Automatyzacja oświetlenie zewnętrzne

Hej. Lampa zew. ma się uruchamiać o zmroku przez 3h .
Jako wyzwalacz ustawiam zachód słońca , akcje uruchomienie lampy. Jak dodać, przez co, czas przez który ma działać lampa ? Mogę dodać drugą automatyzacje która by wyłączała lampę np. 23:30 ale chce to zrobić w jednej.

Edit: Ok znalazłem funkcje opóźnienie, działa włączenie na czas. Ale zmrok będzie się zmieniał wiec lepszym rozwiązaniem będzie godzina wyłączenia wiec np. 23:30

Tu masz gotowca Blueprints/Schemat

Light on at sunset/sunrise then off at fixed time

https://community.home-assistant.io/t/light-on-at-sunset-sunrise-then-off-at-fixed-time/594125

1 polubienie

Ok dzięki, to byłoby super ale mi nie działa :confused: daje testowo uruchom i nic się nie dzieje.

Pozmieniałeś na swoje encje ?

Tak, wpisałem ręcznie testowo bo to włącznik ale się nie uruchamia.

alias: ZZ Sunset / Sunrise Light test
description: ""
use_blueprint:
  path: chickey/light-on-sunset-sunrise-off-time.yaml
  input:
    off_time: "23:30:00"
    trigger_selector: sunset
    offset_time: "01:00:00"
    target_light:
      entity_id:
        - switch.miernik_16a
        - light.wlacznik_lazienka_gang_3

Moze recznie to nie działa, czekam na przesuniecie czasowe czy automat zadziała

switch.miernik_16a to co to ?

to przełącznik pod którym jest żarówka testowo. Ale wstawiłem oświetlenie i też coś to nie działa.

Edit:

OK automat działa. Czyli trzeba czekać. Ale nie da się podstawić typu przełącznik tylko oświetlenie.

nie da się bo skrypt jest napisany dla usługi light a nie switch.

PS. Tak jak @macek niżej napisał zmień…

Usawienia → urządzenia → rejestr encji → wybierz swój switch i w ustawieniach zmień

Prawdopodnie blueprint dziala na domenie light a Twój przełącznik to switch, wystarczy z encji switch zrobić nową encję typu light i będzie działać.

1 polubienie

Utwórz pomocnika:

Tak podmiany próbowałem działa, dzięki. Ale jeszcze dodałem w domenie switch i da się już wybierać, ale nie wiem jak dodać druga usługę switch.turn_on wtedy będzie uniwersalne bez żadnych podmian.

sequence:
- service: light.turn_on
  data: {}
  target: !input target_light

jeżeli podmienię na switch.turn_on / off to switche działają.

Pytanie do fachowców: a nie można zrobić tak, że robię automatyzację, wyzwalam zachodem słońca, a potem robię automatyzację typu włącz-odczekaj 3h - wyłącz? Ma to sens?

action:
  - service: light.turn_on
  - delay:
      hours: 3
  - service: light.turn_off

Mozna i to działa ale tu chodzi o wyłączenie o godzinie bo zimą np, masz dłuższe wieczory.

Będzie tak jak pisał @Feru.G, światło będzie wyłączane o różnych godzinach bo słońce zachodzi o różnych porach, jeśli ma być wyłączone niezależnie o której się włączy to spróbuj coś w ten sposób

action:
  - service: light.turn_on
    data: {}
  - wait_for_trigger:
      - platform: time
        at: "23:00:00"
  - service: light.turn_off
    data: {}

Taki sposob nie jest zalecany, dlaczego? Podam przyklad: światło zapala się, ma odczekać 3h aby zostało wyłaczone, upłynęły 2 godziny i w tym momencie nastepuje restart systemu HA (awaria, może nawet sam robisz aktualizację) i cała automatyzacja jest kasowana/restartowana a światło nadal jest właczone, co najwyżej może zostać wyłączone po kolejnych 3h (uruchomienie automatyzacji po restarcie systemu) albo w gorszym wypadku na drugi dzień jak automatyzacja wystartuje ponownie.

2 polubienia

metodą prób, light i switch dodane w domenie +

action:
- choose:
  - conditions:
    - condition: trigger
      id: '1'
    sequence:
    - service: light.turn_on
      data: {}
      target: !input target_light
    - service: switch.turn_on
      data: {}
      target: !input target_light  
  - conditions:
    - condition: trigger
      id: '2'
    sequence:
    - service: light.turn_off
      data: {}
      target: !input target_light
    - service: switch.turn_off
      data: {}
      target: !input target_light

można wybierać oświetlenie i przełącznik