Automatyzacja on/off plus pilot ( eWelink - nie działa switch.toggle)

Chcę sterować przekaźnikiem on/off przy pomocy pilota RF. Szukam funkcji w automatyzacji coś w stylu stanu odwróconego przełącznika, aby nie pisać osobnych automatyzacji ( jeśli on to off i jeśli off to on)

OFF TOPIC Ale odpowiedź na moje pytanie jest ważna ze względu na planowaną przebudowę działów forum: Dlaczego pytanie dotyczące swojego nierozwiązywalnego problemu umieściłeś w dziale “Szybkie porady”, skoro nie wiesz czy porada będzie szybka, ani czy w ogóle problem jest rozwiązywalny?

Kryterium “Szybkie porady” , nie precyzuje moim zdaniem treści , a samo zamieszczenie danego zagadnienia, to subiektywne odczucie autora.
W moim przypadku, jako początkujący, po slormułowaniu kilku zapytań do google, w stylu " przełącznik stan odwrócony, etc." , oczekiwałem od biegłych w tej kwestii odpowiedzi, tak da się… , lub nie nie da się tak prosto , a resztę zrobię już we własnym zakresie, tak jak wspomniałem w poście , dwiema odrębnymi automatyzacjami.

1 polubienie

W przypadku Home Assistant wszystko się da i to zazwyczaj na kilka sposobów. Dlatego najczęściej nie będzie to szybka porada, a opisywanie różnych rozwiązań dojścia do tego samego celu.
@szopen - moim zdaniem, ta kategoria ma mały sens, bo trafiają tu posty zaczynających przygodę z HA, a tak naprawdę każde zagadnienie z nim związane wymaga zrozumienia przynajmniej podstaw i eliminuje tym samym przymiotnik “szybkie”.
@pegaz988 - wracając do Twojego pytania. Pewnie da się to zrobić w jednej automatyzacji. Zapewne dzięki szablonom, których nigdy nie udało mi się opanować. Zwyczajnie nie mam nic wspólnego z programowaniem i nie rozumiem ich składni. Więc ja zrobiłbym to używając pomocnika typu przełącznik i w prostej automatyzacji odwracał jego stan za pomocą encji źródłowej. Czyli tworzysz nowy wirtualny przełącznik czy inny byt dzięki pomocnikom (z logiką jaka Ciebie interesuje) i tej nowej encji możesz używać już dowolnie w HA.

Nie bardzo rozumiem skalę problemu… ale pierwsze co przychodzi do głowy to usługa switch.toggle

@szopen … z moich obserwacji to większość tematów w trakcie dryfują w całkiem innym kierunku niż punkt startu. Nie wiem czy w ogóle jest jakaś potrzeba zmian ( jeszcze nigdzie nie napisano co źle działa)?
Jeśli ktoś chce to potrzebne informacja znajdzie na forum ( w zasadzie to napisano tu już wszystko :wink: ).
Wprowadzając jakieś rygory to dołożymy tylko pracy administracji w utrzymaniu dyscypliny, użytkownicy się w tym pogubią.

Tak też uczyniłem, i jako encję podstawiłem fizyczny switch, po wywołaniu automatyzacji switch nie reaguje, natomiast jeśli zamiast toggle podstawie switch on lub off, wtedy działa.

Trochę za mało wiemy poza

W jaki sposób HA wysyła polecenia do przekaźnika (jaka integracja)?.. czy zwrotnie otrzymujesz stan fizyczny przekaźnika? …pilot ma osobne przyciski na on i off? …komendy wysyła bezpośrednio do przekaźnika? …itd.
On/Off bezwzględnie wykonuje usługi, toggle musi znać stan obecny.

Ogólnie, trochę zbyt mało informacji i zaczynamy dryfować :wink:

Integracja ewelink, stan encji jest znany, chcę sterować jednym przyciskiem pilota, podobnie jak w ewelink , tam są do wyboru trzy akcje on,off lub odwrócony i właśnie o ten odwrócony chodzi

alias: "Kinkiet pilot "
description: ""
trigger:
  - platform: state
    entity_id:
      - binary_sensor.1001588057_3b2a01fa054a71c163
    to: "on"
condition: []
action:
  - service: switch.toggle
    data: {}
    target:
      entity_id: switch.10002b4924
mode: single

Trochę lepiej :slight_smile:

Wpisz “home assistant ewelink toggle”
Z tego wynika, że nie jest to tylko Twój problem.

W integracji ewelink zmiana stanu encji przełącznika on/off ,przy pomocy wywołania usługi “Przełącznik: Toggle (stan odwrócony)” , nie jest możliwa bezpośrednio.
Z pomocą przychodzi nam skrypt , który, wywołuje sekwencję wyboru, następnie bada stan encji (on lub off) ,kolejno wykonuje akcję zmiany stanu na odwrotny. Skrypt ,prezentowany poniżej, należy umieścić w pliku scripts.yaml
Należy edytować id_encji, oraz encje switcha(wyiksowane pola) ,zgodnie z własnymi założeniami.

Id_encji:
  alias: 'xxxx '
  sequence:
  - choose:
    - conditions:
      - condition: state
        entity_id: switch.xxxx
        state: 'on'
      sequence:
      - service: switch.turn_off
        entity_id: switch.xxxx
    - conditions:
      - condition: state
        entity_id: switch.xxxx
        state: 'off'
      sequence:
      - service: switch.turn_on
        entity_id: switch.xxxx
  mode: single
  icon: mdi:coach-lamp-variant

Jeżeli ten krok mamy już za sobą czas podstawić do automatyzacji, w polu “Akcje” ,w zamian za usługę “Przełącznik: Toggle” i fizyczną encję przełącznika, usługę “Skrypt: Turn on” i jako identyfikator encji id naszego skryptu, zgodnie z poniższym przykładem.

service: script.turn_on
data: {}
target:
  entity_id: script.Id_encji

Od teraz możemy w automatyzacji sterować rzeczonym przełącznikiem on/off przy pomocy jednego przycisku.

Słabo opisałeś problem, więc za “karę” postaraj się lepiej przedstawić rozwiązanie. :slight_smile:

1 polubienie

Wciąż OFF_TOPIC ale chyba go wykorzystamy w innym miejscu (przeniosę potem, więc proszę o odpowiedzi powiązane z OFF TOPICem jako oddzielne posty nie związane z tematem wątku)

@pegaz988
Dzięki za odpowiedź, pytanie numer 2
Czy czytałeś przypięte ogłoszenie na górze działu precyzujące jego zastosowanie:

Znajdziecie tu dyskusje na temat filmów publikowanych w ramach serii “szybkie porady”.

@angler @moderatorzy
Potrzebuję trochę pomocy przy opracowaniu nowej struktury działów, w szczególności pomysłów na nowe nazwy działów m.in. coś zamiast tej “szybkiej pomocy” (bo “Help, Ratunku potrzebuję pomocy, a nie wiem gdzie umieścić wątek” to nie jest dobre na nazwę, a najwyraźniej taki dział jest potrzebny, tylko nie mam pomysłu na nazwę), natomiast dotychczasowy dział na komentarze do filmów @artur też trzeba raczej zachować (ale pod zdecydowanie inną nazwą, chyba wystarczy “Komentarze do filmów z kanału Arturhome?”).
To samo dotyczy Urządzeń - tam moim zdaniem potrzebne są poddziały: Urządzenia fabryczne, Urządzenia DIY, Cała reszta (by niesklsyfikowane nie trafiały bezpośrednio do działu nadrzędnego).

Nie , nie zauważyłem tego ogłoszenia.