Wtedy też powszechnie stosowana cewki nawijane na życzenie (więc mogły mieć parametry takie jak były potrzebne, ale jak wiadomo to kosztuje i to sporo) nie widzę szans na dobranie parametrów bez dostępu do sporego magazynu części.

Ale… nie żyjemy 100 lat temu, teraz ich rolę przejęła elektronika, więc wszystkie te przekaźniczki mają po jednej parze styków (możesz użyć oczywiście po 2 sterowane równolegle, ale to wciąż strzelanie do muchy z armaty - zobacz pod link, który sugerowałem - warstwa automatyki dedykowana do tego zastosowania i dostępna w ESPHome sprawę załatwia).

tak jasne,
ale zaciekawiło mnie czy można to zrobić czysto elektrycznie,
jak cewka z płytce pójdzie, albo w zraszaczu to pompa i tak będzie chodzić
chyba ze by było mierzenie dzielnikiem napięcia czy jest obwód zamknięty po zraszaczu to by w takim przypadku wykryło.
Tak sobie mysle, bo tez chce zrobić nawadnianie, raz a dobrze :slight_smile:
e.
no chyba ze wyłącznik ciśnieniowy przy hydroforze i też problem załatwiony :stuck_out_tongue:

:+1: :slight_smile:
np. Automat hydroforowy PC-59 | sterownik + zabezpieczenie przed suchobiegiem

Już sobie przypomniałem, widziałem to przy odciągu do wiórów który włącza się sam jak włączasz np. piłę.
Coś tego typu, czyli przekaźnik prądowy, mierzy prąd, jak jest powyżej ustawionego zakresu to włącza przekaźnik.

tutaj jest min 0,6A przy 230v czyli ja dobrze liczę przy 24vac około 15W musiał by zawór ciągnąć :stuck_out_tongue:
czyli wsadzamy jeszcze równolegle żarówkę i działa :stuck_out_tongue:

…oj @bartik22 nawet nie będę myślał jak do tego doszedłeś :wink:
To elektrozawór wymusza prąd i biorąc parametry dowolnego to będzie ok 100mA.
Jak się już tak uparłeś to będzie dobre rozwiązanie

Czułość tego można zwiększyć przez kilkukrotne przewleczenie przewodu powrotnego ( taka cewka).

Aby do końca Ci mózg usmażyć powiem, że są jeszcze zawory zatrzaskowe, które nie pobierają w ogóle prądu :stuck_out_tongue_closed_eyes:

2 polubienia

tzn policzyłem 0,6A przy 24v :slight_smile:

nie widziałem takich cudów,
zawsze można też wysłać żonę, żeby włączyła nawadnianie (aktualne rozwiazanie :P)

No nie do końca, bo pobierają i to dwa razy przy otwieraniu i przy zamykaniu, aby było weselej Sprinkler controller w ESPHome też je obsługuje.

Chyba nie brałeś tego na poważnie? :slight_smile: