Automatyka bramy NICE Alto 100C + ESP32 z ethernet + Home Assistant

Cześć wszystkim! Mam nietypowy problem do rozwiązania.
Chciałbym wspomóc mojego Tatę w stworzeniu bardzo fajnej automatyki do bramy wjazdowej na posesję.
Otóż wygląda to następująco:
Brama znajduje się jakieś 150m w linii prostej od domu, gdzie pracować będzie jakiś miniPC z Hassio.
Za pomocą bridge wifi sygnał sieciowy będzie wędrował na słupek ze sterowaniem bramy oraz kamerą dzwonkową Dahua (to jest żaden problem, Frigate + rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, w tym poszczególnych obiektów mam obcykany).
Problemem jest silnik do bramy NICE Alto 100C i sterowanie nim. Wiem, że jest do niego sterowniczek wifi SRW-01, który jest niczym innym jak właśnie ESP32 (zamel), który kosztuje jakieś chore pieniądze (400zł), a można go zastąpić sonoffem za grosze. Problem jest w tym, że jest na WiFi, a ja chciałbym aby był na ethernet. Znalazłem kilka płytek ESP32 na przykład taką:

I teraz pytanie, czy ktoś może ma doświadczenie z takim napędem bramy? Jak to ustrojstwo podłączyć, zeby było dobrze do takiego ESP32?

Z góry dziękuję za odpowiedzi!
Paweł

Generalnie myślę, że to jest do zrobienia. Choć może nie na bazie tej płytki, którą wybrałeś (w/g stanu na dziś Realtek Ethernet nie jest obsługiwany przez żaden ze znanych mi projektów).

SRW-01 ma bodajże 2 przekaźniki w środku, więc to cudko wESP32 (swoją drogą to nie jest szczególnie tanio -zależy co weźmiesz, ale 66$+podatek lub 78$+VAT jeśli nie masz własnego UARTa na USB) albo jakieś podobne musisz jeszcze doposażyć w płytkę z 2 przekaźnikami, bo nie sądzę że losowy napęd bramy będzie łatwiej ogarnąć niż przekaźnikami.

Tu jest miejsce na lekturę dokumentacji napędu bramy, bo szczerze mówiąc nie wiem czy sterownik rolet SRW-01 jest takim idealnym rozwiązaniem do sterowania napędem bramy (być może będzie potrzebne rozwiązanie podobne, ale w istotnych szczegółach inne, jest to do ogarnięcia).

Następnie, gdy to już polutujesz to sugeruję impregnację elektroniki ze względu na warunki pracy w miejscu gdzie to chcesz montować.

Teraz trochę do poczytania - emulacja napędu rolet (nie mówię że wyjdzie dokładny odpowiednik SRW-01) na dowolnym ESP (zakładam, że zbudujesz to w oparciu o ESPHome)

kluczowa sprawa obsługa Ethernet (aktualna wersja sprzętu wESP32 rev. 7 nie jest obsługiwana, musisz zdobyć starszą wersję lub użyć jakiś inny moduł z Ethernetem + PoE)

Dahua ma dedykowany moduł dla otwierania bramy, ktory podpinasz pod wideodomofon po RS485. Wystarczy połączenie między furtką a bramą.


1 polubienie

Dzieki za odpowiedz :slight_smile:
Machnalem literowke! SBP-01 (ale nadal jest to ESP32).
Poszukam czegos w tych plytkach, gdzies mi sie przewinela plytka z przekaznikami i ethernetem.
POE nie musi byc, mam mozliwosc zasialania przez jakis zasilacz - bez problemu, ale wiadomo, POE bedzie najlepszym rozwiazaniem.
To rozwiązanie Dahua też wygląda dobrze. Furtki tam akurat nie będzie, ale mysle, że to nie bedzie problem :slight_smile:

Masz wówczas możliwość sterowania otwieraniem bramy z monitora domofonu, aplikacji Dahua ale i również prawdopodobnie z HA. Jest integracja dla VTO Dahua.