Automatyzacja, jeśli pobór energii spadnie poniżej wartości przez 3 min

Mam czujnik poboru energii TZE204. Działa prawidłowo, pokazuje co ok. 5-10s aktualne zużycie prądu.

Chcę zrobić automatyzację jesli pobór energii spadnie poniżej wartości 550W przez 5 minut i jest włączona pompa to zapal czerwone światło.

  - platform: numeric_state
    entity_id:
      - sensor.0xdc8e95fffe8bbfc5_power
    for:
      hours: 0
      minutes: 5
      seconds: 0
    below: 549.5 

Taki trigger zadziała raz czy dwa i koniec- całkowicie przypadkowo. Nie wiem co źle robię.

Dzięki poprawione :slight_smile: Masz pomysł co jest nie tak?

Chodzi o to, że jeśli pompa nie pobiera więcej niż 550W (po 30min od włączenia) to znaczy, że coś nie tak. Ale są spadki poboru energii poniżej 550W przez ok. 4min i to jest normalne.

Nie mam pomysłu co jest źle.

ALE

“Ja tu tylko sprzątam” = pilnuję tu porządku, to jeszcze nie znaczy, że znam rozwiązania wszystkich rozwiązywalnych problemów, nawet jeśli wydają się być banalne lub są takie w istocie. Analiza nawet prostego problemu wymaga jednego cennego zasobu - czasu…

Z pewnością zajrzy tu jeszcze ktoś inny, fajnie, że dowiedziałeś się jak dobrze publikować kod - dzięki za edycję…


a teraz z innej beczki = OFF TOPIC

Ale odpowiedź na moje pytanie jest ważna ze względu na planowaną przebudowę działów forum:

Pytanie nr 1
Dlaczego pytanie dotyczące swojego nierozwiązywalnego problemu umieściłeś w dziale “Szybkie porady”, skoro nie wiesz czy porada będzie szybka, ani czy w ogóle problem jest rozwiązywalny?

(ten akurat chyba jest rozwiązywalny, to pasta z innych wątków, ale odpowiedź jest nam potrzebna)

Ten dział (Szybkie porady) jest przeznaczony do dzielenia się szybkimi poradami (tylko ma chyba zły tytuł - może warto pozbierać jakieś propozycje na pasującą nazwę?), a nie do próśb o szybką pomoc - na naszym forum zawsze pomoc jest najszybsza jaką jesteśmy w stanie wykrzesać :upside_down_face:

No i w związku z tym
Pytanie numer 2
Jaką nazwę powinien Twoim zdaniem mieć ten dział, by prośby o pomoc od razu znajdowały się w najbardziej pasującym dziale, a nie tutaj?

Trochę pomyślałem i wiem co by było nie tak.
Trigger jeśli pobór energii jest niższy niż 550W nie zadziała.
To działa w taki sposób, że jeśli pobór energii spadnie z np. 600W poniżej 550W i utrzyma się przez 3 min to wtedy wyzwoli automatyzację. Jęśli pobór energii utrzymuje się cały czas poniżej 550W wtedy nie zadziała.
Nie było to dla mnie oczywiste.

Więc zrobiłem tak, że automazycaja wyzwala się co 5min.

  1. Warunek dodałem pobór energii <550W.
    Do warunku nie można dać funkcji czasu.
  2. Jako pierwsza akcja jest opóźnienie 4min.
  3. Jako druga akcja jest złożona akcja z warunku <550W, która jak zostanie spełniona to będzie akcja załącz czerwone światło.

Ot takie trochę mniej oczywiste rozwiązanie problemu braku możliwości monitorowania zużycia energii dla automatyzacij.

1 polubienie

Offtopic:
To nie jest problem konfiguracji/instalacji/dodatku.
Szybkie porady można zinterpretować na różne sposoby :slight_smile:
Może zablokować dział i wstawiać tylko filmy.
Propozycja zmiany nazwy “szybkie poradniki@arturhome”

1 polubienie