Automatyczne światło w pomieszczeniu

Witam
Mam 3 węzły połączone jeden za drugim: 1. Event: state, 2. switch, 3. call service. Pierwszy odczytuje stan otwarcie drzwi (ON, OFF). Drugi reaguje tylko na ON – jedno wyjście. Trzeci uruchamia włącznik Łazienkowy zamieniając stan aktualny na przeciwny (toogle). Włącznik Łazienkowy jest to fizyczny dotykowy przełącznik wifi umieszczony bezpośrednio przy drzwiach do łazienki połączony kablami z normalną żarówką. Powyższe ma za zadanie: zapalenie światła jak się wchodzi do łazienki (toogle powoduje zapalenie światła) – drzwi się zamykają – światło się świeci. Jak człowiek wychodzi to otwiera drzwi – i znów się światło zmienia na przeciwne czyli gaśnie w Łazience. Mam też na drzwiach zamontowane „domykacze drzwi- automaty zamykające drzwi” Wszystko działa super ale łazience moja żonka narzeka. Nieraz chciał by wynieść np. pranie i gaśnie jej światło jak wychodzi, ale chciała by światło się paliło bo wchodzi po raz drugi i trzeci….
Chcę zrobić tak by jak się włączało światło z poziomu włącznika na ścianie to by nie działał czujnik otwarcia drzwi. I żeby zaczął działać jak wyłączę światło w łazience włącznikiem na ścianie. Naszukałem się, ale wiem już jak rozróżnić włączenie światła włącznikiem a czujnikiem drzwi.
Mam dodatkowe 2 węzły: Event:state (z włącznika pobieram id_usera) mam 2 stany: null gdy naciskam bezpośrednio włącznik dotykowy i id sueprwisora (powtarzalny alfanumeryczny ciąg znaków) gdy otwieram drzwi (zadziała czujnik otwarcia drzwi). Potem w węźle switch mogę rozróżnić gdzie zostało włączone światło: czy przez palec na włączniku czy otwarciem drzwi.
Nie umiem jednak połączyć te wszystkie węzły w jeden system działający według zasady:
Otwarcie drzwi – zamykanie i zapalenie światła, Użycie włącznika światła powoduje zapalenie światła i brak zależności z czujnikiem otwarcia drzwi. Najlepiej gdyby istniał węzeł który może zamykać i otwierać przepływ pomiędzy innymi węzłami sterowany z innego miejsca. A może jest inny sposób? Pomóżcie jeśli możecie…
Z góry dzięki. Robert

https://forum.arturhome.pl/t/po-dodaniu-warunku-czasu-automatyzacja-nie-dziala/4853/20

Serdeczne dzięki, właśnie siedzę i analizuje zawartość linku. Jest wielce pomocny w moim problemie! Jestem bardzo rad za pomoc.
Robert

Edit.

Rozwiązaniem mojego problemu był dodatek do Node Red: node-red-contrib-traffic. Dodatek ten był wykorzystany w linku powyżej. Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Cześć

Chciałbym się podpiąć do tematu bo również mam problem z automatyzacją światła i nie potrafię sobie poradzić.
Na tą chwilę mam automatyzacje jak poniżej - działa ona jednak tylko na czujkę i nie mogę jej na stałe zaświecić przyciskiem

  1. PIR kotlownia to jakiś Satel, przez 1sek podaje stan ON
  2. drzwi kotłowni to kontaktron
  3. kotłownia światło ON/OFF to moduł Shelly 1
    Problem polega na tym, że mój wyłącznik światła podłączony jest do shelly (nie posiadam osobnego urządzenia) tak więc przynajmniej na moje wyobrażenie nie jestem wstanie rozróżnić czy światło załączyła czujka czy też zrobiłem to ręcznie wyłącznikiem.
    Jak sobie z tym poradzić?

edit
wchodząc w GUI samego urządzenia shelly znalazłem taką funkcjonalność jak “long push”.
Działa to tak, że przy przytrzymaniu przycisku odpala adres “http://…” - czy można to jakoś wykorzystać? Czy można przykładowo wystawić encję pomocnika którą odpala się przez link zewnętrzny i tym samym wykorzystam to jako blokada PIR?

Mam ten sam problem… Posiadam włącznik, który bezpośrednio włącza światło. Włącznik dotykowy 3 kanałowy Zigbee - nie klikalny, lecz dotykowy z wartością on/off ?
To czujka ruchu włącza mój przełącznik, aby zapalić światło. Zatem nie wiem, jak zrobić automatyzację, która to rozróżni.