Automatyzacja dla głowicy termostatycznej

Cześć,
kupiłem sobie głowice termostatyczną od Aqary (dokładnie taka: Xiaomi SRTS-A01) - dla testów.
Zastanawiam się jaka droga automatyzacji jest najlepsza wg Was?
Wiem że w HACS jest cos takiego jak better thermostat, wiem że w HA są automatyzace i mamy jeszcze node red - nie wiem która droga jest najlepsza?
w Z2M mam taki widok:


jest tutaj opcja zewnetrznego czujnika temperatury ale nie moge wskazać jaki to ma być tak że te opcje są chyba ubogie

zauważyłem też że gdy otworze okno wtedy better thermostat to wykrywa i termostat sie zamyka a jak je zamkne to raz wraca na pozycje a raz potrafi sie wylaczyc i nie wiem w sumie czemu tak jest

Bo te funkcje są dostępne z poziomu dedykowanej dla Aqary bramki. Można oczywiście z poziomu HA czy NR ustawić aby głowica korzystała z zewnętrznego czujnika temperatury i wskazać z którego.

wziąłem tą głowice bo ma świetne opinie - czy uważasz że nie jest ona najlepsza dla HA?

gdzie powinienem to zmienić? Masz na myśli better thermostat czy inne rozwiązanie?

Używam 2 sztuki drugi sezon, dla mnie są ok, czy są najlepsze dla HA tego nie wiem, nie kupuję urządzeń aby koniecznie zintegrować je z HA.

aha czyli Ty w ogóle nie masz ich w HA
chciałbym jednak iść w kierunku HA stąd moje pytania

za pomocą automatyzacji z poziomu HA lub w NR.

pokażesz jak? Nie wiem jak się za to zabrac

Tu masz dokumentację głowicy i podane wszystkie komendy.

Ustawiam w Z2M sensor na external, potem w autamatyzacji…
Sprawdzam zmianę stanu czy aby głowica nie ustawiła się sama na “internal” (podobno czasami potrafi tak zrobić), jeśli tak to ustawiam na “external”.


flows (94).json (2,5 KB)

Temperaturę z czujnika temperatury publikuję podobnie na konkretny topic głowicy, spróbuj sam wg dokumentacji.

1 polubienie

tą opcje internal/external widziałem ale mi chodzi o to że jak wybiorę external to gdzie wskazać które zewnętrzne urządzenie ma służyć jako czujnik temperatury?

ja już może jestem trochę ślepy ale wyraźnie napisałem post wyżej jak i gdzie …


jak wybierzesz external a głowica przestawi to nie będziesz co chwila sprawdzał czy jest dalej external tylko musisz to zautomatyzować.

1 polubienie

wyslesz mi tego noda/tą konfiguracje?

ok zaczynam łapać o co chodzi, nie wiedziałem że można wysyłać 'komendy" od razu na Z2M do urządzenia

dzięki za wskazówki

Którego ? przecież wszystko masz na obrazku.

to co wysłałeś w tym pliku
image

zawiera tylko tą część

a ja jeszcze pytałem o tą

Tak się nic nie nauczysz jak będziesz tylko kopiował.

czujnik temperatury ma podawać tylko temperaturę.

cały.json (5,2 KB)

kurcze masz absolutną racje, patrzyłem sobie na tą dokumentacje i po tym utknąłem:

a Ty to obchodzisz tak że po prostu wskazujesz jaka jest temp - o ile dobrze to rozumiem

i dalej jeżeli dobrze rozumiem zapis tutaj:


to mógłbym wysłać polecenie local_temerature WARTOSC set
idę spać i jutro będę kombinował

co to jest za nod:
image

moze taki " node-red-contrib-zigbee2mqtt"

Tak to ten co wskazałeś.


ma to być topic: zigbee2mqtt/NAZWA TWOJEJ GŁOWICY/set/sensor_temp

P.S Tutaj masz gotowca “Blueprint” do zaimportowania i ustawienia całej automatyzacji w HA . Działa tak samo jak ta w NR.

1 polubienie

udało się
wszystko zrobiłem jak chciałem
bardzo Ci dziękuje za pomoc poszerzyłeś mi horyzonty serio