Automatyzacja na podstawie położenia słońca

Buduje traker solarny dwuosiowy i tak sobie pomyślałem czy by nie zrobić sterowania trakerem w NR. Wiem ze są gotowe moduły ale ceny sa wysokie dla tego pomyślałem aby taka automatyzacje zrobić z Waszą pomocą. Jaki moduł GPS bedzie współpracował z HA aby za jego pomocą ustalić położenie trakera i podążania za słońcem? Może znajdzie sie ktoś chętny do pomocy.

Moim zdaniem nie ma potrzeby kupowania modułu GPS. Pozycja słońca dla danej lokalizacji geograficznej to wbudowany algorytm w wielu programach. Jest jedną z podstawowych funkcji w HA.
Wystarczy to oprogramować…
Sun elevation trigger

Przykład z dokumentacji HA:

automation:
  - alias: "Exterior Lighting on when dark outside"
    trigger:
      - platform: numeric_state
        entity_id: sun.sun
        attribute: elevation
        # Can be a positive or negative number
        below: -4.0
    action:
      - service: switch.turn_on
        target:
          entity_id: switch.exterior_lighting

tylko ze na podstawie GPS’u traker ma sie ustawić w kierunku słońca i ma za nim podążać. Jak słońce zajdzie to traker powróci na pozycje wschodnią.

A co robi ten moduł GPS czego nie może HA czy NR?

Strasznie komplikujesz Sobie życie z tym GPS.
Potrzebujesz znać azymut i elewacje słońca i to daje encja “sun”.
next_dawn: ‘2021-10-01T04:18:23.708454+00:00’
next_dusk: ‘2021-09-30T17:04:14.085390+00:00’
next_midnight: ‘2021-09-30T22:40:43+00:00’
next_noon: ‘2021-10-01T10:40:50+00:00’
next_rising: ‘2021-10-01T04:51:55.127572+00:00’
next_setting: ‘2021-09-30T16:30:49.124062+00:00’
elevation: 36.06
azimuth: 181.28
rising: false
friendly_name: Sun

Traker jest na trwale zorientowany względem ziemi więc otrzymane parametry z elevation i azimutth należy przełożyć na ruch “servo” trakera.
Po zachodzie wraca do znanej pozycji wyjściowej.

2 polubienia

Dla tego tu jestem aby osoby znające temat mi doradziły i pomogły w temacie. Wielkie dzieki za wszystkie podpowiedzi i pomoc. Co do sterowanie obrotem Lewo - Prawo , Góra - dół chce wykorzystać ten o to sterownik z tuya Tuya Smart life pilot bezprzewodowy przełącznik wi-fi moduł 1CH 4CH DC5V 12V 32V 220V Inching samoblokujący RF odbiór 10A przekaźniki sklep online tanie tanio + akcesoria

Nie bardzo sobie wyobrażam jak za pomocą takiego modułu będzie ustawiana precyzyjnie konstrukcja z panelami? Do tego jest potrzebna informacja zwrotna dla automatyzacji w jakim położeniu w danej chwili jest tracker.

Kolego dziekuje za odpowiedz. Traker juz stoi i dla tego chce uzyskać podpowiedzi , pomoc odnośnie mojego pomysłu aby sterować trakerem wykorzystując do tego HA i nie wydawać grubej kasy na gotowe zestawy. Na razie uruchomiłem obrót lewo prawo manualnie i poprzez ten moduł przekaźników Tuya Smart life pilot bezprzewodowy przełącznik wi-fi moduł 1CH 4CH DC5V 12V 32V 220V Inching samoblokujący RF odbiór 10A przekaźniki sklep online tanie tanio + akcesoria. Bede chciał to teraz zautomatyzować tylko póki co nie wiem jeszcze jak to ugrusc bo jestem poczatkujący w temacie automatyzacji .

Na początek myślełem nad zrobieniem prostej automatyzacji na zasadzie zegararowej a jak słońce zajdzie to traker wróci na wschód. wszystko będzie ustawiane metoda prób i błędów chyba ze Macie inny pomysł i rozwiązanie.

Ten zestaw to absolutne minimum. Jeśli zamiast 4 przycisków uda się podłączyć : 2 krańcówki skrajnego położenia osi X,Y oraz 2 impulsatory z silników napędowych to jest to możliwe.
Znając schemat można by stwierdzić dokładnie. Z tego co pamiętam to w tym module siedzi jeszcze jakiś procek do sterowania przekaźnikami i nie ma do dyspozycji odpowiedniej ilości wejść.
Próby sterowania poprzez czas załączenia przekaźników spowodują, że układ będzie się “rozjeżdżał”.
Jak wspomniał kol @angler, bez informacji zwrotnej słabo to widzę.

1 polubienie

Poczytaj literaturę fachową na ten temat bo jak dobrze pamiętam to większość rozwiązań na farmach bazuje tylko na ruchu góra-dół bo nie ma ekonomicznego uzasadnienia komplikowania układu sterowania, zysk z obrotu prawo-lewo nie zwraca się. Dochodzi wtedy do zaciemniania paneli z boku, aby to nie zachodziło trzeba mniejszego upakowania paneli na powierzchni a to już strata.

Chyba kolega cos pomylił. Wiekszosc robii traki jednoosiowe wschod zachod pod jednym kątem. Literatura “fachowa” nie zawsze sie pokrywa z praktyką. Cała instalacje zbudowałem od podstaw samemu zaczynajac od offgrida. Wiec uzasadnienie ekonomiczne jest :). Całą wiedzę czerpałem z różnych forum itp. Mając w domu serwer HA i sterowanie domem i wszystkim co można tylko podłączyć pod HA postanowiłem go wykorzystać do sterowania trakerem. Na razie zbieram materiał.

1 polubienie